This outfit was taken at the Prague airport. It's crazy, isn't? It reminded that I would like to fly away, maybe to Paris or London. I took these photos with Kamila last week. The weather wasn't exactly the best, so we thought that the Prague airport might be the perfect location to take some photos. Last weeks I tended to wear a lot of black and whites outfits, maybe because it got colder outside. I went for a combo of my new faux leather shorts, white knit and a striped blouse underneath to make the whole look more interesting. I have added my new favourite shoes with the heel detail and Le Boy bag. I have to say that I feel like my style has changed within the few last weeks, so I am about to do a big spring clearance of my closet and purchase some new clothes. As many of you know, yesterday I arrived at Vienna, where I will be for 2 days. I want to make a traveling article, but don't forget to check out my Instagram account for more picture from my trip!

Fotky pro dnešní článek jsme spolu s Kamčou fotily už minulý týden v pátek. Počasí nebylo ideální, pršelo, a tak jsme se rozhodly fotky vyfotit na letišti. Musím říct, že se mi ta atmosféra líbí a připomnělo mi to, jak moc ráda bych někam letěla. Poslední dobou se vracím zpět k černo-bílým outfitům. Mám pocit, že se můj styl za posledních pár týdnů změnil. Proto jsem se rozhodla probrat svůj šatník, prodat věci, které už nenosím a koupit si nové. Co se outfitu týče - zvolila jsem kombinaci koženkových kraťasů, bílého svetru a pruhované košile pod tím, která dělá celý outfit mnohem zajímavější. Přidala jsem nové, oblíbené boty a Le Boye. Momentálně jsem na pár dní ve Vídni, jak většina z Vás asi už ale ví. Určitě budu dělat nějaký random článek, možná i video. Víc fotek bude na Instagramu :)


 
photos by Kamila <3
 
knit - Zara / blouse - Vjstyle / shorts - Sheinside / bag - Chanel / shoes - Choies / watch - Marc by Marc Jacobs / sunglasses - Ray Ban