Saturday, July 9, 2016

INSTAGRAM TIPS: COHESIVE FEED

13557129_1446595942020941_1584355147_n_Fotor_Collage

It's been a while since I talked about Instagram and how I edit my pictures in there. You really seemed to enjoy my last post about Instagram editing, so today I would like to make a part 2 of my Instagram tips and tell you something about cohesive feed. What exactly is a cohesive feed? It's basically a theme of your profile, which defines your pictures and makes them go well together. And today I would like to tell you how to achieve it.

Je to už pár měsíců nazpět, kdy jsem Vám tady psala o Instagramu a o tom, jak na něj upravuji fotky. Jelikož měl článek skvělé ohlasy, rozhodla jsem se septat druhou část, která bude o tom, jak dosáhnout "cohesive feedu", nebo-li ladícího profilu. Cohesive feed je profil, na kterém jsou všechny fotky v určitém stylu a tak nějak k sobě ladí. 

FIND YOUR THEME

The first step is to define your Instagram and style. For example in my pictures I like to use colours like pink, orange and blue. When taking the pictures I don't like to have there a lot of green or yellow, that's why I always try to pick spots without grass or whiten my pictures. Also I don't like people in my background, so I always try to find a spot without many people. You always have to think about that before taking the actual picture. Because after you take it, go home and try to edit it, it's too late to change.

NAJDĚTE SVŮJ STYL

Jako první by jste si měli uvědomit, jak by vlastně měl profil vypadat. Jaký styl fotek chcete přidávat? Jaké barvy chcete na profilu mít? A jakým se naopak vyzhnout? Stanovte si taková "pravidla" a snažte se je dodržet. Já se například do fotek snažím vždycky zakomponovat růžovou, modrou nebo oranžovou. Naopak se vyhýbám žluté a zelené - takže domy se žlutou omítkou vyběluji a snažím se vybírat místa bez trávy a stromů. Také nemám ráda, když je v poadí hodně lidí. Klíčem je o fotce přemýšlet ještě předtím než jí vyfotíte. Protože když pak odejdete domů, fotku chcete upravit a zjistíte, že to není to pravé ořechové - už jí nepřefotíte.

12070982_102011083491244_355776506_n_Fotor_Collage

THE FILTERS

When it comes to cohesive feed, the pictures should be in the same colours in order to match together. I tend to use 3-4 different filters when I edit mine, depending on the picture. I always want my pictures look realistic, not really saturated or too bright. If you haven't found your theme yet or you're looking for inspiration, type "Instagram theme" on Pinterest.

FILTRY

Pokud chcete dosáhnout fotek, které k sobě ladí, tak nezapomeňte na filtry, které by k sobě také měly ladit. Já vždcky vybírám mezi 3-4 filtry, podle fotky a světla. I úprava foky by měla být na všechn fotkách podobná. Pokud hledáte inspiraci na filtry, doporučuji zadat "Instagram there" na Pinterest, kde Vám vypadne inspirace s návodem, jak fotky upravit.

12822542_1098860893500155_1095714555_n_Fotor_Collage

PLAN, PLAN, PLAN

In order to achieve a cohesive feed, you need to plan. A LOT. You wouldn't post the same style of a picture twice after each other - I think the feed also looks more interesting when there are different shots next to each other. I think this really helps when you're trying to get the perfect Instagram site.

PLÁNUJTE

Plánování je důležité. Podle mě je mnohem zajímavější, když budete sdílet fotky pokaždé něčeho jiného, než když budete mít 3 fotky jídla za sebou. Také, když budete fotit fotky do zásoby, budete si pak moct vybírat lépe!

12144160_1540489262916195_1501123859_n (1)_Fotor_Collage

So I really hope that you will achieve your perfect Instagram very soon. Just remember to think about the picture before, give yourself style rules, find a filter that you love and plan your feed!

Tak doufám, že Vám tipy pomůžou a že dosáhnete brzy "perfetkního feedu". Pamatujte si, že vždycky musíte o fotce přemýšlet ještě než jí vyfotíte, že musíte mít určitá pravidla a filtry a že je důležité plánovat, kdy jako fotku přidáte.

SHARE:

14 comments

 1. lovely Instagram pictures!

  www.bstylevoyage.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. I love Instagram so this post was useful xxx
  http://fallingforablog.blogspot.com.es/2016/07/old-or-new.html

  ReplyDelete
 3. I just wrote a similar kind of post on my blog and I absolutely agree with everything that you wrote/ advised here too. You have such a beautiful and inspiring Instagram profile. :)

  http://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 4. Skvele tipy Baru, mam strasne rada takove clanky! Muj instagram ma myslim docela svuj styl, nevim, doufam! Moc se snazim, ale neni to vubec tak lehke, jak se zda, zato tvuj profil je proste perfektni! To jde videt i na mnozstvi sledovanych! :D V posledni dobe jsem zacala vynechavat filtry, nevim, ta fotka mi prijde prirozenejsi bez nich! :D
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com/
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 5. Loved this post and your instagram as well.
  I love it because it doesn´t look like everybody else´s minimal and monochrome feed.

  xx Julia

  http://www.talesofjules.com/

  ReplyDelete
 6. Thanks for the great tips! <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 7. ja osobne milujem čo najfarebnejšie Instagram profily a tak podobne sa snažím ladiť aj ten svoj :) pekné tipy ;)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  ReplyDelete
 8. Really great tips here...I'm definitely going to start putting them to use. xx

  -Mikayla
  http://thetastetracker.com

  ReplyDelete
 9. Supeer, děkuji. :D Snažím se, ale pořád mi to nějak nejde.

  ReplyDelete
 10. Please post more often on Snapchat! :) I really miss your snaps :)

  ReplyDelete
 11. Your Instagram page is so perfect and so different to everyone else. I always like looking at it. Thanks for sharing your tips. I am going to try them.
  Glace
  http://amoraandred.blogspot.co.uk

  ReplyDelete
 12. skvelý článok :)


  http://lifebyteenboy.blogspot.sk/

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig