Sunday, June 26, 2016

LA GUIDE

IMG_8350_Fotor_Collage

Los Angeles is not only home of many, many starts, but also a popular vacation destination. Because of that I decided to write for you a little guide, sharing some places I liked when visiting this city. In this guide you'll be able to read about where to stay, eat, shop or what to do in the city of Angeles! I really do hope that this guide will be helpful to everyone, who's planning to visit the city! If you personally have any tips about the city, I'd be really thankful if you could share those in the comments!

Los Angeles není jenom domovem mnoha celebrit a místem dění všech velkých akcí (jako jsou například Oskaři), ale také populární dovolenkocou destinací. Dneska jsem si pro Vás připravila taký malý "guide", ve kterém najdete tipy na to, kde se v LA ubytovat, kde nakupovat, kde jíst a také co stojí za to v Los Angeles vidět. Tak doufám, že se Vám článek bude líbit a že případně i někomu z Vás pomůže! Pokud Vy sami máte nějaké tipy ohledně LA, budu moc ráda, pokud je napíšete do komentářů.

IMG_9356_Fotor_Collage

WHERE TO STAY

As you might know from my previous posts, we stayed 2 nights at the amazing Four Seasons at Beverly Hills. Do I have to say more? The hotel is a true experience, very stylish, classy and luxurious. If you're looking for a place, which you will remember, Four Seasons is the right place to stay at. However it's a little bit more expensive to stay at a place like this, so what we did was that we booked an Airbnb apartment in Santa Monica for the another 2 nights we spent in the city, which was a really good decision. Los Angeles is really big, so I am happy that we stayed at two different locations and could discover more! I really recommend to do this if you want to see more, because trust me - the transportation from point A to point B can take a while (especially in a rush hour)!

Jak můžete vědět z předchozích postů z LA, 2 noci (z celkových 4) jsme v LA strávili v luxusním Four Seasons v Beverly Hills. Myslím, že asi ani nemusím říkat, že pobyt neměl jedinou chybičku a že to byl jeden z nejluxusnějších hotelů, ve kterém jsem kdy byla? Pokud jste ale omezeni budgetem, doporučuji si zabookovat byt na Airbnb, což jsme udělali zbylé 2 noci. Také doporučuji zvolit jinou část Los Angeles (my jsme pak volili Santa Monicu). Město je opravdu velké a doprava (hlavně během "rush hours"), se může protáhnout až o několik hodin. Proto doporučuji zvolit 2 různé části města, abyste toho stihli víc.

IMG_1785_Fotor_Collage

WHERE TO EAT

When it comes to food, Los Angeles has a bright variety of food - it doesn't matter if you're a health-freak or a burger-lover, in LA you'll find your own thing. I fit more into the first category, however, thanks to amazing boyfriend, I got to discover some "unhealthy" places. I can recommend following places:

- Sprinkles Cupcakes: Amazing cupcakes, ice cream and cookies! I am not that big sweet tooth person, but trust me, these taste like heaven!

- Lemonade: Delicious drinks and refreshments!

- In-N-Out Burger: Now this one goes from my boyfriend's experience and I truly believe that his favorite burger place in the US, must be worth it! * his taste must be really exclusive since he's dating me

- Alfred Coffee: A favourite café of many, many celebrities including Kendall Jenner, Gigi Hadid or Vanessa Hudgens! Their coffee is really amazing (a bright variety of drinks & milk), so definitely look this place up! And the fact, that you can meet there a star, is a plus too! PS: The cutest cups ever!

- Amorino: Amazing sweets and ice cream in the most beautiful rose shape. I mean is there anything better than gelato with a macaron on the top?

- The Cheesecake Factory: A place, which offers a bright selection of cakes, pizzas, salads, pasta and many many more! No matter if you're looking for a diet or more cheat day place, Cheesecake offers more!

- Berry Bowl: The best acai bowls in town!

Pokud je město, kde si každý vybere to své, je to Los Angeles. Od milovníků burgerů přes dřusové fanataky až po zdravě se stravující, v LA je opravdu celá škála restuarací. Mně zaujaly tyto:

- Sprinkles Cupcakes: Nejlepší cupcaky, zmrzlina a cookies! Nejsem úplně na sladké, ale musím přiznat, že jejich cupcaky chutnají božsky!

- Lemonade: Nejlepší osvěžující limonáda!

- In-N-Out Burger: Tenhle tip není přímo ode mně, ale od mého přítele. Pro něj, nejlpší burger je právě v In-N-Out a vzhledem k jeho skvělému vzkusu (já jsem příkladem), si dovoluji toto místo doporučit!

- Alfred Coffee: Oblíbená kavárna mnoha, mnoha celebrit, včetně Kendall Jenner, Gigi Hadid nebo Vanessy Hudgens. Nabízí několik duhů kávy a mléka a samozřejmě i dezerty, džusy a saláty. Kromě výborné kávy, se můžete těšit na ty nejroztomilejší kelímky a taky fakt, že tam můžete potkat nějakou celebritu!

- Amorino: Nejlepší gelato a dezerty. Amorino dosáhlo vrcholu dokonalosti - co víc si přát než gelato s makronkou na vrchu?

- The Cheesecake Factory: V Cheesecake Factory si každý najde to své. Restaurace nabízí velkou škálu salátů, piz, tětostovin, dortů a dezertů!

- Berry Bowl: Nejlepší acai bowl ve městě!

IMG_9870_Fotor_Collage

WHAT TO DO

There is a lot to see in Los Angeles. I spent only a couple of days in the city, so unfortunately I wasn't able to see all the places on my list. However I can recommend following:

- Walking up the Hollywood Sign

- Enjoy Walk of the Fame

- Go to Santa Monica Pier

- Rent bikes at the Venice Beach

- Visit Disneyland or the Universal Studios

- Have a full look over Los Angeles at Griffith Observatory

- Go shopping at the Rodeo Drive

- Take a look at LACMA

- Discover some of the many museums

- Take a picture with the famous angel wings in the Art District

V LA je vždycky co dělat. Bohužel jsme nestihli všechno, co jsem měla na svém bucket listu, ale z toho, co jsme viděli, můžu doporučit:

- Udělejte si procházku k Hollywood Sign

- Projděte se po Walk of Fame

- Zajděte se podívat na Pier v Santě Monice

- Půjčte si kola na Venice Beach

- Navštivte Disneyland nebo Universal Studios

- Prohlédněte si LA z Griffith Observatory

- Zajděte si zanakupovat na Rodeo Drive

- Prohlédněte si LACMA

- Zajděte do jednoho z mnoha muzeí 

- Vyfoťte se křídly v Art District

IMG_8545_Fotor_Collage

WHERE TO SHOP

Los Angeles is also a shopping paradise. The number 1 location is of course the famous Rodeo Drive, where you can find stores like Dior, Saint Laurent, Louis Vuitton, Chanel, Fendi, etc. Many stores are also located on the Melrose Avenue/Place - you can shop there for example at Isabel Marant's, Chloé, Oscar de La Renta or Marc Jacobs. Many stores are also located in the Hollywood & Highland Center. If you enjoy vintage shopping, I can recommend What goes around comes around or The Way We Wore. 

Kromě bohatého výběru restaurací, Los Angeles nabízí i spoustu nakupovacích možností. Nejznámnější z nich je pravděpodobně Rodeo Drive, kde najdete obchody jako Dior, Saint Laurent, Louis Vuitton, Chanel nebo například Fendi. Plno obchodů najdete také na Melrose Avenue/Place (například Isabel Marant, Chloé, Oscar de La Renta, Marc Jacobs). Centrum, které stojí za zmínku, je Highland Center. Pokud máte rádi vintage nákupy, určitš se zajděte do What goes around comes around nebo The Way We Wore.

SHARE:

12 comments

 1. Amazing post! thanks for sharing

  http://thedaydreamings.blogspot.de/

  ReplyDelete
 2. Do LA by som sa veľmi rada išla pozrieť :)
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS

  ReplyDelete
 3. To jsou super tipy, tak moc moc rada bych se nekdy podivala do LA! :D
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com/
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 4. Skvelý článok, LA je moje vysnívané miesto, snád sa tam pôjdem pozrieť čo najskôr! :)

  http://nicolland.blogspot.co.at

  ReplyDelete
 5. Such a great and spot on guide! I used to live in LA for 4 months last year and I had a blast!

  http://www.lartoffashion.com/2016/06/27/10factsaboutme/

  ReplyDelete
 6. Thanks for sharing your amazing ipressions of lala land with us! <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 7. All the pics shows how beautiful LA is!! Thanks for sharing this with us :)

  www.blossomikebana.com

  ReplyDelete
 8. Super! Sprinkles Cupcakes mám v plánu. O:)

  ReplyDelete
 9. Gorgeous post! :)

  www.anetesdomas.blogspot.com

  ReplyDelete
 10. Ja dúfam že tam pôjdem čo najskôr. Skvelý príspevok určite mi bude pri návšteve LA nápomocný.
  SASHA´S LIFE

  ReplyDelete
 11. wil be in L.A next month and thank you for your guide!

  ReplyDelete
 12. I photographed a fundraising conference here recently. What a wonderful place for photos. I almost always hate being anywhere at 6am, but this breakfast event proved an exception. The manger and his staff from event venues Chicago were extremely professional.

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig