Yesterday I received a lovely package from Young British Designers and in today's post I would like to show to you, what did I get. I don't have to say that I am a big bag lover and this Armour tote was on my wishlist for a couple of weeks now. I decided to go for the brown version - I feel like it's the perfect colour for autumn and I liked the bag in this colour better.

Včera mi přišel balíček od Young British Designers a v dnešním článku bych Vám chtěla ukázat, co v něm bylo. Určitě nemusím říkat, že kabelky jsou mým nejoblíbenějším doplňkem. Sophie Hulme se mi začala líbit teprve teď na podzim - viděla jsem jí v Londýně na Tiphaine z Tiphaines Dairy a úplně se do ní zamilovala. Nejvíc se mi líbí v hnědé, která mi přijde super hlavně teď na podzim.


Sophie Hulme is a british designer and of the biggest British talents nowadays, born in London, who graduated from the Kingston University in 2007 and won "Student of the Year" and "Best Collection" in 2007. She founded her brand in 2008 and got famous in AW 2012 with her collection inspired by dinosaurs.

Sophie Hulme se narodila v Londýně a je považovaná za jednoho z největších talentů britského designu. Vystudovala na Kingston University a v roce 2007 vyhrála "Student of the Year" a "Best Collection" ještě předtím než odpromovala. Svojí značku založila v roce 2008 a proslavila se především svou zimní kolekcí z roku 2012, která byla inspirovaná dinosaury.


 Sophie Hulme bag, Happy plugs hearphones, Daniel Wellington watch, iPhone, Chanel lipstick

I have to say that the quality of the bag really surprised me. The leather is really high-quality, the bag keeps it shape and I really like that you can hold it in the hand, but also have it on shoulder with the shoulder strap. This is the small version and you can order it here.

Musím říct, že mě kabelka překvapila svojí kvalitou. Kůže je opravdu pevná, kvalitní, kabelka drží tvar a přijde mi super, že se dá nosit v ruce i přes rameno. Objednala jsem si menší verzi a Vy si jí můžete objednat tady.

Special thanks to Young British Designers

MY SOPHIE HULME FAVOURITES