Beanies! I kinda fell in love with them. I've seen them on many bloggers and I wanted to get one so badly. I have bought this one on Friday in H&M, but I would like to get some in neon yellow and burgundy as well. I think that they might be the perfect accessory for fall and winter. This is a look from yesterday. I have worn my new faux leather skirt. I was looking for some pleated for weeks, but they seemed to be sold out everywhere. Then, I found this one at Chicnova. I really like it and you will see it on blog a lot, I guess. I have added a grey sweater with a blouse with studded collar underneath. You know that I have one in white and I loved it, so I thought that the same in black might be perfect for autumn. As shoes, I had suede wedges. I am not a very big of wedges, but I kinda liked these in this combination. To bring some colour, I combined the look with my Rocco bag. Today, in the afternoon, I will be off to the city. I want to check some stores and maybe get some things from my wishlist. I will also grab some coffee and just enjoy the day. I am really looking forwards to Friday, because of the Mercedes-Benz Fashion Week. Not only because of the all fashion shows and events, but I am looking forwards to meet some of my blogger friends.

Beanies! Už jsem je viděla na mnoha bloggerkách a poslední dobou se mi začaly líbit. Proto jsem si v pátek pořídila černou. Ráda bych si koupila ještě nějaké ve vínové a neonově žluté. Myslím, že by mohly být super doplňkem na zimu. Tohle je outfit ze včerejška. Na sobě jsem měla novou (faux) koženou sukni z Chicnova. Chtěla jsem na podzim nějakou skládanou, ale všude byly vyprodané. Nakonec jsem se rozhodla pro tuhle. Zatím jsem s ní moc spokojená a na blogu jí ještě během podzimu a zimy určitě několikrát uvidíte. Přidala jsem šedý svetr a nechala vykukovat ocvočkovaný límeček z košile. Nejsem velký fanoušek platform, ale k tomuhle outfitu se mi hodily. Aby outfit nebyl až tak černý, vzala jsem si Rocco bag, kterou jsem nějakou dobu na sobě neměla. Dneska se chystám do Drážďan. Kromě toho, že zajdu na oblíbené latté, se také podívám po obchodech, protože bych si ráda koupila nějaké z mého wishlistu. Už se těsím na pátek na MBPFW - nejenom kvůli přehlídkám a všem akcím, ale také se těším na bloggery, se kterými jsem se dlouho neviděla. Doufám, že se tam s někým z Vás potkám!  :)


blouse - Sheinside / sweater - Mango / skirt - Chicnova / tights - H&M / wedges - Mango / bag - Alexander Wang / beanie - H&M / sunglasses - Ray Ban / watch - Michael Kors