In today's post I would like to show to you some pictures from our little blogger trip to Berlin. It was an amazing weekend, spent with Theadorabletwo, Kattbuz, Maren and Robyn! We had so much fun, saw a little of Berlin, shopped a little and just relaxed this weekend.

Dneska bych Vám chtěla ukázat pár random fotek, které jsem stihla během posledních pár dní nafotit. Víkend jsem strávila v Berlíně, kde jsem byla společně s německými bloggerkami TheadorabletwoKattbuzMaren and Robyn, které jsem poznala na akci od RTL. Zašly jsme na pár památek, trochu nakupovaly a prostě si užily víkend.


We stayed at the the lovely Sotifel Gendarmenmarkt, which is a 5 star hotel located in the centre of Berlin. The hotel offers not only 92 rooms, you can stay in - there are also a restaurant, bar, wellness, fitness center and conference room. What I really liked was not only the good service and beautiful interior, but I found the location very good as well. You can walk to Friedrichstrasse, Brandenburger Tor or Berliner Dom and if you want to take tube, the metro station is basically in front of the hotel.

Ubytované jsme byly v Sotifel Gendarmenmarkt, což je pěti hvězdičkový hotel přímo v centru v Berlína. Kromě 92 pokojů hotel nabízí také restauraci, bar, wellness, fitness a také konferenční sály. Hotel mohu jen doporučit - služby jsou opravdu dobré, je moderně zařízený a hlavně leží přímo v centru Berlíně, takže se pěšky dostanete třeba na Friedrichstrasse, k Brandenburské bráně nebo Berliner Domu. Stanice metra je přímo u hotelu.


On Sunday we had together a brunch in our hotel and decided to go the Mauerpark in the afternoon. That's where the most famous flea market located is. It was quite cold, so I decided to go for a warm and turtle neck, bodycon skirt and my Celine bag. I went for a little curly hair, done by ghd curve.  After that we went off to grab some drink and had a private movie night in the conference room at the hotel.

V neděli jsme měly společný brunch na hotelu. Odpoledne jsme se pak vydali do Mauerparku. Tam se každou neděli koná bleší trh. Byla poměrně zima, tak jsem zvolila velký šedý rolák, bodycon sukni a Celine. Vlasy jsem si tentokrát natočila novou kulmou od ghd curve. Navečer jsme zašly do baru na pár drinků a večer měli soukromou filmovou noc v konferečním sále hotelu.


Today was our last day, so after a long (and delicious) breakfast in our hotel we went a little bit shopping. I have been to Galeries Lafayette and Münzstrasse. I got two thing here in Berlin, one by Acne, the other one by Diptyque. I will show you both later on the blog. Right now I am back in Dresden, sitting in Starbucks and missing Berlin already. I hope to go back soon!

Dneska byl náš poslední den v Berlíně. Po dlouhé (a vynikající!) snídani v hotelu jsme ještě zašly nakupovat. Byly jsme v Galeries Lafayette a na Münzstrasse, kde jsou obchody jako American Apparel, Monki, COS nebo Urban Outfitters. Přivezla jsem si nakonec dvě věci, ze kterých má opravdu radost - jednu od Acne, druhou od Diptique. Oboje Vám pak ukážu na blogu. Právě teď sedím ve Starbucksu v Drážďan. Doufám, že se do Berlína zase brzy podívám!

Today I'm wearing

Choies turtle neck
H&M skirt
Vagabond boots
Celine bag
Michael Kors watch
Le specs sunglasses

SHOP MY OUTFIT