Sweaters, scarfs and boots. These are the basic items for the autumn season. They are cozy, comfy, but still look very good. I wear these a lot these days, esecially in the "sweater weather". I have already had some scarfs like this one from last season. On Wednesday I bought this mustard one. I think that yellow will be perfect for this season, I am definitely scraving after a yellow knit. I have worn a lot of dark colours these days, so I thought that I would take out my beige sweater, pair of jeans and boots in the taupe colour. I have added a brown bag, which makes the outfit more autumn. The weekend was way too short, I definitely some day between Saturday and Sunday, especially when I have to learn for Monday like this weekend. Luckily, I am going back to school for three days, so I am looking forwards to my days off a lot!

Svetry, šály a kozačky. To jsou podle mě basic kousky na podzim, bez kterých bych se neobešla. Kromě toho, že jsou pohodlné, také skvěle vypadají a do "sweater weather" jsou ideální. Poslední dobou jsem na sobě měla dost tmavých barev. Včera jsem měla náladu na trochu světlejší barvy. Na sebe jsem si vzala béžový svetr, skinny a kotníkové kozačky v barvě svetru. Přidala jsem kruhovou šálu, kterou jsem si pořídila ve středu. Pár jich už mám u minulého roku a dost jsem si je oblíbila, proto jsem chtěla ještě nějaké. Ráda bych si koupila také jednu v tmavě zelené. Klasickou černou kabelku jsem nahradila oversized hnědým psaníčkem, které dělá celkový look takový podzimní. Víkend mi uběhl až moc rychle, potřebovala bych den mezi sobotou a nedělí, obvzlášť když trávím neděli učením. Alespoň, že teď mám školu jenom do středy. Mám pár dní volno, tak se už moc těším!


sweater - American Apparel / jeans - Topshop / boots - Sam Edelman / scarf - H&M / clutch - Zara / watch - Michael Kors /
  bracelet - Chicwish / sunglasses - Ray Ban