Finally Friday! I couldn't wait till the weekend. It's only the second week of school, but I already feel like I need to relax a bit. Today I went to the city for a while and here's the outfit I picked. I have worn my new biker jacket from Choies, which kinda reminds me one coat from Acne. I wore a lot of dark colours recetly, so it's a nice change. I kept the look very simple - I have added a pair of black skinny jeans, white top and my Balenciaga. My shoes are new from Spartoo, but you could have already seen them in one of my outfits. I was also thinking about making a "Question & Answers" or "50 facts about me" articles. What do you think about that? Wish you the best weekend!

Konečně pátek! Už se těším na víkend. Sice je jenom druhý týden po prázdninách, ale vzhledem k tomu, že tohle pololetí je extrémně krátké (kvůli maturitě), píšeme už několik testů. Odpoledne, než jsem jela domů, jsem ještě vyrazila na chvíli do Drážďan. Oblékla jsem si novou bundu, která mi přišla z Choies. Trochu mi připomíná jeden model od Acne. Navíc jsem teď nosila hodně tmavých barev, takže je to příjemná změna. Look jsem nechala jednoduchý - přidala jsem jenom černé skinny a bílé tričko pod bundu. Doplňky se mi k bundě nejvíce hodily zlaté, takže jsem zvolila Balenciagu a hodinky MK. Boty jsou nové ze Spartoo, vdiět jste je mohli už v jednom článku. Také jsem přemýšlela, že bych udělala "Questions & Answers" nebo "50 facts about me" článek. Chtěli byste? Přeji Vám krásný víkend!


top - H&M / jacket - Choies / jeans - Topshop / boots - Vagabond / bag - Balenciaga / watch - Michael Kors / sunglasses - Ray Ban / gloves - H&M