Facetune_25-08-2021-11-43-21

Good afternoon everyone! The wedding season is definitely not over yet - which is why I am back with some tips on how to get dressed as a wedding guest! So in case you are getting dressed for someone's special day soon, make sure to continue reading this post.

Krásné odpoledne všem! Svatební sezona ještě zdaleka není u konce, a proto tu mám článek pro všechny, které se na svatbu chystají. Pokud tápáte s tím, co na sebe, tak rozhodně pokračujte ve čtení!

DSCF9079

Good afternoon everyone! I hope you are well. Today I would like to get back to our wedding and share with you 10 things guests loved and enjoyed at our wedding. In case you are engaged, planning a wedding or perhaps know someone getting married, make sure to continue reading for some inspiration.

Krásné odpoledne všem! Dneska mám pro Vás další ze svatebních článků - a to 10 věcí, které hosté na naší svatbě milovali. Pokud tedy plánujete svatbu nebo například znáte někoho, kdo ji plánuje, tak rozhodně pokračujte ve čtení!

wihslist
Max Mara jacket / René Caovilla boots / Dior cream & mascara / Hermés bag / Van Cleef & Arpels bracelet / Max Mara scarf & skirt / Casetify iPhone case / Sportalm jacket & gloves / FOREO cream / Dior J'Ador perfume / Moonboots boots

Good morning everyone! I hope you are doing well. Today I would like to show you some of my items which are on my wishlist for this autumn and winter season. As many of you might know, autumn is one of my absolute favorite seasons and I am already so excited for all the sweaters, layering and pumpkin spice latte! One of my favourite places to shop online is Macy's - I am pretty sure most of you know the store already, however should you not - it's an US department store (with an online shop as well) carrying clothes, shoes, accessories, homeware and many more categories. They carry some of my favorite brands, like Badgley Mischka, Rains and Tahari.


Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte skvěle. Dneska bych Vám ráda ukázala pár kousků, které momentálně mám na svém wishlistu. Jak mnozí z Vás ví, podzim je mým oblíbeným ročním obdobím a už se nemohu dočkat na všechny svetry, vysoké kozačky a barvené listí! Skvělou selekci podzimní kolekce naleznete i na online portálu amerického řetězce Macy's, který má v nabídne hned několik mých oblíbených značek - například Badgley Mischka, Rains nebo Tahari.


DSC08001

Good evening everyone! I hope you are doing well! As you might, or might not know, I got married a couple of weeks ago and this is the make-up look I was wearing on my big day. It was such a special day to me and therefore, also my make-up had to be very special. In case you are a bride to be, make sure to save some of these products as they were a true saver on the day D!

Krásný večer všem! Doufám, že se máte dobře! Jak asi již víte, před pár týdny jsem se vdávala, a dneska bych s Vámi chtěla sdílet můj make-upový look z mého velkého dne. Myslím, že se může hodit všem budoucím nevěstám, takže pokud hledáte inspiraci na líčení, určitě pokračujte ve čtení!

DSCF7486

Good morning everyone! I hope everyone's well - today I've got some BIG & EXCITING news - YES, WE GOT MARRIED! Our civil wedding was two weeks ago and in this post I would like to share with you a little bit more about my look, outfit and of course, also our rings!

Krásné ráno všem! Doufám, že jste do září vkročili tou správnou nohou - já tu mám jednu VELKOU NOVINKU: a to, že jste se na konci sprna VZALI. Jelikož to v Německu funguje trošku jinak než v ČR, museli jsme se nejdříve oficiálně oddat na úřadě a až pak svatbu oslavit "v párty" stylu. Dneska mám pro Vás tedy pár fotek z našeho civilního obřadu, včetně detailů, co jsem měla na sobě, jak jsem nalíčila a také něco málo o našich prstýnkách.

Good morningg everyone! I hope you are doing well! 1st of September is slowly approaching and even though autumn doesn't officially start until 23rd of September, looking outside out of the window I get a different feeling. In today's post I would like to show you my top 10 must have items for this fall. New seasons means new arrivals and if you need some help picking what to put in your cart then continue reading!

Krásné ráno všem! Doufám, že se máte. 1.září je tu už zítra, a přestože podzim oficiálně začíná až 23.září, venku to vypadá jako by byl již v plném proudu. V dnešním postu bych Vám ráda představila mých 10 must haves pro tento podzim - sama si plánuji pořídit pár nových kousků na tuto sezonu - takže pokud například váháte co nového si na tuto sezonu pořídit, určitě pokračujte ve čtení!

Blogger Template Created by pipdig