Thursday, November 14, 2013

LEATHER ON LEATHER


I am totally into parkas this season. This one is my favourite, I really like the leather sleeves. I have paired the jacket with a simple top and a faux leather skirt, which matches perfectly with the sleeves. I went for golden details and jewelry, which goes with the green army colour the best. My boots are by Vagabond. Yesterday I got back from our trip. I really cannot wait till the weekend - I just want to relax. Also, I would like to go at Ikeas and Vapiano tomorrow. Besides, keep connected with my Instagram, because soon I will post there some details of our trip :)

Parky je jeden z trendů, který jsem si zamilovala. Nikdy se mi vojenské barvy nelíbily, ale tenhle podzim jsem si pořídila hned několik věcí v khaki a vojenské zelené. Nejvíc nosím tuhle parku, hlavně kvůli rokávům, které jí dělají zajímavější. Dneska jsem si k ní vzala koženkovou sukni, která ladí s rukávy, kozačky od Vagabondu a zlaté doplňky, které se mi ke khaki hodí nejvíce. Včera jsem se vrátila z exkurze. Zítra bych se ráda podívala do Ikey a zašla do Vapiana na večeři. Kromě toho nezapomeňte sledovat Instagram, protože, jako obvykle, se tam můžou objevit fotky z cestování :)


top - H&M / skirt - Chicnova / jacket - Chicwish / tights - H&M / shoes - Vagabond / bag - Celine / sunglasses - Ray Ban / 
jewerly - Michael Kors / rings - Romwe


SHARE:

22 comments

 1. Hi,

  I would love if you could make an article on the quality of the online shopping. You have stuff from chicwish, Romwe, Choies, Sheinside, Forever 21 etc. Can you please talk about the quality? Choies looks the most expensive. Is it the best quality? What about the shoe quality? Please please tell us!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Well, I am not planning an article about that, but I can answer you here. Actually I would say that Choies and Chicwish have the most quality clothes. The shoes quality is good, but if youre looking for some pair that you could walk for hours in, I wouldnt go for them. Then on the second place I would say its Romwe - sometimes I got like a small hole in the clothes, but that was like twice. On the last place Id say there is Sheinside and Forever 21 - I wouldnt buy knits and tees from them, but for example I like the quality of their blouses, coats or jackets :) Hope I helped and if not, just ask :)

   Delete
  2. Thank you! And how is it with Choies sizing?

   Delete
  3. I am buying my usual size and it fits :)

   Delete
  4. Thank you! So often times I see the exact same thing on Choies, Romwe, and Sheinside. Even the same pictures! Do you think they are selling the same thing at different prices, or the Choies one is actually better ?

   Delete
 2. perfektní :-)
  x

  http://franchemeetsfashion.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 3. máš krásně hubené nohy! jinak super kombinace:)
  Once Upon a Time

  ReplyDelete
 4. ten tvoj umely usmev mi tam moc nepasuje

  ReplyDelete
  Replies
  1. lepší než aby se tvářila věčně nepříjemně a naštvaně jako jedna nejmenovaná blogerka..

   Delete
 5. nehrb sa tak prosím ťa:) a konečne dole okuliare! inač pekné:)

  ReplyDelete
 6. Tahle parka s koženými rukávy je nádherná ♥

  Na mém blogu probíhá giveaway budu ráda když se zapojíš :http://fashionaddiction-style.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 7. love this look on you, so well put together :)

  ReplyDelete
 8. Sukně, boty a prstýnky...podle mě top z celého outfitu:)) moc ti to v něm sekne:))

  ReplyDelete
 9. Miluju tuhle parku s černými koženými rukávy♥ Sluší ti to! :)
  mszarofka.blogspot.cz

  ReplyDelete
 10. Já sama parky nenosím, ale na tobě se mi vždy líbí! Jak ty lehčí(jako dnes) tak teplější!<3

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig