Monday, August 22, 2016

MILANO DIARY

P8200040-3

Oh Milano, how great it's to be back? The gelato, the fashion, the style. I love everything about this city and after 5 months I am really happy to be back here! Today I would like to talk about my visit, what we did there, what we saw and what we shopped. I discovered some new places, so if you're about to go there, definitely keep reading!

Miláno je jedno z mých nejoblíbenějších měst v Itálii - město plné módy, vynikajícího gelata, krásné architektury, spouty památek a hlavně i inspirace. Dneska bych Vám chtěla ukázat pár fotek, které jsem v Miláně nafotila a zároveň Vám řekla i něco o tom, co jsme tam dělali, kde jsme všude byli a co jsme všechno viděli. V Miláně jsem teď už byla poněkolikáté, ale objevila jsem pár nových míst, které stojí za řeč, takže pokud se tam chystáte, určitě pokračujte ve čtení!

We arrived to Milano in the evening. The weather was bad, so we stayed at the hotel, got dinner and just relaxed after am exhausting way from Munich. The weather didn't get any better the next day (which I think is really pity). We started our day with a big breakfast at our hotel. From there we went directly to the Ladurée store and got some of my favourite macaroons - right now they have back the coconut macaroon, which is my all time favourite. So of course I had to get those! We continued to Duomo and checked some stores. During lunch time we went to the Aperol Bar and got some drinks. The view from there is really stunning, however the service is unfortunately not that good. We left the terrace just before it started raining and went to La Rinascente to check some designer goods. From there we continued to Galleria Emanuele Vittorio, got some ice cream and sat down at my favourire Gucci Café. The weather got really bad then, so we went to the hotel and chilled there. 

Do Milána jsme přijeli v pátek večer. Jeli z Mnichova a cesta byla opravdu náročná. Proto jsme večer už zůstali na hotelu, dali si večeři a relaxovali tam. Druhý den jsme začali velkou snídaní na hotelu. Z něho jsme jeli přímo do mého oblíbeného Ladurée na Via Spadari a koupili si několik makronek. Teď mají sezóně kokosové makronky (které jsou moje nejoblíbenější)! Z Ladurée jsme pak šli k Duomo a podívat se po pár obchodech. Kolem poledne jsme zašli do Aperol Baru, ze kterého je nádherný výhled na celé Duomo. Bohužel obsluha v baru ale příjemná není. Z baru jsme se šli podívat do obchodního domu La Rinascente, kde jsme se zároveň i schovali před deštěm. Den jsme zakončili gelatem v Galerii Emanuele Vittorio a kávou v Gucci Café. Jelikož už pak pršelo, rozhodli jsme se jet na hotel a být tam.

P8200021-2 P8200036
DSC_0469-2
P8200028-2

DSC_0497 DSC_0441
P8200047

I am really happy that I went to my favourite Italian city again. This was my first visit of Milan in the summer and even though the weather wasn't ideal, I am really happy I got to see the city again! For my outfit I picked something very comfortable - a pair of jeans, my Chanel espadrilles and an Urbanik Art shirt, which I think is so interesting! Of course I had to take the shirt with me. They have a bright variety of shirts and prints, but I like this one the most. How do you like it?

Jsem moc ráda, že jsem se po pár měsícíh opět podívala do Milána! Ikdyž jsme nemělli ideální počasí, moc jsme si to tam užili! Na sebe jsem zvolila pohodlný, casual outfit - a to džíny, Chanel espadrilky a nové trčiko Urbanik Art  Jedná se o francouzskou firmu, která se specializuje na potisky triček. Mají široký výběr triček i potisků - no a mně nejvíc zaujalo tohle. Jak se Vám líbí?

SHARE:

9 comments

 1. V Milane jsem taky nedavno byla a ja to mesto naprosto zboznuju! :D Muj tatka tam mel uplne stejnou zmrzlinu, to je nahoda! :) Jinak outfit ti moc slusi, znacka vypada dost zajimave!
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 2. krásne fotky, tá zmrzlina na úvodnej fotke je dokonalosť :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  ReplyDelete
 3. Krásne fotky a tá zmrzlina vyzerá úžasne! :)
  my blog: THE COLORFUL THOUGHTS

  ReplyDelete
 4. Oh beautiful Milan... Haven't been there in many years and can't wait to go back someday soon!
  Enjoy it!

  http://www.lartoffashion.com/2016/08/22/tainted-love/

  ReplyDelete
 5. Great photos ;)
  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Wunderschöne Impressionen von Mailand! <3

  Und die Tasche ist soooo sooo wunderschön!

  ❤ Liebste Grüße ❤
  Conny von connie-marron-granizo.at
  Personal Austrian Blog about Fashion | Beauty | Lifestyle | Food | and more

  ReplyDelete
 7. Absolutely perfect photos, as usual. Moreover, I can see you switched to a bit more urbanish style (the t-shirt) and it's a cool fresh change. Keep it up!

  Poshlife

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig