A couple of days ago, Tereza contacted me and asked me to shoot some pictures with her. I met her yesterday and here you can see the result from our shooting. We went through Prague, shot on many places, got some coffee and had a really good time. It got a bit colder, so I went for an all-black combo which I paired with my baby blue leather jacket and see-through clutch. I am wearing my new heels from Topshop - I love how chunky they look and they are really comfortable! Most of you will not like them, but actually I love them. Today I am off to Germany. I need to get some things done and I want to shoot an outfit for you. 

Před pár dny mi napsala Terka, jestli bych s ní něco nechtěla nafotit. Včera jsme spolu měly sraz a výsledek můžete vidět v dnešním postu. Prošly jsme několik míst, nafotily spoustu fotek a nakonec jsme skončily na kávě. Bylo trochu chladněji než předešlé dny, zataženo a chvílemi i pršelo, tak jsem měla chuť vyrazit ve (skoro) all-black outfitu. Ten jsem doplnila modrou bundou ze Zary a průhledným psaníčkem. Zvolila jsem nové boty z Topshopu. Přišly mi před několika dny a okamžitě si je zamilovala! Je mi jasné, že se většině z Vás asi moc líbit nebudou, každopádně mě se moc líbí a navíc jsou i pohodlné. Dneska jedu na chvíli do Německa. Musím zařídit pár věcí ve škole, poslat balíčky a doufám, že i něco vyfotím. :)


photos by the amazing Tereza

top - Sheinside / jeans - Topshop / jacket - Zara / heels - Topshop / clutch - Choies / sunglasses - Ray Ban / watch - Marc by Marc Jacobs / jewelry - Topshop

SHOP THE LOOK