16332270179_7a40f04ca9_o_Fotor_Collage

The time of year is here again. Leaves on the ground, cold mornings, rainy days and the sweater weather. You've heard this (probably) ten thousand times, but here it is again - autumn is my favourite season and I cannot wait till showing you my outfits! To be perfectly honest withy you I had a very busy week, had to get up at six am in order to manage everything. Don't get me wrong, I love what I do, but sometimes I also need to sleep in a little and just relax. So yesterday I didn't feel like taking outfit pictures, so instead I prepared a post about autumn style and what I am going to wear this season!

Podzim už oficiálně začal a já se nemůžu dočkat až Vám ukážů víc podzimních outfitů. Už jste to tady určitě slyšeli nejmíň tisíckrát, ale pokud ne, tak po tisíctéprvní: Miluju podzim a všechno, co k němu patří - barevné listí, sweater weather, chladná rána, déšť - prostě všechno. Dneska pro Vás nemám outfit, ale takový inspirační článek o tom, co plánuji na podzim nosit, co si chci pořídit a na co se už nemůžu dočkat!


1. LAYERING

Layering is one of the first things that comes to mind when thinking about autumn/winter - shirts under sweaters, jackets under coats, scarves over everything. Somehow layering belongs to this season and I am pretty much into it!

Vrstvení je jedna z prvních věcí, které mě napadnou, když myslím na podzimní módu - košile pod svetrem, bunda pod kabátem a šála přes to všechno. Vrstvení prostě patří k podzimu a já se na něj už hrozně moc těším!

2. MONOCHROME 

I think there is something powerful about monochrome outfit. I like wearing all-something outfits and I think that monochrome outfits will stand out even more in this season. It doesn't matter if all black, all grey or al nude - all monochrome outfits look beautiful!

Ráda kombinuju různé odstíny jedné barvy a myslím, že obvlášť na podzim monochromní outfity skvěle vyniknou - ať už all black, all grey nebo třeba all nude, myslím, že všechny vypadají super!

3. SCARVES

Do I even have to something about scarves? There is no better thing than cuddling into a big, cozy scarf when it's cold outside. Plus, it's a nice accessory and makes the whole look more interesting!

Myslím, že bez šály by se na podzim neobešla žádná z nás. Není nic lepšího než se v pochmurném počasí zachumlat do velké, teplé šály. A také jí oživit i úplně obyčejný outfit. 

4. PRINTS ON TEES
DSC_0957


If I should name one thing I am really into this season, it would be probably printed tees. Finally I got my CK one, I also have the Adidas shirt and now I am also thinking about getting a CK sweatshirt!

Do potištěných triček jsem se zamilovala. Už před pár měsíci jsem si pořídila tričko s logem Adidasu a teď nedávno mi přišlo tohle od Calvina Kleina. Od něho bych si také chtěla pořídit i potštěnou mikinu.

5. SNEAKERS

16332270179_7a40f04ca9_o_Fotor_Collage

Superstar by Adidas, Converse or Air Force by Nike - I doesn't matter which I am wearing, I love them all. I started wearing sneakers last winter and didn't take them off since then. I think they will look super-nice with a coat too!

Superstar od Adidasu, Air Foce od Nike nebo tenisky Converse - to jsou tenisky, které teď vlastním a které jsem začala nosit minulou zimu (a od té doby je prakticky nesundala). Myslím, že budou vypadat super jak ke koženkové bundě, tak i ke kabátům! Většinu tenisek mám z eshopu Spartoo.

6. SUEDE
19661494890_d4857988a4_o

If you hit any store now, you can't miss the 70s vibe in the autumn collection. There are fringes, there are flares, there are shearling  jackets and of course - there is suede. At the moment I own only this beautiful suede skirt, but I am also planning getting a jacket in similar colour!

Když teď vejdete (prakticky) do jakéhokoliv obchodu, nemůžu si nevšimnout, že polovina věcí je inspirovaná 70.lety - třásně, zvonáče a samozřejmě i semiš. Zatím vlastním jenom tuhle semišovou sukni, ale chtěla bych si pořídit i nějakou bundu (v podobné barvě).

7. BEANIES  & HATS 16166719383_7351072524_o_Fotor_Collage

Beanies and hats belong to autumn/winter style. I think they look super-cure and somehow make your outfits more interesting. I recently got a new red beanie, so I cannot wait till showing it to you!

Čepice, beanies a klobouk k podzimu a zimě prostě patří. Podle mě vypadají opravdu skvěle a navíc i dokáží outfit krásně doplnit. Beanies a klobouků už mám několik - svojí sbírku jsem si nedávno obohatila červenou beanie a vínovým kloboukem!

8. COZY KNITS

I don't have to say more, do I? Is there something better than throwing on a cozy sweater, pair of skinny jeans and ankle boots?

Myslím, že k tomuhle bodu asi ani víc říkat nemusím - je něco lepšího než si na podzim obléct velký, pohodlný a teplý svetr, k tomu skinny džíny a kotníkové kozačky?

9. LEATHER

Leather, leather, leather - I cannot wait till wearing my leather leggings, my leather jacket or my leather skirt!

Už se nemůžu dočkat až si budu moct zase obléct koženkové legíny, koženkovou bundu a nebo svojí koženkovou sukni!

10. CAMEL 
256sr9u_Fotor_Collage

I am so in love with the camel colour. I think that the colour stands out in the autumny weather and looks really amazing. I just purchased a camel vest and new camel coat (which I was looking for for ages!).

Co se barev týče, nejvíc plánuji nosit béžovou/camel. Myslím, že se do šerého podzimního počasí skvěle hodí. Nedávno jsem si pořídila vestu a i nový kabát (který jsem hledala od loňského podzimu) právě v camel barvě!

11. MIRRORED


Thanks to Dior and most of the bloggers, mirrored sunglasses are a thing now. You will probably see these here as much as you could see my Celine sunnies last season.
So, do you agree with my list? And what are you excited about this season? Definitely let me know in the comments!

Díky Dioru a většině známým bloggerů jsou in zrcadlové brýle. Minulý podzim (i zimu) jste na mě mohli vidět brýle Celine, které jsem si přivezla z Londýna - no a tuhle sezonu to budou zrcadlovky, které tu uvidíte často.
Tak doufám, že se Vám článek líbil. Souhladíte s mým seznamem? Dejte mi vědět do komentářů, na co se na podzim těšíte Vy!