DSC_0826

There hasn't been a recipe post in a while, so I thought that today I would share with you one super-yummy and super-healthy recipe, which I love doing for my breakfast! The recipe is really easy and quick, so I hope you will like this one!

Dlouho tu nebyl žádný recept, proto myslím, že je nejvyšší čas to napravit. Dneska bych se s Vámi chtěla podělit o to, jak připravit acai bowl. Tu jsem si v poslední době oblíbila především k snídani. Recept je zdravý, jednoduchý a hlavně rychlý, tak doufám, že se Vám bude líbit.

DSC_0798


YOU WILL NEED
- 2 cups of frozen strawberries
- 2 frozen bananas
- 4 table spoons of acai powder
- 1 cup of almond/soy/lactose-free milk
 - 1/2 table spoon of honey

Toppings:
- fresh fruits (I used bananas and raspberries)
- chia seeds
- nuts

BUDETE POTŘEBOVAT
- 2 hrníčky mražených jahod
- 2 zmražené banány
- 4 lžičky acaidového pudru
- 1 hrníček sojového/madlového/bezlaktózového mléka
- 1/2 lžičky medu

Na posyp:
- čerstvé ovoce (já mám nejraději banán a maliny)
- semínka chia
- ořechy 

DSC_0801

All you have to do is to add the frozen fruits, acai powder, milk and honey to a blender. Then blend until creamy and smoothy, adding a extra almond milk as needed to get the blender running. You can also add yoghurt for a thicker consistency. Then just put the mixture in to a bowl, add your favourite toppings and you're ready. Bon appetite!

Mražené ovoce, acaiový pudr, mléko a med dáte do mixéru. Mixujte tak dlouho až Vám vznikne jemná hmota. Do ní můžete přidat ještě trochu jogurtu, aby hmota byla hustější. Hmotu pak snačí jen dít do misky, přidat oblíbené posypky a hotovo! Přeji dobrou chuť!DSC_0800