berlin_street_style_27.01.17_getty-40 (Copy)

I have a feeling that my life, somehow, has always been on the go. My dad started working in Prague when I was a kid, so I always went there with my mom, after my school. When I turned 12 I started living on the boarding house and lived there for 6 years. I always went to Germany on Sunday and got home on Friday. And the situation didn't go better. First I started living my own apartment, still having 2 homes in 2 different countries. Added to that I always go to Prague for meetings, which is a couple hours away. That was before I met my boyfriend. Now most of the time we're chilling at his place and since September he's studying in Barcelona, where he's also having a place. I never expected my life to be packed in a suitcase and even though I am spending several hours a week on buses, trains, cars or planes, I still love the fact that I get to see so much from the world - even though it would be nice to have ONE place someday. What I realized during the years is the fact that a good suitcase is your best friend, when on the go - to have something, which you can roll, where you can fit all your stuff and which doesn't break down after a couple trips is something essential to me. Luckily enough I got my Rimowa suitcases last year and to me, those are the best suitcases I ever owned. I am love the quality, I love the style and I also love the story behind. As you can see on these pictures, I use them a lot and I would never exchange them for another brand... I really do feel like Rimowa's suitacases are also fashionable and can become a part of your outfit. This time I went for an all beige combination - wearing my new lace-up sweater dress with my light grey overknees and a hat in the same colour. I have added my Chloé bag, which is in the same tunes as the rest of the outfit. I love this 50 shades of beige look and I hope you do too!

Už od mala jsem měla pocit, že můj život je tak nějak "on the go". Když jsem byla malá, tatínek začal pracovat v Praze a pamatuji si, že jsme tam s maminkou často jezdily a domů se vracely společně. Ve 12 jsem pak odešla do Německa, kde jsem bydlela na internátě - vždycky v neděli jsem jela do Německa a v pátek domů do Čech. V Německu jsem zůstala i po střední a stále měla "2 domov" - jeden v Drážďanech a jeden v Ústí. Kromě toho jsem začala mít čím dál tím více schůzek v Praze a na cestách tak trávila několik hodin týdně. Od té doby, co jsem poznala přítele, trávím hodně času u něho doma a také v jeho bytě v Barceloně, kde momentálně studuje. Mám pocit, že můj život je čím dál hektičtější, ale jsem ráda, že mám příležitost se podívat po světě a cestovat jak jen to jde. Během těch mnoho let na cestách jsem si uvědomila jednu věc - kvalitní kufr je na cestách Vaším nejlepším přítelem a rozhodně se do něj vyplatí zainvestovat. Já mám už druhým rokem kufry Rimowa, bez kterých si cestování nedoážu představit. Jsou kvalitní, vejde se toho do nich hodně a navíc i stylově vypadají. Často mě můžete potkat právě takhle, s kufrem v ruce... Tentokrát jsem na sebe zvolila nové svetrové šaty, které jsem zkombinovala s kozačkami ve světle šedé a kloboukem ve stetjné barvě. Outfit jsem doplnila kabelkou Chloé a zlatými doplňky - tak doufám, že se Vám tenhle 50 shades of beige outfit líbí tak jako mně!

berlin_street_style_27.01.17_getty-33 (Copy)
berlin_street_style_27.01.17_getty-36 (Copy)
berlin_street_style_27.01.17_getty-29 (Copy) berlin_street_style_27.01.17_getty-37 (Copy)
berlin_street_style_27.01.17_getty-34 (Copy)
berlin_street_style_27.01.17_getty-39 (Copy) berlin_street_style_27.01.17_getty-27 (Copy) berlin_street_style_27.01.17_getty-28 (Copy) berlin_street_style_27.01.17_getty-38 (Copy)


OUTFIT DETAILS

Zara sweater dress (similar)
Stuart Weitzman boots (similar)
Chloé bag (similar)
H&M hat (similar)
Rimowa suitcase (here)

SHOP MY LOOK