DSC_0219

Today I have for you one recipe, which is super-easy, yet very tasty. The smoothie bowl is currently my favourite breakfast meal or sometimes I also eat it as a snack. I hope you will enjoy this recipe and don't forget to tell me how you liked it! Also if you are going to make a post on Instagram, you can always tag me in the picture and #voguehaus! I love looking at "my recipes"!

Dneska mám pro Vás další recept, který super-jednoduchý, ale přitom vynikající. "Smoothie bowl" jsem si v poslední době oblíbila nejen k snídani, ale třeba i k odpolední svačině. Pokud recept budete zkoušet, tak budu moc ráda, když mi pak napíšete, jak chutnal a případně mě na Instagramu označíte na fotce a přidáte #voguehaus! Jsem totiž moc ráda, když někdo recept vyzkouší.

DSC_0240

You will need (for 1 portion)
- 2dcl almond milk
- 1 larger banana
 frozen berries (strawberry, raspberry)

All you have to do is blend all ingredients and here we go! The recipe takes max. 5 minutes. For toppings you can go for banana, coconut and some fresh berries, which is my favourite combination. You can also add some nuts, like cashew.

Co budete potřebovat (na 1 porci)
- 2dcl mandlového mléka
- 1 (větší) banán
- mražené ovoce (jahody, maliny)

Jediné, co musíte udělat, je dát všechny ingredience do mixéru a vše rozmixovat. Pak už stačí jen přidat ovoce na vrch. Já mám nejradši banán, maliny a borůvky. Také přidávám kokos a občas i oříšky, hlavně kešu.

DSC_0289