Sunday, December 21, 2014

HELLO FROM BUDAPESTToday I have gone to Budapest. I decided to go by train, so the way here was pretty exhausting. However I am really lucky to be here again after one year. Today I have worn my new checked scarf from Esprit. I have pair it with more neutral colours - black skinny jeans, grey knit, new knee high boots and my beloved Antigona from Brunna Rosso. I have made an ponytail, which make  the whole look more sophisticated. I have to say that Esprit really surprised me - I think they have a high-quality items and I really liked their style. Anyways, I am staying in Budapest till Tuesday, we will spend the Christmas Eve at home. I will definitely make a post with some random shots and a video!

Dneska jsem prakticky celý den strávila na cestě. Už kolem sedmé jsem jela z Hradce Králové do Pardubic, kde jsem pak pokračovala do Budapeště. Cesta byla poměrně dlouhá, ale jsem moc ráda, že mi to sem po roce zase vyšlo. Už mám vybraných několik míst, kam bych se chtěla podívat, tak snad to všechno stihnu. Outfit jsem zvolila spíš pohodlný - oblékla jsem si černé skinny džíny s šedým svetrem, nové vysoké kozačky, které mi přišly minulý týden z eshopu Zary, a outfit doplnila oblíbenou vínovou Antigonu z eshopu Bruna Rosso. Přidala jsem velkou kostičkovanou šálu. Objednala jsem si jí z Espritu a už teď jí nemůžu sundat! Musím říct, že mě Esprit celkově (mile) překvapil. Věci mi přijdou kvalitní a líbí se mi i stylově. Tentokrát jsem místo drdolu zvolila culík, který teď nosím stejně ráda. V Budapešti budu až do úterý, na Štědrý den chceme být doma. Každopádně se ale můžete těšit na random článek s fotkami, video a nějaké outfity!


S.Oliver knit
Topshop skinny jeans
Esprit scarf
Zara boots
Celine sunglasses
Michael Kors watch

SHOP MY OUTFITSHARE:

22 comments

 1. you look amazing, what a nice and comfy outfit ! x

  CLUB AVENUE / http://club-avenue.blogspot.com / instagram

  ReplyDelete
 2. Ta kabelka je naprosto božská!

  ReplyDelete
 3. Náušnice jsou Baru Dior? škoda, že nejde na žádné fotce vidět detail.

  ReplyDelete
 4. strašný. ty boty jsou odporný.

  ReplyDelete
 5. Cool look. I like how you dressed for your day out. And please, ignore negative comments- people are simply jealous of your style!

  XO
  Miri
  http://currentlywearing.com

  ReplyDelete
 6. I really love your style Barbora!! This outfit is again very beautiful. You are kinda the reason why I wanted to start my own fashion and lifestyle blog. It would mean a lot to me, if you could visit it :D
  http://senvogue.wordpress.com/

  xo, Sophia

  ReplyDelete
 7. krásné jsou ty kozačky !! promeškala jsem je a koupila potom rovnějšího střihu z Manga ... mám je jako kocour v botách :D tobě tyhle moc sluší :)

  http://franchemeetsfashion.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 8. Budapešť je nádherné město, užívej! :)

  ReplyDelete
 9. I would love to go to Budapest! Great outfit. :)

  ReplyDelete
 10. Pěkný outfit! Ta šála je skvělá!

  ReplyDelete
 11. vyzeráš skvele ... ja som bola v Budapešti na začiatku decembra ale bohužial sme vychytali škaredé počasie, takže sme sa skrývali vo wellnese :)

  ReplyDelete
 12. Great outfit and I would loooove to go to Budapest !
  The scarf looks great especially with the burgundy purse.

  xx Julia

  http://www.followthefashionrookie.blogspot.de/

  ReplyDelete
 13. Pretty outfit! I live in Budapest, wish you an amazing time here! :)

  ReplyDelete
 14. Great look and welcome to our country!♥ xx
  Bianka
  http://ruhamania.blogspot.hu/

  ReplyDelete
 15. Pěkný outfit, líbí se mi ten šál a kabelka givenchy :D :)

  http://assecondmoments.blogspot.com

  ReplyDelete
 16. Krásná kombinace Baru a ty boty!!! Láska na první pohled.:)
  Style by Eliza

  ReplyDelete
 17. Já si nemůžu pomoct, ale ty boty mi přijdou hrozně neforemní. Zbytek jinak taková klasika, ale moc hezká.

  ReplyDelete
 18. Palestinian President Mahmoud Abbas on December 31 in the West Bank city of Ramallah, said Israel cheap jordans no sincerity for peace talks is a Christian Louboutin Daffodile major obstacle discount christian louboutin to achieving peace in the region.Abbas delivered a uggs outlet televised speech to ugg soldes mark the 50th cheap christian louboutin anniversary of the Palestinian National Liberation Movement (Fatah) was established. He condemned the Israeli expansion of Jewish settlements in ugg australia the speech, the Judaization of Jerusalem continued to frustrate all committed to Discount Louis Vuitton peace and ongoing programs and international efforts.Abbas said: "We work with the ugg impasse in the discount nike jordans peace process Christian Louboutin Bois Dore between Israel and the 'Islamic State' Bags Louis Vuitton has nothing to do, Air Jordan 11 Gamma Blue (the peace process) impasse between us entirely the Cheap Louis Vuitton Handbags result of (Jewish) settlement expansion in the West Bank." He said. and home ugg boots to regional anti-terrorism as an christian louboutin excuse wholesale jordan shoes to disregard the Palestinian cause, which is not acceptable to break the Palestinians, "the annexation Discount LV Handbags of our land settlements, christian louboutin shoes towns and homes, this is (the stalemate in the peace process) the main reason."He said that only in the christian louboutin remise 50% realization of uggs on sale a just peace and the legitimate Cheap LV Handbags rights of the Palestinian people given the terrorist organization will be defeated. "We want to win at all costs ugg pas cher is such a number of rights." In his speech, Abbas also reiterated Israel's annexation of East Jerusalem and declared cheap nike jordan shoes it as the eternal capital of Israel indivisible decision is illegal and will not be recognized by the international community.

  ReplyDelete
 19. Nice outfit, you look perfect :) One silly question by the way: If some random guy would see you on street and ask you if he can kiss your shoes.. What would you do?
  Would you allow him to do that?

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig