Berlin25

As you may know from my last article or Instagram, on Sunday we - me and Mia - went to Berlin, where we spent three days. The main reason of our visit was Ariana Grande's concert, but we also shopped a little and simply enjoyed the capital of Germany. Here is a photodiary of it!

Poslední tři dny jsme s Miou (<3) strávily v Berlíně. Jely jsme tam hlavně kvůli koncertu Ariany Grande a při té příležitosti si i Berlín (znovu) trochu prohlédly, obešly pár obchodů a hlavně relaxovaly. Takže tady je photo diary našeho výletu! 

Berlin27 Berlin24

my traveling outfit

Berlin39 Berlin19 Berlin1

We stayed at Wyndham Berlin Excelsior, which is a four star hotel located near Zoologisches Garten. The hotel has 316 rooms and suites, all very modern furnished. The WLAN is free of charge. There is also a restaurant, a bar and a lounge in the hotel. We had breakfast included in our stay and everything was really delicious. What I liked most about the hotel was not only the friendly staff and nice atmosphere, but also its position - only few minutes away from Kurfürstendamm! All in all - really nice hotel, so if you are looking for a place to stay at in Berlin, definitely check them out!

Ubytované jsme byly ve čtyřhvězdičkovém hotelu Wyndham Berlin Excelsior. Ten se nachází na Hardenbergerstrasse, jen pár minut od zastávky Zoologisches Garten. Hotel má celkem 316 pokojů a kromě nich v něm také najdete vyhlášenou restauraci (na Tripadvisoru hodnocení 4,5 z 5), bar a lounge. Wifi je samozřejmě zdarma po celém hotelu. Wyndhamu bych pochválila snídani, která byla vynikající, příjemný personál a hlavně to, že je pár minut of Kurfürstendammu! Celkové bych hotel jenom doporučila. Ceny jsou přijatelné, takže pokud se do Berlína  chystáte, určitě se na něj podívejte!

Berlin3 Berlin6 Berlin11 Berlin2 Berlin9 Berlin16

And here's the diary of what we have done, where we have eaten and shopped at!

Berlin13 Berlin5 Berlin23
Berlin18
Berlin12

special thanks to Wyndham Berlin Excelsior