Sunday, November 27, 2016

A PARISIAN DREAM

DSC_0282

I have a couple of favourite hotels in the world... And Shangri-la Paris is definitely one of them. I've been to the hotel for the very first time last year, during the Paris Fashion Week. Not only I got the chance to visit their amazing restaurant, but I also took a tour of the hotel and I fell in love. I visited the salons, which I would love to have my wedding one day. I got the chance to see one of their room during the tour of the hotel and I fell in love. I've never seen a place with such a history, style, luxury materials and a perfect view. I only dreamt about this place and I could only dream about staying in this hotel one day... And then during my visit here now the dream came true! To me the stay was an unbelievable experience, which I of course I had to share with you!

Na světě mám pár oblíbených hotelů, které jsou pro mě vyjímečné a do kterých se ráda vracím... A Shangri-la Paris je jedním z nich. Do hotelu jsem měla šanci se podívat již během loňského Fashion Weeku a od té doby snila, že se v hotelu jednou ubytuji. Nikdy jsem neviděla místo, které by působilo tak luxusně, historicky a zároveň mělo i "teplo" domova. Během mé návštěvy Paříže jsem měla to štěstí a v hotelu se mohla ubytovat. Viděla jsem už spoustu krásných hotelů, ale musím přinat, že Shangri-La v Paříži je opravdu jiný level... Pro mě to byl jedinečný zážitek, s EIffelovkou nadosah ruky... Samozřejmě jsem myslela i na Vás a do Shangri-Ly Vás také dnes vezmu. Tedy alespoň pomocí fotek.

DSC_0273 DSC_0292 DSC_0197 DSC_01811 DSC_0226 DSC_0317

First let me introduce the hotel itself. Shangri-La is a hotel chain with hotels worldwide and this one is Paris is one of the few in Europe. The hotel is special not only because of its special and magical location - directly at the riverside, from which you get a breathtaking view of the Eiffel Tower, but also because of the services the hotel provides, the warm and luxurious interior and the history of the hotel. The building is a former home of Napoleons grandnephew, Prince Ronald Bonaparte. As you can guess the building is really historical and luxurious. The hotel offers in total 101 rooms, including 36 special suites. We got the chance to stay at their Terrace Eiffel Tower View Room - and it was one of the most beautiful rooms I've ever stayed at. The room was really spacious - there was a closet, a bedroom, a bathroom and a big terrace with seats and a table to enjoy the view. As said the room was furnished in a really luxurious style and had a view on the Eiffel Tower from every window. The bedroom has everything you need - a really big bed, a desk with office supplies - like scissors, tape or even a binder. The room has also a big chair, where you can relax. The bathroom was also really specious and designed in luxurious marble print. As said, the whole stay was a true experience - and if I should get married one day, this would be a place to do it. For sure.

Jako první bych Vám chtěla říct něco málo o samotném hotelu. Shangri-La je světová sít hotelů, převážně s lokacemi v Asii. Tento hotel v Paříži je právě jedním z mála evropských hotelů. Postavený je na pobřeží Seiny, s krásným výhledem na Eiffelovku. Jedná se o opravdu historické místo - budova byla postavená již v 19.století jako sídlo pravnuka Napoleona Bonaparte - prince Ronalda Bonaparte. Hotel je zařízený v překrásném, luxusním, historickém stylu a místy máte až pocit, že jste na zámku ve Versailles. Celkově má hotel 101 pokojl, včetně 36 suites. My jsme byly ubytované s pokoji "Terrace Eiffel Tower Room". Asi ani nemusím zmiňovat, že se jedná o opravdu unikátní pokoj s výhledem na Eiffelovku nejen z každého okna pokoje, ale i dlouhého balkonu, kde si můžete vychutnat snídani nebo večerní drink. Pokoj měl celkem čtyři části - předsíň s šatnou, pak klasický obytný prostor, koupelnu a velkou terasu. Byl opravdu prostorný a luxusně zařízený. Kromě klasického zařízení jsme v pokoji měly například i kancelářské potřeby (nůžky, sešívačky, připínáčky) i různé hyginické potřeby (hřeben, kartáček na zuby, žiletku), což mi přišlo opravdu super - to se v každém hotelu nevidí...

DSC_0145 DSC_0309 (1) DSC_0205 1 DSC_0396

The hotels has also 4 restaurants and lounges, one of them - their "L'Abeille" is rewarded with a Michelin star. The hotels offers besides food experience also a gym with a personal trainer on request, a spa with many procedures, a swimming pool,  a business center, car rental, limousine service and many other facilities. As said, for me this is one of the most beautiful hotels in the entire world and I only hope to come back once again. The view from the hotel is really breathtaking and staying at Shangri-La is a true, lifetime experience. So I hope you enjoyed the photos and the post!

Kromě pokojů si v Shangri-Le můžete vychutnat i vynikající jídlo v jedné z jejich 4 resturací - jejich "L'Abeille" je dokonce ohodnocená Michaelinovou hvězdou. Hotel má také posilovnu, kde na žádost můžete cvičit s osobním trenérem, bazén, spa s nejrůznějšími procedůrami, půjčovnu aut, business centrum atd. Jak už bylo řečeno, pro mě byl tohle jeden z nejkrásnějších hotelů, ve kterém jsem kdy byla, a výhled z něho byl opravdu nezapomenutelný. Doufám, že jsem v Shangri-Le nebyla naposledy a že se do ní ještě někdy podívám... A samozřejmě také doufám, že se Vám líbí fotky z ní!

DSC_0381
DSC_0251
DSC_0256 DSC_0396 DSC_0159 1

Special thanks to Shangri-la Paris

SHARE:

8 comments

 1. Such a dreamhotel... I wish I could stay there!

  ReplyDelete
 2. Beutiful!!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Gorgeous photos! :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete
 4. Krasny fotky, ten hotel musi byt fakt bozi a ty sis ten cas tam urcite moc uzila! Jo a to jidlo vypada tak luxusne...
  S laskou
  Sandra / http://shineoffashion.com

  ReplyDelete
 5. This looks so dreamy

  thedaydreamings.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. No, tak tohle je opravdu sen. Krásný vkusný hotel a oceňuji článek plný informací.

  Simple living: Podzimní úkolníček

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig