Sunday, February 12, 2017

WHAT TO WEAR FOR VALENTINE'S DAY?

DSC_0085 (1)-2 new

Valentine's Day is just around the corner and that's the perfect time to think what you're going to wear on this special Occassion. Now I know that there are different ways to celebrate the day, however there is usually one part of the day, who everybody does - and that's the dinner. I think that this day is something special - a day full of love, day full of romance. Day to beloved and give love. Because of that I think it's the perfect occasion to wear something special. The colours like black, red or purple perfectly match the mood of the day, so if I was you, I would choose something from this colour palette. I tend to wear something more feminine and elegant, yet a little edgy and sexy! I think there are many dresses like that and I think they will help you create the perfect look. I have added a little coat over it and my ankle boots, since it's too cold outside for pumps and heels. So, what do you think about this look? And what are you planning to wear on the V-day?

Valentýn je pomalu za dveřmi a tak je perfektní čas na to začít přemýšlet, co v tento den obléci. Vím, že každý z Vás slaví, případně neslaví, tento den jinak, ale podle mě většina z ná se shodne, že na programu dne bude Valentýnská večeře. Jelikož se jedná o den plný lásky, já osobně bych volila barvy jako černou, červenou nebo vínovou. Také byl volila něco ženštějšího a elegantněhšího, například krajkové šaty, které jsem si oblékla já. Přes ně jsem přehodila černý kabát a přidala kotníkové kozačky. Outfit jsem doplnila kabelkou Chanel, která je podle mě skvělým doplněním outfitu. Tak jak se Vám look líbí? A co si plánujete obléct Vy?

DSC_0068 (2)-2 NEW
DSC_0304-2
DSC_0040 (1)-2 NEW-2

OUTFIT DETAILS

Self Portrait dress (here)
Zara coat (similar)
Dolce & Gabbana  shoes (here)
Chanel bag (here)

SHOP MY LOOK


SHARE:

10 comments

 1. You're looking incredible top to bottom! This is a fabulous outfit!

  http://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 2. šaty sa ti veľmi hodia, hlavne kvôli farbe :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 3. you look gorgeous!

  Happy valentine's day!

  www.bstylevoyage.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Škoda, že jsem si ty krásné boty musela rozkliknout, abych je vůbec viděla. A ještě větší škoda, že je prezentuješ takhle ušmudlané, všimla jsem si už dříve u tvých kozaček Stuart Weitzman, že na čistotu moc nedáš.

  A to je u mladé dámy základ, pozor na to!

  ReplyDelete
 5. Gorgeous! Looooove how classy and chic this look is <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 6. Very beautiful! :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig