Thursday, September 1, 2016

SEPTEMBER WISHING

Desktop2

Fendi sunglasses (here) / Gucci bag (here) / Topshop jeans (here) / Topshop top (here) / Gucci loafers (here) / H&M ring set (here) / Cartier necklace (here) / NARS eyeshadow palette (here) / Gucci belt (here)


I have a very busy month a head of me. Traveling, fashion shows, shootings, collaborations. I have a lot in front of me and I cannot wait to share it all with you! As you probably noticed when traveling I always try to bring something from there. A bag, a pair of shoes. Simply anything, that would remind me of the city. I have a lot of work ahead and I, of course, want to also reward myself a little for that. And what's the best way than to get something new for the fall season? I have a lot on my wishlist right now and I really want to purchase some pieces from this post. So, let me know which ones are your favourites and if you, yourself, have any items on your wishlist right now!

Mám před sebou opravdu náročný měsíc plný cestování, práce, přehlídek a spoluprací. Mám toho před sebou opravdu hodně a jak asi už víte, z cest si vždycky snažím něco přivést. Nejenom jako odměnu, ale také hlavně proto, že mi to dané město vždycky připomene. A není nic lepšího než si pořídit něco nového na podzim a zimu. Nebudu Vám lhát - na wihslistu toho mám spoustu a mám pocit, že snad nikde nekončí.. Každopádně tohle jsou kousky, které se mimomentálně líbí a mnoho z nich bych si také chtěla pořídit. Do komentářů mi můžete dát vědět, jak se líbí Vám a co konkrétně máte na wishlistu Vy sami!

Desktop3
Topshop sweater (here) / YSL bag (here) / 7 for All Mankind jeans (here) / Dior sunglasses (here) / Tom Ford lipstick (here) / Dior contouring kit (here) / Gucci boots (here) / Balmain blazer (here


- My colour palette: Black, White, Beige, Grey, Baby pink, Khaki
- Goals: Invest. Invest. Invest. I would like to buy a statement blazer this season. If you follow me, you know that I usually don't invest into clothing pieces, but only bags and shoes. However I feel like there are some classical, timeless pieces out there, that I feel like are really worth investing in. Like the Balmain blazer or the Acne leather jacket. Right now on the top of my list is the Balmain blazer, which I fell in love with.
- Bags & Shoes: I am a big, BIG bag lover and this season I am craving for some Gucci babies. I love the Marmont GucciGhost bag in the first collection and I also crave a little bit for the YSL one in the second post. I would like to sell some of my older bags now, which I don't wear, so that I get myself some new ones, which I will use more often. When it comes to shoes, I fell in love with 3 pairs: the Gucci loafers, the Gucci boots and the Gucci mules! I really feel like those are the "IT" shoes right now and that these are also unique and timeless.

- Moje barvená paleta: Černá, bílá, béžová, baby pink, khaki
- Cíl: Investovat. Investovat do "nesmrtelných kousků", které si pořád kupujeme dokola. Jako je klasické černé sako nebo kožená bunda. Jak asi víte, do oblečení moc neinvestuji, narozdíl od bot a kabelek. Podle mě se ale najde pár kousků, do kterých se vyplatí investovat. Pro mě je to černý Balmain blazer nebo křivák od Acne.
- Kabelky a boty: Kabelky miluju a doma už mám pěknou sbírku. Momentálně toužím do GucciGhost Marmont bag (první koláž) a semišové cross-body YSL (druhá koláž). Chystám se teď pár kabelek, které už nenosím, prodat, abych si pak mohla pořídit nové, které unosím víc. Z bot jsem zamilovaná do 3 párů od Gucciho: mokasín na vyšším podpatku, "slippers" a kotníkových kozaček!

Desktop4
River Island dress (here) / Gucci slippers (here) / Dior sunglasses (here) / Gucci bag (here) / Cartier bracelet (here) / All Saints jacket (here) / NARS highlighter (here) / YSL card holder (here

SHARE:

7 comments

 1. Skvely vyber, ale to se vzhledem k tvymu stylu a vkusu dalo jen a jen ocekavat! ;D Ja bych sla do highlighteru a kabelky, to jsou moji favoriti, tak uvidime co si nakonec koupis, tesim se na outfity s nejakymi novymi kousky! S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 2. OMG perfect shoes! Need them :)

  Love, Ev
  www.evdaily.blogsot.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig