I'm really sorry for being late with my post. I had the most horrible day on Friday, I felt sick yesterday and I have to prepare myself for my A-level. I have a lot going on right now, but I hope that I will manage it all and be able to post as usual. This is what I wore on Friday - I was walking around the whole day, so I went for a casual, comfortable look. I met Kamila and she took these photos of my outfit. We have also grabbed some coffee and spent the afternoon together. I was wearing a pair of skinny jeans, sweater with a blouse underneath and snake-printed slip ons. I have added a crossbody Mini Mac bag and golden details. I have to say that I fell in love with the slip on shoes trend. I would like to purchase some new slip ons, maybe leopard printed. Today I'm going back to Germany, I have 3 A-level exams this week, so wish me luck! Besides excuse me if there eon't be posts on time, I'm not really sure how I will manage my blog and my exams, but I hope to post as much as I can :)

Moc se omlouvám, že přidávám článek až dneska. V pátek jsem sice něco vyfotila, ale chvíli trvalo než se fotky dostaly ke mně, navíc mi včera bylo špatně a ještě se mezitím musím učit na maturitu. V pátek jsem s Kamilou (a Klárou) nafotila outfit, zašly jsme spolu na kafe a taky jsem poznala i Kláru z jejich blogu. Celý den jsem chodila po městě, tak jsem volila spíš pohodlnější outfit. Zvolila jsem skinny džíny, svetr s vykukující košilí a hadí slip ony. Tenhle typ bot jsem si oblíbila a chtěla bych si ještě jeden pár pořídit - chtěla bych nějaké s leopardním potiskem, nebo možná nové mokasíny. Dneska se vracím zpátky na intr do Německa, v úterý mám první maturitu a koncem týdne další dvě. Tak budu ráda, když mi budete držet palce, i když ty nejhorší mě čekají až příští týden. Možná se tu články budou objevovat s malým zpoždením, ale budu se snažit je dávat normálně :)


photos by Kamila

sweater - Zara / blouse - Choies / coat - Choies / jeans - Topshop / shoes - H&M / bag - Rebecca Minkoff / watch - Rebecca Minkoff / sunglasses - Ray Ban

Follow on Bloglovin - Like me on Facebook - Follow on Twitter - Ask me on Formspring Ask.fm