Today I would like to show you the second part of my photos from Barcelona. Yesterday we have seen the rest of the sight and in the late afternoon we went to the beach where we were till evening. Today the weather was not exactly the best - we had brunch, went to the market and just walked around the city. We had a nice dinner and tomorrow we are about to go home. I have to say that I fell in love with the city. There are many beautiful places, many old buildings and small cafes, that I really liked. I hope to go back to Barcelona soon. Also, I was thinking about making a post about my tips and advices, what do you think of that?

Dneska bych Vám ráda uázala druhou část fotek z Barcelony. Včera jsme viděly památky, které jsme nestihly a zhruba od čtyř ležely na pláži. Dneska pršelo, tak jsme vyrazily na brunch, šly na trh a pohybovaly se jenom ve městě. Zašly jsme si na skvělou večeři na sushi, zítra už letíme domů. Musím říct, že se mi Barcelona opravdu líbila. Kromě památek, architektury a obchodů mě nadchly i místní kavárny, kde měli nejlepší vajíčka s vaflemi. Doufám, že se do Barcelony brzy zase podívám! Také přemýšlím, že bych napsala článek o radách a tipech, co se města týče. Co Vy na to?


Near beaches in Barceloneta // U pláží v Barcelonetě


Outfit details with Le Boy // Detaily outfitu s Le Boyem


The last visit of  La Boqueria // Dnešní poslední návštěva La Boqueria


In Port of Barcelona // V přístavu Barcelony


The best brunch ever - banana bread, yogurt with granola and fruits and latte // Nejlepší brunch - banánový chléb, jogurt s granolou a ovocem a
velké latté


One look from Barcelona // Jeden outfit z Barcelony


The Palau Nacional near Placa Espanya // Palau Nacional u Placa Espanya


The best brunch spots! Big yes to brunches! // Nejlepší malé kavárny na brunch


View of  Placa Catalunya // Placa Catalunya


Evening ootd // Večerní ootd


Avenue Diagonal