pumpkins3-2

Good morning everyone! I hope you are all doing well. Today I've got for you a look which I have worn a couple of days ago while visiting the pumpkin patch back at home. I decided to wear a sweater dress in black which is one of the reasons I love autumn - sweater dresses are one of the best things to wear in my opinion. I have paired the dress with a pair of boots and my Louis Vuitton scarf from the Jungle collection, same as my bag. How do you like the shots?

Krásné ráno všem! Dneska mám pro Vás již první podzimní post - a to z návštěvy dýôvého světa nedaleko Kutné Hory. Na sebe jsem si oblékla černé svetrové šaty, ke kterým jsem přidala nové, vysoké kozačky a šálu Louis Vuitton z Jungle collection, ladící s kabelkou ze stejné kolekce. Tak jak se Vám fotky líbí?


bio21-2

Good evening guys! I hope you are all doing well. Today I have a very special post for you from a very special place. As you might already know from my Instagram, I spent a couple of days at Mauritius, where I got invited to the amazing One & Only Le Saint Gerán by Biologique Recherche - an amazing cosmetics brand from France which has been on the market for 40 years now. I don't think that many people know about Biologique Recherche and they should - the brand focuses on personalized treatments and they take a special care of every type of skin. And why did we go to the amazing resort One & Only? Continue reading if you want to know!

Krásný dobrý večer všem! Dneska mám pro Vás post z Mauriciu, kam - jak určitě již víte z Instagramu - jsem se podívala díky značkám One & Only Le Saint Gerán a Biologique Recherche, které mě na tento press trip pozvaly. Pokud se chete dozvědět víc o tom, proč jsme letěli právě na Mauritius, co jsme tam dělali a co mě zaujalo, tak pokračujte ve čtení!

travel1-2

Good morning everyone! Today I've got for you another post from the fashion section - this time I'd like to show you my traveling outfit which I am really in love with at the moment. I know that for many of you this sweater will be "too much" however I think it's an absolute must have piece, especially given the fact that it's one of the pieces from Karl's last collection. I have paired the sweater with a pair of leather leggings by Balenciaga. If you're looking for similar one, I can highly recommend to try the brand IRO which has really high-quality ones. I added a pair of white sneakers which I think is the best choice for traveling - especially long-haul. I matched my sweater with the brand of my handbag. Since it was quite sunny, I also added a pair of sunglasses! So, how do you like the look?

Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte dobře! Dneska mám pro Vás další "fashion" post - tentokrát můj traveling look ze začátku týdne, když jsem letěla na Mauricius, kam jsem měla to štěstí podívat se v rámci press tripu. Na sebe jsem si oblékla nový svetřík od Chanelu, který je podle mě naprostým must-have tuto sezonu. Vím, že to asi nebude každého šálek kávy, ale já ho naprosto miluju! Zkombinovala jsem ho s koženými legínami od Balenciagy - podobné, kvalitní, seženete například u značky IRO. Jelikož jsem letěla celkově kolem 12 hodin, outfit jsem doplnila teniskami a slunečními brýlemi. Tak jak se Vám look líbí?Good morning everyone! I hope you are all well. Today I am back with a post from the beauty section, which I haven’t talked about in a while. In this post I would like to introduce to you my newest addition into my beauty routine – the FOREO LUNA mini 3. I am pretty sure you all are familiar with the brand, however in case you’re not – FOREO is a Swedish brand focusing on skin cleansing – which you can do perfectly with the product which I already mentioned – the cleansing brush FOREO LUNA mini 3. In this post I would like to introduce this special product to you and tell you why I fell in love with it in a short review!


Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte dobře a těšíte se na víkend. Dneska mám pro Vás článek ze sekce beauty, o které jsem dlouho nepsala. V dnešním článku bych Vám chtěla představit nejnovější přídavek do své beauty rutiny, a to FOREO LUNA mini 3. Jsem si jistá, že o této švédské značky jste již slyšeli – pokud přece jenom ne – značka FOREO se specializuje na výrobu produktů určených k čistění pleti a již zmiňovaný kartáček na čištění pleti FOREO LUNA mini 3 je úplnou novinkou na trhu. Proč ji používám a co od ní čekat? To, a víc, se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení téhle menší recenze!Good morning everyone! I hope you are doing well. After a long time I am coming back with a beauty post which a lot of you actually requested. Today I would like to tell you something more about my morning beauty routine which I follow basically every day. In this post you can learn something more about the products I use on a daily basis and also why I love them so much!

Krásné ráno všem! Dneska mám pro Vás, po dlouhé době, post z oblasti beauty, o který mi hodně z Vás psalo. Jelikož se moje make-upová rutina nijak extra nezměnila, rozhodla jsem se sepsat mojí denní rutinu a představit Vám tak produkty, které používám denodenně a také Vám říct, proč je používám a co se mi na nich líbí.


fff1-2

Good morning everyone! I hope you are all doing well and had a lovely weekend! As for me, unfortunately I caught a flu so my weekend wasn't pretty at all - additionally I am supposed to fly out to Paris and Ile de Ré on Friday, so I am praying to get better until then. Today's post is shot in the lovely Dahlia fields nearby Amsterdam, in the area which is called Lisse. For today's look I chose my midi pink dress which I paired with my off white sweater as it was a little chilly in the fields. Currently, I am in search of a big, chunky knit in brown for the fall season and since there's a big sale at Shopbop, I think I might take advantage of it! There is 20% discount on orders below 500$ and 25% on orders above 500$, including both full-priced and on sale items. The sale is ending on 28th of September so make sure to pick your favs - you shouldn't miss for example the iconic Stuart Weitzman boots or Zimmerman dresses! To get the discount, please use the code STOCKUP19!

Krásný večer všem! Přestože už oficálně začal podzim, mám pro Vás ještě jeden poslední post z "letních" dní, kdy jsme byly v Holandsku, konkrétně v blízkosti města Lisse, kde se nachází nádherná květinová pole. V dnešním postu mám na sobě oblíbené růžové šaty v kombinaci s krémovým svetříkem. Léto mám ráda, ale už se těším na podzimní outfity - momentálně sháním nějaký teplý svetr, a myslím, že využiju sezónních slev na americkém eshopu Shopbop - na objednávky pod 500$ dostanete 20% slevu a na nákupy nad 500$ pak 25% slevu, a to jak na zlevněné, tak nezlevněné kousky! Stačí při check-outu zadat kód STOCKUP19!


Blogger Template Created by pipdig