Sunday, December 28, 2014

RED DETAILS


Today's shooting was one of the shortest in the blog history. It was "only" five degrees under zero, however it felt like it was minus twenty degrees. I wore my new jeans from Acne, which I got as Christmas present. My latest pair of black skinny jeans wasn't that good-quality as my previous ones, so I wanted to have some, that are really high-quality since I wear it a lot. I really like the shape and material of these and the price isn't that high. I have added a cream knit, favourite coat and a big checked scarf matching my red trio bag. Today was the first day that I wasn't feeling sick. Tomorrow I am off to Prague - I will eat some late breakfast and check some stores for the sale section! What are your plans?

Focení dnešního outfitu bylo jedno z nejkratších za celou dobu, co blog mám. Bylo sice "jen" pět stupňů pod nulou, ale měla jsem pocit, že je minimálně mínus dvacet. Na sebe jsem si vzala nové džíny od Acne, které jsem dostala pod stromeček. Už dlouho jsem chtěla investovat do nějakých kvalitnějších, protože moje poslední Leigh mě zklamaly. Tyhle od Acne mi vyhovují tvarem i materiálem a jsou i cenově přijatelné. K džínům jsem přidala smetanový svetr, oblíbený kabát a velkou kostičkovanou šálu, kterou jsem sladila s kabelkou. Dneska je první den, kdy jsem se už cítila dobře. Zítra se chystám do Prahy, mám naplánovanou pozdní snídani a chtěla bych se podívat do slev. Pak se už chystám do Německa, kde budu až do Nového Roku!


H&M sweater
Choies coat
Chicwish scarf
Acne jeans
fVagabond boots
Celine bag
Celine sunglasses
Michael Kors watch

SHOP MY OUTFITSHARE:

24 comments

 1. Tá kabelka je nádherná! Dokonalý outfit! <3

  ReplyDelete
 2. Skvělý outfit a ta šála! Moc ti to sluší :) Mám podobnou šálu z Primarku.

  ReplyDelete
 3. Nice Outfit and great shoots!
  xx Alexa
  http://fashiondieslast.blogspot.de/

  ReplyDelete
 4. Takhle trapnej komentář jsem ještě nikdy nenapsala, ale seš dokonalá...!!! v životě jsem neviděla tak krásnou, hubenou holku se stylem a vkusem.. Ty seš důvod proč lidi blednou závistí :)

  ReplyDelete
 5. Krásny outfit a toľko červenej mi doplňuje povianočnú náladu. Prajem šťastnú cestu a pekný Nový Rok! :)

  ReplyDelete
 6. velmi ti to pristane
  kabelka je uzasnaa :)

  ReplyDelete
 7. Lovely photos. I hope you had great holidays!
  X
  Miri
  http://curentlywearing.com

  ReplyDelete
 8. Nediv se, že ti je zima, když se v tomhle počasí oblékáš takhle nalehko ;)

  ReplyDelete
 9. Noo, hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, ale zle oblečený človek... Outfit síce moc krásny, vieš to pekne zladiť, čo chválim moc, ale potom sa netreba diviť že je človeku zima :O :))) A ináč ten šál je moc perfektný! :)

  BibiBrooks

  ReplyDelete
 10. Teda, v tomhle outfitu by mi bylo zima i v deseti nad nulou. Bez čepice už ani ránu :D

  ReplyDelete
 11. As always a gorgeous look !
  I love the pop of color with the scarf and the purse.
  I wore a very similar outfit the other day :)

  xx Julia

  http://www.followthefashionrookie.blogspot.de/

  ReplyDelete
 12. Moc ti to slší, nejvíc se mi líbí ta šála :)
  EVA HEARTS LIFE

  ReplyDelete
 13. I'm loving the scarf and the oversized ray-bans! ...I'm also loving the look of that Starbucks right now too! lol

  Hayley xo | Sailor Stories

  ReplyDelete
 14. nadherna šála a kabelka, červenou mám ve svém šatníku jen jednou, ale tuto kabelku bych si klidně pořídila :)

  http://claudiasnewlife.blogspot.cz/

  ReplyDelete
 15. Nádherný outfit! :) Ten šál je k tomu úžasný.
  31shadesofaubergine

  ReplyDelete
 16. Ich hab das Outfit ja schon auf Instagram bewundert und finde es einfach wunder-, wunderschön :)

  ReplyDelete
 17. Proč sis k tomu vzala loňský Starbucks kelímek? :D

  ReplyDelete
 18. Jejeda, nepřibrala jsi trochu na tý vnitřní straně stehen? :D Tě ten anonym tak zdeptal, že necháváš Photoshop spát?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nene, nepřibrala, naopak jsem od března zhubla :) http://tinypic.com/view.php?pic=qyeqfa&s=8#.VKKpq_EAJQ

   Delete
 19. Čím tě zklamaly ty poslední Leigh? To nerada slyším, protože zrovna očekávám zásilku s dalšíma z Topshopu :-/.

  ReplyDelete
 20. Já nevím, ale takovéto počasí je minimálně na parku/péřovou bundu, divím se, že po nemoci chodíš oblékaná, jako by venku bylo 10 stupňů :) :D

  ReplyDelete
 21. Palestinian President Mahmoud Abbas on December 31 in the West Bank city of Ramallah, said Israel cheap jordans no sincerity for peace talks is a Christian Louboutin Daffodile major obstacle discount christian louboutin to achieving peace in the region.Abbas delivered a uggs outlet televised speech to ugg soldes mark the 50th cheap christian louboutin anniversary of the Palestinian National Liberation Movement (Fatah) was established. He condemned the Israeli expansion of Jewish settlements in ugg australia the speech, the Judaization of Jerusalem continued to frustrate all committed to Discount Louis Vuitton peace and ongoing programs and international efforts.Abbas said: "We work with the ugg impasse in the discount nike jordans peace process Christian Louboutin Bois Dore between Israel and the 'Islamic State' Bags Louis Vuitton has nothing to do, Air Jordan 11 Gamma Blue (the peace process) impasse between us entirely the Cheap Louis Vuitton Handbags result of (Jewish) settlement expansion in the West Bank." He said. and home ugg boots to regional anti-terrorism as an christian louboutin excuse wholesale jordan shoes to disregard the Palestinian cause, which is not acceptable to break the Palestinians, "the annexation Discount LV Handbags of our land settlements, christian louboutin shoes towns and homes, this is (the stalemate in the peace process) the main reason."He said that only in the christian louboutin remise 50% realization of uggs on sale a just peace and the legitimate Cheap LV Handbags rights of the Palestinian people given the terrorist organization will be defeated. "We want to win at all costs ugg pas cher is such a number of rights." In his speech, Abbas also reiterated Israel's annexation of East Jerusalem and declared cheap nike jordan shoes it as the eternal capital of Israel indivisible decision is illegal and will not be recognized by the international community.

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig