DSC_0379

It's summer, it's hot and we all want something cold to refresh. If you are craving something cold, but still want to watch out your perfect summer body, I have the perfect recipe for you! Today I will tell you how to make this amazing acai ice cream, which is super-healthy, super-easy and super-delicious!

Je léto, je teplo a myslím, že nikdo z nás nepohrdne čímkoliv studeným, co ochladí. Pokud máte chuť na něco studeného, tak mám pro Vás recept, který stojí za t vyzkoušet - a to acai zmrzlinu! Je jednoduchá, zdravá a hlavně skvěle chutná!

DSC_0377

YOU WILL NEED

- Acai (I used fluid one)
- 2 frozen bananas
- ice 
- 1/2 cup frozen blueberries
- strawberries
- for toppins: anything you like! I prefer fresh fruits (bananas, blueberries, strawberries) and a little bit of coconut

BUDETE POTŘEBOVAT

- Acai (já použila tekutou)
- 2 mražené banány
- led
- 1/2 hrnku mražených borůvek
- jahody
- na posyp: cokoliv, co máte rádi! Já osobně mám ráda čerstvé ovoce (banán, jahody, borůvky) a trochu kokosu

DSC_0414

All you have to do is mix the forzen fruits, ice and 2 spoons of the fluid acai until it's smooth. Then put the ice cream in a bowl, add your favourite toppings and you're ready! Perfect for snack or breakfast!

Do mixéru přidejte mražené ovoce, led a 2 lžíce tekutého acai a mixujte dokud hmota nebude rozmixovaná do hladka. Zmrzlinu pak dejte do misky, přidejte oblíbené posypky a hotovo! Přeji dobrou chuť!