DSC_0355

I’ve already showed you some random pictures I took in Dubai a couple of days ago, so I thought it’s the perfect to show you some more today. So this time I am going to tell you something more about our visit at Burj Al Arab Jumeirah and also tell you what we did in the other days. There is one more random post from Dubai coming, so definitely stayed tuned for that as well!

Před několika dny jsem už dělala jeden random post z Dubaje. Fotek mám opravdu hodně, takže dneska bych Vám chtěla ukázat další a také Vám něco říct o tom, jak jsme byly pozvané na oběd do Burj Al Arab Jumeirah a co jsme ještě v Dubaji dělaly!

DSC_0459 DSC_0476 DSC_0504
DSC_0536

 We got invited by “the world’s only 7 star hotel”, Burj Al Arab Jumeirah, for a lunch at their Al Muntaha restaurant the other day. The hotel is one of the most famous hotels in Dubai, located on the Jumeirah Beach, on its own artificial island. The hotel offers 202 rooms, 9 restaurants and bars, its own helicopter landing area or tennis courts.

Pozvané jsme byly od hotelu Burj Al Arab Jumeraih, který také můžete znát pod přezdívkou "jediný 7 hvězdičkový hotel na světě". Hotel je také symbolem Dubaje. Položený je na umělém ostrově na Jumeirah Beach a kromě 202 luxusních pokojů také nabízí 9 restaurací a barů, vlastní přistávací prochu pro vrtulník a tenisové kurty. My jsme měly tu možnost podívat se do Al Muntaha, jedné z nejznámějších hotelových restaurací.

DSC_0315 DSC_0409
DSC_0434 DSC_0425 DSC_0361

This wasn’t my first visit of the luxury hotel - my very first visit was a couple of years ago when we, me and my parents, went there for lunch. The difference was that the other time we had a special menu, but now we got to choose from the menu what we wanted. As started I went for lobster and had a cod for the main course. The food is really delicious and is not only an taste-experience, but also an experience for the eye. The view from the restaurant is breathtaking. You can see Dubai downtown, The Palm, but also the open sea and Jumeirah Beach. To me, this was one of the best lunches in my entire life.

 V hotelu jsem nebyla poprvé. Už před několika lety jsme si v restauraci zarezervovali s rodiči stůl. Rozdíl je ale v tom, že tenkrát jsme měli zaplacené menu, kdežto teď jsme si mohly vybrat z klasického jídelního lístu. V nabídce najdete hodně mořských plodů a ryb, ale samozřejmě restaurace nabízí také maso (jako je například steak) a vegetariánské jídlo. Jako starter jsem měla humbra a jako hlavní jídlo pak tresku. Ochutnaly jsme i drink z baru (já měla klasický Cosmopolitan) a zůstaly jsme i na dezert - malinový sorbet. Celý oběd byl zážitkem pro chuťové bunky a také i podívaná. Z restaurace je totiž nádherný výhled na Dubai Downtown,  Jumeirah Beach, The Palm, ale i přímo na otevřené moře. Jídlo bylo opravdu vynikající a oběd by jeden z nejlepších, který jsem kdy měla.

DSC_0322
DSC_0334 DSC_0390 DSC_0312 DSC_0546

After the lunch we got to Dubai Mall to see the fountains and to also take a look around the mall. We also shopped a little, which you can see in the picture below. We really enjoyed this day and I hope to come back to Dubai soon. And don't forget to stay tuned, because there is one more random post coming!

Po obědě jsme jely do Dubai Mall. Jely jsme se hlavně podívat na fontány, které jsou přímo před nákupním centrem. Večer jsme se pak byly podívat ještě v Dubai Mall, ale o tom až příště - můžete se těšit ještě na jeden ranom post!

DSC_0897 DSC_0176 DSC_0097l
DSC_0097

Special thanks to Burj Al Arab Jumeirah