I can't help it. I simple adore the checked print! I have bought two blouses, scarf and a jacket with this print, now I am craving for a coat. Today's look is quite simple - I feel like wearing the stand-out jacket with more basic pieces like a simple white top and black skirt. I have added my favourite boots by Vagabond ordered via Spartoo. They offer a large pick of shoes, clothes and bags and I can only recommend the site. I have added my PS11 and some silver jewelry. Today I am off to my hairdresser, so I can't wait for the change. I will show it to you later. 

Tuhle sezonu jsem si zamilovala kostičkovaný vzor. Už jsem si s ním pořídila několik košil, šálu, teď i tuhle bundu. Ráda bych si také koupila nějaký kostičkovaný kabát. Dnešní outfit je celkem jednoduchý - k výraznější kostičkované bundě jsem zvolila basic bílé tričko a oblíbenou sukni z American Apparelu. Přidala jsem PS11, stříbrné doplňky a kozačky od Vagabondu, objednané přes Spartoo. Kromě bot nabízí i oblečení a kabelky, tak pokud něco sháníte, tak bych Vám tuhle stránku určitě doporučila. Právě teď se chystám ke kadeřnici, tak doufám, že výsledek bude stát za to. Přeji Vám krásný víkend!


top - H&M / skirt - American Apparel / jacket - Jollychic / tights - H&M / boots - Vagabond / bag - Proenza Schouler / rings - Romwe /
sunglasses - Ray Ban