Tuesday, March 14, 2017

#VH CITY GUIDE: MILANO

Collage_Fotor

Oh, Milano, how I miss you! Milan is one of my favourite Italian cities and today I decided to share with you some of my favourite places there. The city is not only full with beautiful buildings, many stores, amazing architecture, a lot of fashion, but also with really tasty Italian restaurants and a lot of inspiration. If you are planning a trip to the city, definitely stop by at some of those places, as those are my absolute favourites!

Hodně z Vás mi posílalo spoustu dotazů ohledně Milána - co za místa bych Vám doporučila, kam byste měli zajít na gelato a co byste všechno v Miláně měli vidět. V Miláně jsem teď už byla po několikáté a jelikož město už poměrně znám, rozhodla jsem se pro Vás sepsat takového malého průvodce s místy, které mám ráda a které podle mě stojí za to vidět a navštívit!PLACES & SIGHTS

Collage_Fotor2

As said at the beginning Milano is really architectural city, with a lot of amazing buildings. The city is the biggest city in Lombardy and it's famous as a city full of stores and fashion. The city has more than a million habitants and it's very historical.

- Duomo di Milano: Just like Eiffel Tower in Paris, Empire State Building in NYC or the Big Ben in London, in Milano it's the famous cathedral Duomo, which is a symbol of the city. If you are in Milano, you definitely cannot miss a visit - at least from the outside. You are also able to get in, however I recommend you to book the tickets online, because there are always way too many people trying to get in and the last thing you want to is kill 2 hours by waiting in a line.

- Galleria Vittorio Emanuele II: Another place, which you can't miss when visiting Milano, is the Galleria Vittorio Emanuelle II, which is a complex of stores and restaurants with a lot of art and architecture. 

- Sforzesco: Sforzesco is a castle at the outside of the city. The castle was built in the 15th century and today you can look not only at the inside's architecture and design, but also visit one of their museums, take a look at one of their art collections or walk in a park nearby!

- Museo del Novecento: if you are Museum-person, definitely stop by at the Museo de Novecento, where you can find art pieces from the 20th century. In the museum you'll find more than 400 Italian and international pieces of art and besides that the building offers a very nice view of the Duomo cathedral!

- Arco della Pace: Arco della Pace is just like in many cities a monument. I've seen those in Paris, NYC, Barcelona and many many other cities. 

- Teatro alla Scala: One of the most famous Opera houses in the entire world. The house was opened in the 18th century and if you enjoy listening to Opera or classical music, you definitely need to visit this one.

Miláno je hlavním městem Lombardie a zároveň druhým největším městem v Itálii. Má přes 1 milion obyvatel a proslulé je nejen módou a obchodem, ale také svojí historií a architekturou. K vidění je toho v Miláně opravdu požehnaně.

- Duomo di Milano: Kdo byl v Miláně a neviděl milánskoou katedrálu, tkz. "Duomo", jako by nebyl. Stejně jako v Paříži mají Eiffelovku, v NYC Empire State Building a v Londýně Big Ben, v Miláně to je právě Duomo di Milano, které je symbolem města. Vidět byste ho měli alespoň zvenku. Pokud se chete podívat i do a na něj, doporučuji si zarezervovat lístky dopředu po internetu - uštříte si čekání až v několikahodinové frontě.

- Galeria Vittoro Emanuele II: Další památkou, kterou byste určitě v Miláně měli vidět, je Galerie Viktora Emanuele II. Jedná se o zastřešený komplex plný obchodů, restaurací, umění a krásné architektury.

- Sforzesco: Sforzesco je hrad na okraji města. Postaven byl v 15. století a kromě samotného hradu a jeho architektury, si můžete prohlédnout i sbírku obrazů, zajít do jednoho z jejich muzeí a nebo se projít v rozlehlém parku hradu.

- Museum del Novecento: Pokud chodíte rádi do muzeí, určitě bych Vám doporučila muzeum umění 20.století. V muzeu najdete přes 400 uměleckých děl italksých i zahraničních umělců a kromě jiného také skvělý výhled na Duomo

- Arco della Pace: Arco della Parce je velký monument, který stojí na druhé straně parku hradu Sforzesco, který určitě stojí za vidění. 

- Teatro alla Scala: Teatro alla Scala je jeden ze světově nejproslulejších operních domů. Otevřeno bylo v 18.století a dnes si v něm můžete vychutnat operu, operetu i klasickou hudbu. 

RESTAURANTS & CAFES

Collage_Fotor3

Italy is also a country full of delicious food: pasta, pizza, gelato, amazing salads and aperitivos. I think that if you are going to Italy, you should definitely try, at least once, one of their national dishes!

- Maio Restaurant: Maio Restaurant is located in the 7th floor of the shopping house La Rinascente, which is directly at Piazza Duomo. The restaurant offers not only delicious international meals and drinks, but also an amazing view on the Duomo di Milano!

- Terrazza Aperol: Another place worth visiting is Terezza Aperol. The place is famous for its location, which allows you to sit outside in the sun and enjoy the view of the Duomo. The place does serve food, however I always go just for a drink there.

- Savini: One of the cafés/restaurants located in the Galleria Emanuelle Vittorio is Savini. This is a great place offering delicious desserts, coffees, teas, lunches, brunches and dinners! Everything in there tastes really good ad what I can recommend is their coconut ice cream - I always buy one when in Milano!

- Cioccolati Italiani: Cioccolati is a mostly famous for its delicious gelato. You can choose from many flavours and toppings and enjoy the "real" and famous Italian gelato! 

- Ladurée: I know Ladureé is an international chain, but who could say no their delicious macaroons? For me it's definitely a place to go to if I have the chance!

- Il Marchesino: Another café and restaurant, which you can find in the Galeria. You can enjoy a drink, dessert or lunch/dinner with a gorgeous view over the whole Galeria!

- Gucci Café: Gucci Café is also located in the Galeria. It's a small place, where you can get something to drink and some small bites. The service there isn't the best, but who would say no Gucci?!

- Globe: If you are looking for a more quiet place with a view, definitely try the Globe, which you can find in the shopping house "Coin". The place is a little bit pricey, however definitely worth their delicious food!

Itálie obecně je jedna ze zení, kam jedete a nemůžete neochuthat pravou italskou pizzu, čerstvé těstoviny, gelato a nebo třeba nezajít na aperetivo. V MIláně najdete nespočet skvělých restaurací a kaváren. Moje oblíbené jsou:

- Maio Restaurant: Maio Restaurant najdete v 7.patře La Rinascente. V restauraci si můžete vychutnat snídani, oběd i večeři, a nebo do ní můžete zajít jen na drink. Místo je to opravdu skvělé - z restaurace koukáte totiž přímo na Duomo!

Terrazza Aperol: Další místo, které je přímo na Piazza Duomo a ze kterého si můžete vychutnat výhled na celé Duomo je Terrazza Aperol. Místo je známé především pro sovje drinky, ale můžete si v něm objednat i něco k jídlu.

- Savini: Savini je restaurace a kavárna, kterou najdete v Galerii Emanuelle Vittorio. Otevřená je od ranních hodin až do večera a kromě skvělého gelata, úžasých dezertů a kávy, se v ní můžete nasnídat, naobědvat i navečeřet! Pokaždé, když jsem v Milánu, si v Savini dám kokosové gelato, které chutná opravdu skvěle. Nedovedu si představit výlet do Milána bez návštěvy Savini.

- Cioccolati Italiani: Cioccolati je známé především pro svoje gelato. Vybrat si můžee z několika příchutí, kornoutků a posypek. V Miláně je to jedno z nejnavštěvovanějších gelatových míst!

- Ladurée: Ladureé je sice mezinárodní řetězec, ale kdo by odolal jejich vynikajícím makronkám? Já rozhodně ne - takže pokud jsem ve městě, kde je Ladureé, nemůžu do něho nezajít!

- Il Marchesino: Další skvělá kavárna a restaurace je Il Marchesino. Najdete ji v prvním patře Galerie a vychutat si v ní můžete oběd, večeři i jenom odpolední dezert a kávu s výhledem na celou Galerii. 

- Gucci Café: Gucci Café je další z kaváren v Galerii Emanuelle Vittorio II. Kromě kávy, čaje a další nápojů si můžete objednat a vychutnat také něco malého k jídlu. Musím se přiznat, že jejich servic mi nepřijde nejlepší, ale kdo by odolal Gucci kávě?!

- Globe: Pokud si chete užít skvělé jídlo s výhledem na celé město v klidnější atmosféře, zajděte do "Globe", které najdete v obchodním domě Coin. Jedná se sice o trochu dražší místo, ale podle mě stojí za to!

SHOPPING

Collage_Fotor4

Milano is also a famous shopping destination and home to many Italian brands. If you enjoy shopping, this is definitely the right place to be for you!

- Via Montenapoleone: Via Montenapoleone has all the luxury stores like Chanel, Louis Vuitton, Prada or Dior. In this shopping area you are able to find all luxurious good and some amazing cafés as well!

- Galeria Vittorio Emanuele II: As said in the beginning, you are also able to find a lot of stores in the Galeria Vittorio Emanuelle II. Luxury stores such as Gucci, Prada, Versace or Luis Vuitton have their stores there!

- La Rinascente: If you are looking for a place, which has all the brands under one roof, definitely go to La Rinascente. They have 8 floors full of women, men and children fashion, a luggage department, cosmetics department and also separate stores and many restaurants. 

- Excelsior: Another shopping house is Excelsior. In this one you are able to find a little bit different brands than in Rinascente (for example Ladureé or Balmain) and more unique designer pieces.

Miláno je italksá Mekka módy a domov několika italksých designérů. Pokud hledáte něco nového na sebe, v Miláně rozhodně najdete to pravé ořechové.

 - Via Montenapoleone: Na Via Montenapoleone najdete všechny luxusní, značkové obchody. Kromě Chanelu, Diora, Prady a Louise Vuittona, tu najdete například i skvělé kavárny a mimo jiné i Armani Café!

- Galeria Vittoro Emanuele II: Jak jsem již psala na začátku článku, spoustu obchodů najdete přímo i v Galerii Vitorria Emanuelle II. Jedná se o luxusní značky jako je například Prada, Louis Vuitton nebo Versace.

- La Rinascente: Pokud hledáte značcky "pod jednou střechou", určitě zajděte do obchodního domu La Rinascente, který najdete přímo na Piazza Duomo. Obchodní dům má 8 pater plné dámské, pánské i dětské módy, doplňků, bot, kosmetiky, domácích potřeb a i samostaných obchodů značek jako je Dior, Chloé nebo Céline. V La Rinascente najdete také spoustu kaváren a restaurací.

- Excelsior: Dalším nákuoním domem, jen pár minut pěší chůze od La Rinascente, je Excelsior. Ten nabízí zase něco jiného než La Rinascenete a najdete v něm například i Balmain nebo Ladurée, které v La Rinascente není...

SHARE:

10 comments

 1. Konečně nepíšeš jen o obchodech, restauracích, ale doporučuješ například i muzea, park. To mě těší. Mám Tvé články ráda, ale když píšeš jen o restauracích a stejných obchodech po celém světě, tak je to už trochu nuda a pořád dokola.
  Máš skvělé fotky, baví mě tvé cestování, ale chtělo by to trochu oživit :)

  ReplyDelete
 2. Oh, I haven't been in Milan for forever! Beautiful photos and such a handy city guide!

  https://lartoffashion.com/stitched-up/

  ReplyDelete
 3. Nice post dear ;)

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Moc moc diky za vsechny tyhle tipy, do milana jezdime casto a strasne radi, tak priste urcite navstivime nejakou z restauraci! Jinak fotky top..., jako vzdy. <3
  Sandra / http://shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 5. Amazing pics! Thanks for all the tipps <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 6. Mám rada takéto články, aspoň sa človek niečo dozvie a ktovie, možno to aj raz využije..ale čo je hlavné, páči sa mi, že si dáš na tom záležať a určite zaberie dosť času napísanie takéhoto článku, k tomu ešte v dvoch jazykoch :)

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Such an useful post! I really want to go to Milano!
  xx

  The Black Blush

  ReplyDelete
 8. This was a great post, I really enjoyed it.

  Do you have any recommendations for shopping areas where you can find Italian stores that are a bit less famous than Versace, Gucci, etc.? Like maybe for handmade shoes and leather gloves?

  xox

  ReplyDelete
 9. Úžasný fotky jako vždycky, už je mi trapný to pořád psát, ale nedá mi to :-D

  Simple living: Jarní detox

  ReplyDelete
 10. nabudúce môžeš pridať aj tipy na ubytovanie :)

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig