Wednesday, February 1, 2017

MY LIFE ON THE GO

berlin_street_style_27.01.17_getty-40 (Copy)

I have a feeling that my life, somehow, has always been on the go. My dad started working in Prague when I was a kid, so I always went there with my mom, after my school. When I turned 12 I started living on the boarding house and lived there for 6 years. I always went to Germany on Sunday and got home on Friday. And the situation didn't go better. First I started living my own apartment, still having 2 homes in 2 different countries. Added to that I always go to Prague for meetings, which is a couple hours away. That was before I met my boyfriend. Now most of the time we're chilling at his place and since September he's studying in Barcelona, where he's also having a place. I never expected my life to be packed in a suitcase and even though I am spending several hours a week on buses, trains, cars or planes, I still love the fact that I get to see so much from the world - even though it would be nice to have ONE place someday. What I realized during the years is the fact that a good suitcase is your best friend, when on the go - to have something, which you can roll, where you can fit all your stuff and which doesn't break down after a couple trips is something essential to me. Luckily enough I got my Rimowa suitcases last year and to me, those are the best suitcases I ever owned. I am love the quality, I love the style and I also love the story behind. As you can see on these pictures, I use them a lot and I would never exchange them for another brand... I really do feel like Rimowa's suitacases are also fashionable and can become a part of your outfit. This time I went for an all beige combination - wearing my new lace-up sweater dress with my light grey overknees and a hat in the same colour. I have added my Chloé bag, which is in the same tunes as the rest of the outfit. I love this 50 shades of beige look and I hope you do too!

Už od mala jsem měla pocit, že můj život je tak nějak "on the go". Když jsem byla malá, tatínek začal pracovat v Praze a pamatuji si, že jsme tam s maminkou často jezdily a domů se vracely společně. Ve 12 jsem pak odešla do Německa, kde jsem bydlela na internátě - vždycky v neděli jsem jela do Německa a v pátek domů do Čech. V Německu jsem zůstala i po střední a stále měla "2 domov" - jeden v Drážďanech a jeden v Ústí. Kromě toho jsem začala mít čím dál tím více schůzek v Praze a na cestách tak trávila několik hodin týdně. Od té doby, co jsem poznala přítele, trávím hodně času u něho doma a také v jeho bytě v Barceloně, kde momentálně studuje. Mám pocit, že můj život je čím dál hektičtější, ale jsem ráda, že mám příležitost se podívat po světě a cestovat jak jen to jde. Během těch mnoho let na cestách jsem si uvědomila jednu věc - kvalitní kufr je na cestách Vaším nejlepším přítelem a rozhodně se do něj vyplatí zainvestovat. Já mám už druhým rokem kufry Rimowa, bez kterých si cestování nedoážu představit. Jsou kvalitní, vejde se toho do nich hodně a navíc i stylově vypadají. Často mě můžete potkat právě takhle, s kufrem v ruce... Tentokrát jsem na sebe zvolila nové svetrové šaty, které jsem zkombinovala s kozačkami ve světle šedé a kloboukem ve stetjné barvě. Outfit jsem doplnila kabelkou Chloé a zlatými doplňky - tak doufám, že se Vám tenhle 50 shades of beige outfit líbí tak jako mně!

berlin_street_style_27.01.17_getty-33 (Copy)
berlin_street_style_27.01.17_getty-36 (Copy)
berlin_street_style_27.01.17_getty-29 (Copy) berlin_street_style_27.01.17_getty-37 (Copy)
berlin_street_style_27.01.17_getty-34 (Copy)
berlin_street_style_27.01.17_getty-39 (Copy) berlin_street_style_27.01.17_getty-27 (Copy) berlin_street_style_27.01.17_getty-28 (Copy) berlin_street_style_27.01.17_getty-38 (Copy)


OUTFIT DETAILS

Zara sweater dress (similar)
Stuart Weitzman boots (similar)
Chloé bag (similar)
H&M hat (similar)
Rimowa suitcase (here)

SHOP MY LOOK


SHARE:

15 comments

 1. Cestuješ vážně hodně, občas to musí být vyčerpávající, ale na druhou stranu potkávat pořád nové lidi, poznávat pořád nová místa je skvělé a pro život k nezaplacení.
  Andrea Mokrejšová

  ReplyDelete
 2. Always looking outstanding in all of your outfits!

  https://lartoffashion.com/assasins-creed/

  ReplyDelete
 3. Jeee, krasny outfit! Ta barva ti silene slusi a kombinaci, kterou si zvolila me taky moc zaujala! ;)
  Sandra / http://shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 4. Vidím,že si si veľmi obľúbila svetrové šaty..a aj ti veľmi pristanú :) No a pokiaľ ide o cestovanie..máš pravdu, treba cestovať, kým sa dá a kým je možnosť.. aj keď domov je domov :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Love your sweater!

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Love your outfit!

  http://martaskripnik.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Even though is must be overwhelming sometimes to be moving all the time, I'm sure it's pretty exciting at the same time! love the outfit btw

  www.blossomikebana.com

  ReplyDelete
 8. Love how sleek the color is on the suitcase!  www.kristenskouture.com | Luxury. Fashion. Lifestyle.


  .

  ReplyDelete
 9. Waaoooo ! This is a good looking dress and i want to purchase this type of dress. The colour and looking of this dress is very good and you can purchase more wholesale womens clothing from mybelovedusa.com.

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig