pisa1-2

Hello everyone! Today I've got a post for you from the city of Pisa. It's my fist time here and I have to say that the city is absolutely breathtaking! We decided to shoot my today's look right in front of the famous tower and I think the pictures turned out amazing. This time I went for my new favourite lace dress - similar you can purchase by the brand Keepsake -  in a combination with my Balenciaga boots - a great splurge pair or offered by Jeffrey Campbell - and a Louis Vuitton backpack. I have added my Bulgari sunglasses - I found a cheaper version by the brand Le Specs.

Krásnou sobotu všem! Dneska mám pro Vás outfit z Pisy, kam jsme si udělaly jednodenní výlet z Cinqe Terre. Na sebe jsem tentokrát zvolila bílé, krajkové šaty - podobné najdete u značky Keepsake - v kombinaci s kozačkami od Balenciagy. Levnější verzi najdete například u Jeffrey Campbell. Přidala jsem ještě batůžek Louis Vuitton. Look jsem doplnila brýlemi od Bulgari - podobné najdete i u Le Specs. Tak jak se Vám look líbí?

cinque3-2

Ciao from Cinque Terre! Today I've got a post for you which we shot in the city of Manarola, which is one of the 5 cities which belong to the area known as Cinque Terre. For my first look, I chose this short white dress - I have linked a similar one by the brand Alexis, which looks similar. I have added a pair of sneakers which keep me comfy while walking around the city. I paired the look with my Prada belt bag, which has also an addable chain. I also finally found the perfect hair clip - I think it's such a great accessory and you can find a similar one by the brand Kitsch. So, how do you like the look?

Ciao, Cinque Terre! Dneska mám pro Vás post z našeho výletu do Cinque Terre, nebo-li oblasti 5-i kouzelných italských vesniček. První post jsme se rozhodly vyfotit v městečku Manarola, kde jsme také ubytované. Na sebe jsem si oblékla tyto krásné bílé šaty v kombinaci s teniskami, díky kterým jsem chození po městě zvládla bez problémů. Přidala jsem také červenou kabelku Prada a sluneční brýle od Celine. Tak jak se Vám look líbí?


wisteria6-2-2

Good morning everyone from the city of Frankfurt! Today I've got another outfit post for you. As my boyfriend moved to Frankfurt, I came with him for a couple of days to help him out and just a few meters away from the apartment I found this little cute spot which reminds me of London so much! For my look, I chose a pink on pink look, wearing baby pink dress in a combination with my favourite Red Valentino coat and my Dior slingbacks. I have added my most special bag I own - this Chanel pearl bag. So, how do you like the shots?

Krásné ráno všem z Frankfurtu! Doufám, že jste si užili víkend a že se všichni máte dobře. Minulý týden se mi přítel stěhoval do Frankfurtu, takže jsem tam s ním na pár dní jela mu se stěhováním pomoct. Jen pár metrů od bytu jsem narazila na tenhle spot, který mi přípomíná Londýn. Neváhala jsem a svůj první post z Frankfurtu jsem se rozhodla vyfotit právě tady. Na sebe jsem si oblékla all pink look - šaty jsem zkombinovala s oblíbeným kabátkem stejné barvy a slingbacks od Diora. Přidala jsem ještě oblíbenou perlovou Chanelku a brýle Bulgari. Tak jak se Vám look líbí?

58409483_159492261744551_1507055950798096033_n

Good morning everyone! I hope you are all good. Today's post is going to be about Mallorca where we spent a couple of days a few weeks ago. Today I would like to give you some tips regarding where to stay at, where to eat at, where to shop or what to see on the island, so I hope you'll enjoy it!

Krásné ríno všem! Dneska mám pro Vás další post z Mallorky, kde jsem týdnem strávili pár dní. Dneska bych Vám chtěla dát pár rad a tipů ohledně ostrova - například ohledně ubytovaní, restauací, památek nebo nákupů! Tak doufám, že třeba tento článek někomu z Vás pomůže nebo poradí!

stregis3-2

Good morning everyone, I hope you are all well! Today I’ve got a post for you from the island of Mallorca where we spent a couple of days. We stayed at the amazing St. Regis Mardavall, which can be found 15 minutes away from the Palma de Mallorca and only a few minutes away from the city Palmanova. 

Krásné ráno všem! Dneska mám pro Vás post z Mallorky - a to konkrétně z hotelu St. Regis Mardavall, kde jsme byli po celou dobu ubytovaní. Na Mallorce jsem byla asi po 15 letech a jsem moc ráda, že jsme se sem na chvíli přilěli ohřát. Hotel se nachází cca, 15 minut autem od Palma de Mallorca a jen několik minut od městečka Palmanova. Tak doufám, že se Vám fotky budou líbit!

Anton Yod & Alex Slash _Bvlgari_178_Date 06.04.2019

Good morning everyone! As you know from my previous posts at the beginning of the month I was invited to Dubai and Milan with the brand Bulgari and the Bulgari Hotels. The whole trip was such an amazing experience. Today I would like to show you some random shots from the journey! So hope you will enjoy it! Most of the shots are taken at the Bulgari Resort Dubai.

Krásné dopoledne a krásný poslední dubnový víkend! Jak víte již z minulých postů, začátkem měsíce jsem letěla do Dubaje a do Milána, kam jsem byla pozvaná od značky Bulgari a Bulgari Hotels. Dneska bych Vám ráda ukázala pár "random" fotek z našich cest, tak doufám, že se Vám budu líbit!


Blogger Template Created by pipdig