Today after school I have made a small trip to the city. I could not believe myself when I saw 15 degrees at the thermometer. That is the reason why I went out in my sweater and loafers only. I never liked the combination of sweater and leather vests, but after some time I start to like combination I thought I would never wear - and this is the case. I had also my jacket with me, but I was lucky because I did not need it.

Dneska jsem se po škole vydala do města. Nevěřila jsem vlastním očím, když jsem na teploměru uviděla 15 stupňů. Proto jsem vyrazila jenom v loafers a ve svetru. Přes něj jsem si vzala vestu se studs, kteriu jsem se přivezla z Vídně. Nikdy se mi kombinace svetrů a vest nijak nelíbily, ale po nějakém čase se mi začnou líbit kombinace, o kterých jsem si myslela, že si na sebe nikdy nevezmu. A tohle je přesně ten případ. S sebou jsem měla ještě bundu, ale tu naštěstí nepotřebovala.


sweater - Topshop / vest - Forever 21 / skinny - Topshop / loafers - Topshop / bag - Michael Kors / watch - Casio / bracelets - Lindex, Forever 21