ventana4-3

Good morning everyone! I hope you are all doing well. Today I would like to show you some pictures we took at the amazing, 5-star hotel Ventana in Prague, shot by my friend @Kajenzi. If you're coming to Prague, I can definitely recommend you staying at this smaller, boutique hotels with 29 rooms. The hotel is located directly in the heart of Prague, just a few meters away from the famous Old Town Square. Thanks to its unique location you'll not only have one of the best views in Prague, but you'll also be able to reach most of the sights by walking only. One other reason I love the hotel is its interior which is very luxurious yet very cozy. So in case Prague is on your bucket list, definitely make sure to check this place out! They are also going to run a special promotion - get 1+1 night free when you use the code "BARBORA2020" for first 50 bookings until the end of August, 2020. As for my outfit, in this look I am wearing a short dress by Dolce&Gabbana, which I think looks super cute. I have added my heels by the same brand and also one of my favourite bags at the moment: the Devotion bag. I think the brand really fits and I also think I need some more dresses by the brand!

Krásné ráno všem! Dneska mám pro Vás další post z Prahy, který nafotily společně s mým kamarádem fotografem @Kajenzi. Fotky jsme tentokrát fotili v krásném, 5-i hvězdičkovém hotelu Ventana, který se nachází v úplném srdci Prahy. Jedná se o menší, butikový hotel s jen 29 pokoji s nádherným výhledem na Staroměstské Náměstí. Od něho se nachází jen pár metrů, což je podle mě opravdu jedinečná lokace v Praze - díky ní se na většinu památek dostanete po svých. Atmosféra v hotelu působí opravdu klidně a domácky, zároveň je ale vybaven luxusně a vkusně. Momentálně je hotel již otevřený, takže pokud si chcete udělat výlet do Prahy, určitě využijte mojí speciální nabídky: a to 1+1 noci zdarma na všechny pobyty do konce srpna s kódem "BARBORA2020" (platí na prvních 50 bookování). Co se mého outfitu týče - v tomto postu mám na sobě krásné, romantické šaty od značky Dolce&Gabbana. Ty jsem zkombinovala s lodičkami od stejé značky a momentálně mojí nejoblíbenější kabelkou: Devotion bag. Osobně si myslím, že v mém šatníku potřebuji víc šatů od D&G. Tak jak se Vám fotky líbí?

JD2-2

Good morning everyone! I hope you are all doing well and that you enjoyed the weekend. Today I would like to show you another outfit of mine which I wore last week during our video shooting. The location in today's post is the 60s inspired American diner called James Dean Prague. It's one of my favourite restaurants in Prague and I can 100% recommend this place. They are offering great traditional American dishes in an amazing environment and always friendly staff. In today's look I am wearing everything by Salvatore Ferragamo - I chose this girly, classical look which I think goes very well with the interior of the restaurant. What do you think?

Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte skvěle a že jste si užili víkend. Dneska mám pro Vás další outfitový post - tentokrát focený v trochu jiném prostředí než normálně, a to v americké restauraci James Dean, kterou všichni podle mě dobře znáte. Do James Deana chodím moc ráda - kromě skvělého jídla a pití restauraci ráda navštivuji i kvůli jedinečnému interiéru a vždycky milé obsluze. V dnešním postu jsem look sladila s barvami restaurace. Celý je od značky Salvatore Ferragamo. Tak jak se Vám líbí?

dolce1-2

Good morning everyone! I hope you are all doing well. Today I've got another look for you which I personally love. Once again it's all Dolce & Gabbana look, which I think looks amazing especially in combination with this background. For this post I chose to wear a pair of printed shorts in a combination with a blazer in the same print. I added some sneakers as I was walking quite a lot that day. The photos were taken at one of my favourite cafés in Prague, at the Cafe Chloé.

Krásné dopoledne všem! Doufám, že se všichni máte dobře a začínáte si užívat rozvolněného režimu tady u nás v Čechách. Já osobně jsem se nemohla dočkat toho, až doma nebudu muset vařit. Hned začátkem týdne jsem vyrazila do své oblíbené kavárny Cafe Chloé na velký brunch. Na sebe jsem si tentokrát oblékla další celý look od značky Dolce & Gabbana. Tentokrát jsem zvolila kombinace šortek a saka ve sejném printu. Přidala jsem světle modrý svetr s krátkým rukávem, oblíbenou kabelku a také tenisky, jelikož jsme se po brunchi pěšky vydaly na Pražský Hrad. Tak jak se Vám look líbí?


DG6-2

Good afternoon everyone! I hope you are doing are well. Today I am back with an outfit, which I wore during a video shoot which I did last week. I loved the look so much I thought it was a pity not to take an outfit picture as well. In this look I am wearing a Dolce & Gabbana dress in a combination with a bag from the same brand. To be honest I couldn't really imagine myself with a purple bag, however I have to say that I really like this one - I think it looks really cool! The whole look gives me a Blair Waldorf vibe and I am loving it - what do you think?! 

Krásné odpoledne všem! Po dlouhé době tu pro Vás mám outfitový post -  to konkrétně v hlavní roli od značky Dolce & Gabbana. Tenhle look jsem na sobě měla v rámci natáčení videa, ale přišlo mi škoda ho nevyfotit i sem na blog. Nikdy jsem fanouškem fialové moc nebyla, ale musím přiznat, že tahle kombinace mi opravdu sedla. Do kabelky jsem se tam zamilovala, že jsem si jí rovnou pořídila. Připomíná strašně styl Blair Waldorf a obecně mi přijde i jako něco nového v mém šatníku. Jak se líbí Vám?


rv6-2

Red Valentino is one of the brands I simply love. I feel like the brand's design is 100% my style - girly, elegant yet modern and different. You might remember me in a similar dress last year which I wore to an event which happened at their store in Prague. Unfortunately due to the situation the event got cancelled however since the stores's opened now I was able to take at their newest collection at least. One of the things that caught my attention was this midi dress with lace detailing which I think looks simply amazing. I am also in love with these pumps - I think they look so flattering and the bow detail is really cute. What do you think about the collection?

Red Valentino je jednou ze značek, kterou jsem si opravdu oblíbila. Jejich kousky jsou holčičí a elegantní, přitom moderní a trochu jiné. V jejich kolekce se mi líbí 99% kousků a rozhodně bych si z ní pořídila nejen jeden. Možná si pamatujete, že jsem minulý rok byla do jejich butiku v Maiselově pozvaná na speciální event. Ten se měl konat i tento rok, ale bohužel kvůli koronaviru byl přeložen. Měla jsem alespoň příležitost se do butiku zajít podívat na jejich novou kolekci - zamilovala jsem se do těchto krajkových midi šatů, které jsou podle mě naprosto dokonalé. Stejně tak jako šaty jsem si oblíbila i tyhle bílé podpatky s mašlí, která mi přijde jako skvělý detail. Jsou strašně pohodlné, a tak přemýšlím, že si pořídít ještě pár, který má o trochu menší podpatek. Co si o nich myslíte Vy?


unicorn-2

Good morning guys! Today I am back with another recipe, this time a really cute one. Are you having your friends over and wanna impress them with an unconvential breakfast? Then this is the perfect oppurtunity to make the "unicorn bowls".

Krásné ráno všem! Dneska mám pro Vás další recept, tentokrát opravdu jednoduchý a zároveň opravdu jednoduchý. Pořádáte sleepover a nevíte co ráno "uvařit" k snídani? Vyzkoušejte tyhle fotogenické "unicorn bowls", které hostům určitě vyrazí dech.


Blogger Template Created by pipdig