Thursday, October 13, 2016

PONT ALEXANDRE III

DSC_0067-2

As a blogger I did a lot of shoots, at different places, in different outfits - and I have to say that this shooting was one of my favourites. Yes, the outfit is pretty simple, yet the location speak itself so much, it would be a pitty to destroy it with a more outstanding outfit. Pont Alexandre III is one of my favourite locations in Paris and I am more than happy to share with you this location today in this outfit. I went for a white turtle neck, black skirt and overknee boots. I paired those with my hat and new Gucci bag. But leťs talk for a little longer about the news - because thaťs not the only thing I want to share with you guys! Did you know that KLM has a brand new app, which allows you to read several newspaper and magazines, depending on your class and your Flying Blue status, for free? All you have to do is login 30 hours before your departure into your Flying Blue account, KLM account or though your booking code. All you need is an internet connection to download international and Dutch media, which you can view both on- and offline. As said the variety goes from 1 magazine and 1 newspaper to the entire collection, depending on your class and Flying Blue status. You can choose from big newspapers like for example: The International New York Times, USA Today, The Telegraph, China Times, and more. The app is available in several languages, including English, Dutch, German, Japanese, Italian, French and many many more. I, personally, think this is a very good way to kill several hours on the plane - even thouggt I usually work in the air, I think it's nice to also relax a little bit and read aside. What do you think?? I think it's a great upgrade for all KLM customers and I will definitely try it out on my next KLM flight!

Během blogování jsem nafotila několik stovek, možná tisícovek fotek. Některé se povedly víc, některe míň, na některé jsem byla pyšná, a na jiné bych nejradši zapomněla. Musím se ale přiznat, že focení na Pont Alexandre III patřilo k jednomu z mých nejoblíbenějších. Neměly jsme ideální světlo, počasí a ani hodinu na focení, ale podle mě se nám fotky povedly (za mě jsou jedny z mojich neoblíbenějších). Někomu se může zdát outfit obyčejný, ale nechtěla jsem přebít most outfitem - navím myslím, že fotky mají své kouzlo. K novému roláku jsem přidala sukni, klobou a vysoké kozačky Stuart Weitzman. Outfit jsem doplnila zlatými doplňky a novou sametovou Gucci. Dneska bych se s Vámi nechtěla podělit jenom o outfit, ale i o novou aplikaci, o které jsem se nedávno dozvěděla. Jedná se o aplikaci od letecké společnosti KLM, která Vám umožňuje si stáhnout tisk a časopisy právě do aplikace, a pak si je prohlížet i offline. Já cestuji a létám často a tohle mi přijde jako skvělý způsob, jak "zabít" čas v letadle. Společnost nabízí od 1 novin a 1 časopisu zdrama až po neomezené množství - vše záleží na Vaší třídě letenky a statusu Flying Blue. Pro stažení se stačí přihlásit 30 hodin před Vaším odletem pomocí KLM či Flying Blue konta a nebo i pomocí referenčího čísla. Vybírat můžete z několika velkých publikovatelů, včetně International New York Times, USA Today, China Times, atd. Aplikace je navíc stažitelná v několika jazicích - angličtině, němčině, holandštině, japonštině a v mnoha dalších! Podle mě je to super vymoženost pro klienty KLM - no já jí rozhodně na svém dalším letu, který nebude za zas tak dlouho, využiju! Co si o aplikaci myslíte Vy?


DSC_0085 DSC_0166 DSC_0043 DSC_1119
DSC_0182 DSC_0072 (1)

OUTFIT DETAILS

Designer Remix sweater (here)
Zara skirt (similar)
Stuart Weitzman boots (here)
Gucci bag (similar)
Topshop hat (similar)
Marc Jacobs watch (similar)

SHOP MY LOOKSHARE:

9 comments

 1. Hezký reklamní článek ....
  Ale místo na focení na jedničku! :)

  ReplyDelete
 2. Fantastic monochromatic outfit! I'm loving all of these photos, you're such a stunning and elegant lady!

  http://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 3. Those boots that bag this whole outfit is to die for

  Life is just Rosie
  Instagram

  ReplyDelete
 4. The pics are amazing - and I love how simple your look is! <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 5. Love the outfit and the background :)

  ReplyDelete
 6. Krasny outfit, strasne ti to slusi a ta kombinace je top! No a ta lokace je tak i tak bozska, hned bych tam letela... Pariz je tak krasna! ;)
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 7. Amazing! <3

  http://maartinikaa.pl

  ReplyDelete
 8. Black white and gold has just got to be one of my favorite color combos ever. Just love it.  www.kristenskouture.com | luxury. fashion. lifestyle.


  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig