In today's article I would like to introduce to you my new watch that I have brought from my small trip in Munich. It's the Marc by Marc Jacobs silver watch. I wanted a silver watch for a longer time and finally I have found the perfect one!

V dnešním článku bych Vám ráda představila hodinky, které jsem si přivezla z mého výletu v Mnichově. Stříbrné hodinky jsem chtěla už delší dobu, jenom jsem nevěděla, jestli další od Michaela Korse nebo právě od Marca Jacobse. Nakonec jsem zvolila variantu druhou a nelituji.


I have bought the watch at a store called Oberpollinger at Karlsplatz, which is a store selling amazing designer stuff (like Prada, Miu Miu, Louis Vuitton, Gucci, etc.). The price was 179€, which is way less than for a Michael Kors watch. The type I have gone for is MBM3140. I liked this as well, but in the end I liked this one better and I am totally satisfied with my decision.

Hodinky jsem kupovala v obchodě Oberpollinger na Karlsplatzu, což je takový menší obchoďák, kde seženete kromě značek jako Prada, Miu Miu, Gucci nebo Louis Vuitton, právě i hodinky od Michaela Korse nebo Marca Jacobse. Vyšly mě na 179€, což je mnohem méně než za hodinky od Michaela Korse. Konkrétně mám typ MBM3140. Líbily se mi také tyhle, ale nakonec jsem zvolila tenhle typ a svého rozhodnutí nelituji.


And how do you like my new watch? Do you prefer silver, gold or rose gold?

A jak se Vám líbí moje nové hodinky? Preferujete sami zlato, růžové zlato nebo stříbro?