I never liked khaki colour and army print, but I have to admit that I really these two this season. You could see this parka on me last year. This is a re-ordered version from Chicwish. I really love the leather sleeves and I think that for the fall season it's just perfect. I've paired it with skinny jeans in black and white top. I have worn my new boots which are from Vagabond. I have discovered this site selling shoes a couple of weeks ago and I really like their pick. Take a look at their heels collection as well, I love it! You can also check this site for fashionable trends. Besides I really like these boots. It was the first time I wore them, but I have to admit that they are officialy this season's favourites - look chic and are really comfortable (even more than Topshop's Ambush). I went for my Céline bag and golden details. As you can recognize, I have visited my hairdresser and went for a darker blonde. I spent the yesterday's afternoon in Prague: I have also made a little shopping spree in H&M. 

Nikdy se mi moc nelíbila khaki barva a army potisky, ale tuhle sezonu jsem si oba trendy zamilovala. Včera jsem na sobě měla právě khaki parku s koženkovými rukávy. Tohle je pře-objednaná verze té loňské, tentokrát z Chicwish. Na podzim je skvělá. K ní jsem si oblékla černé skinny a bílý top, který celý look trochu rozzáří. Poprvé jsem měla na sobě nové kozačky z Vagabondu. Na stránku, ze které jsem je objednávala, jsem narazila náhodou a byla jsem překvapená velkým výběrem. Také doporučuji se podívat na jejich výběr lodiček. Myslím, že si brzy nějaké objednám. Co se týče bot, tak z těch mám radost, jsou strašně pohodlné (víc než Ambush z Topshopu) a myslím, že je uvidíte ještě v hodně outfitech. Přidala jsem zlaté doplňky a Céline. Jak jste si mohli všimnout, včera jsem byla u kadeřníka a zvolila tmavší blond. Myslím, že vypadá přirozeně a rozhodně se v ní cítím líp. Zbytek dne jsem strávila v Praze a mimo toho našla i pár super kousků na podzim!


top - H&M / skinny - Topshop / parka - Chicwish / boots - Vagabond / bag - Céline / sunglasses - Ray Ban / watch - Michael Kors / bracelet - Chicwish