Today's post is going to be a little bit different. A lot of you guys has asked me about my lifestyle, food and exercises. In today's post I would like to show you my three favourite recipes at the moment. Now I haven't done a post like this before, so definitely let me know if you were interested in more cooking posts like this one!

Dnešní článek je trochu jiný než obvykle. Hodně z Vás se mě na Instagramu ptalo na recepty, tak jsem si řekla, že bych čas od času nějaké mohla sepsat. Dneska bych Vám tu chtěla ukázat moje tři oblíbené. Doufám, že recepty budou srozumitelné a pokud ne - jakékoliv otázky ráda zodpovím. Do komentářů nezapomeňte napsat, jestli byste měli o takové posty zájem častěji.

GREEN SMOOTHIE


Green smoothies are the perfect way to get some energy in the morning! (But I love drinking it during the day too). They are high in vitamins A and C, filling and also help your body to be detoxed. My favourite green smoothie contains 3 cups of baby spinach, 1 stack of celery, 1 stack of chard, half a banana, half an apple and half a pear. 

Není lepší způsob, jak začít den, než zelenou smoothie. Zelené smoothie jsou bohaté na vitamíny (hlavně A a C), zasytí a také pomáhají tělo detoxikovat. Moje oblíbená je ze 3 hrnků baby špenátu, 1 stonku řapíkatého celeru, půlky banánu, půlky jablka a půlky hrušky.


I just blend it all in mixer and voila, it's done. The recipe is super-easy and super-quick. You can also add some berries (strawberries or rapsberry) to make the smoothie sweeter or some chia seeds.

Všechny ingredience stačí dát do mixéru a je hotovo. Recept je opravdu jednoduchý a rychlý. Také můžete přidat jahody, maliny nebo chia semínka.

SALAD WITH SHIMPS


I am a big salad lover. I can eat them everyday and still not be fulled with them. One of my all-time favourites is this one with shrimps. For 2 portions you'll need 1 romaine lettuce, cherry tomatoes, cucumber, half a red paprika, half an avocado and some shrimps, which you can stir-fry for till they're pink. 

Miluju saláty na všechny způsoby. Mým nejoblíbenějším je tenhle s krevetami. Na 2 porce budete potřebovat 1 římský salát, cherry rajčata, okurku, půlku červené papriky, půlku avokáda a krevety, které stačí chvíli osmažit na pánvičce. 


Perfect meal for lunch or dinner. You can also take it to work or school with you, the shrimps don't have to be warm necessarily (because skiping meals is the worst).

Perfektní recept na oběd nebo na večeři. Také si salát můžete dát do krabičky a vzít s sebou do školy nebo do práce (protože jíst nepravidelně je to nejhorší) - krevety jsou super i chlazené. 


GLUTEN-FREE BANANA MUFFINS


The recipe you asked me the most is the gluten-free banana muffins recipe. You all know that I cut down all gluten from my meals and I am feeling so much better without it. There are many ways to bake and cook without it, so here is one of them!

Recept, na který se mě hodně z Vás ptalo, je tenhle na bezlepkové banánové muffiny. Všichni asi víte, že jsem lepek ze své stravy vyřadila úplně. Na internetu najdete tisíce bezlepkových receptů a tenhle je jeden z mých oblíbených!


For 9 small or 6 large muffins you'll need: 3 bananas, 2 cups of almond flour, 3 eggs, 3 table spoons of honey, 3 spoons of maple syrup, 3 spoons of coconut oil, cinnamon and pecan nuts. Also don't forget to buy the muffin cups.

Na 9 malých nebo 6 větších muffinů budete potřebovat: 3 banány, 2 hrníčky mandlové mouky (rozemleté mandle), 3 vajíčka, 3 lžičky medu, 3 lžíce javorového sirupu, 3 lžíce kokosového oleje, skořici a pekanové ořechy. Také nezapomeňte na muffinové košíčky.


As first preheat the oven to ca. 180°. Then take a bowl and pulse bananas, eggs, honey, maple syrup and cinnamon together. When it's smooth, add the almond flour and coconut oil and pulse it in. Then just scoop batter into the cups, add pecan nuts and bake at 180° for ca. 20 minutes. After that remove from oven and let it cool.

Jako první si předehřejte troubu na 180°. V míse si pak z banánů, vajíček, medu, javorového sirupu a skořice vytvořte hmotu. Až jí budete mít bez hrudek, přisypte mandlovou mouku a přidejte kokosový olej. Všechno rozemíchejte dohladka. Pak už stačí dát těsto do košíčků, přidat pekanové ořechy a nechat ca. 20 minut péct na 180°.


So I hope you liked this article and I hope that some of you will try my recipes out. If you do so, don't forget to show me your results on Instagram and tag the photo @fashioninmysoul and #voguehausrecipes!

Tak doufám, že se Vám článek líbil a že třeba někdo z Vás recepty vyzkouší. Pokud ano, nezapomeňte mi výsledek ukázat na Insagramu a fotku označit @fashioninmysoul a #voguehausrecipes! Těším se na Vaše fotky!