Friday, May 12, 2017

LONDON DREAMING

P5100041-5

Good afternoon from London! I hope you are all enjoying Friday and that you have a fun weekend ahead! As you know I am in London at the moment and the stay here at Shangri-La London At the Shard feels like a real dream come true! Is there anything better than waking up to view over the whole city, getting delivered the most delicious breakfast and enjoying the atmosphere? If you know me well, then you know that I love having "breakfast with the view" and at this luxury 5-star hotel you can enjoy both. The Shangri-La in London was on my bucket list for a long time, so I am happy that I finally got the chance to stay there. I have already stayed with the hotel chin in Paris and Dubai, and every time I get to stay there again, the hotel stuff only insures me that they are the best of the best. If you choose to stay at Shangri-La, you'll get spoiled with the most delicious meals, amazing service and friendly staff. The Shangri-La is located in the building "The Shard", which is a 306-meters tall skyscraper and at the same also the tallest one in London. At Shangri-La you can choose between 185 guest rooms and 17 suites, including the famous Presidential Suite. We have stayed at the "Deluxe City View Room". The room was spacious enough for two us and was furnished in a modern, chic and elegant way. We chose to have a side facing the Big Ben, London Eye and St. Paul's Cathedral. The highlight was of course the view, which was unbelievable - from the room, but also from the bathroom! In the hotel you are also able to find a restaurant "Ting" located on the 35th floors, on the 52nd floors there is a bar, which is the highest bar in Western Europe and also on this floor there is the hotel gym and infinity pool, which is the highest pool in Europe. The hotel is a true experience, and I believe that everyone will find its own thing. I, personally, loved the view and their pool, which was a real experience for me. If I would get the chance to come back again, I would definitely take it! For me this is the number 1 place to stay at when in London!

Dobré odpoledne z Londýna! Jak už asi víte, posledních pár dní jsem strávila v hlavním městě Anglie a musím říct, že jsem si to v Londýně náramně užila. Hotel, který jsem měla na bucketlistu už déle, je Shangri-La London At the Shard a právě tam jsem měla tu příležitost být ubytovaná. Asi ani nemuím říkat, že není nic lepšího než ráno vstát z postele, zavolat si o snídani a užit si jí s tím nejkrásnějším výheldem na celý Londýn? Hotel je umístěná v "The Shard", což je 306-metrový mrakodrap, a zároveň také jedna z nejvyšších budov v Evropě. V hotelu si můžete vybrat z 185 pokojů a 17 suites, včetně známého prezidentského apartmá nebo vlatsního Penthousu. My jsme měly "Deluxe City View Room", který přestože nebyl obzvlášť velký, byl prostorný a krásně zařízený. Vybraly jsme si stranu hotelu, ze které můžete vidět na Big Ben, London Eye a St. Paul's Cathedral. V hotelu najdete také vyhlášenou restauraci "Ting", která je umístěná ve 35.patře. V 52.patře pak najdete ještě bar, který je nejvýš položený bar v západní Evropě a kromě toho také posilovnu a infinity pool, který se pyšní titulem nejvýše položeného bazénu v Evropě. Pro mě byl hotel velkým zážitkem, a pokud bych měla tu příležitost, určitě bych se do něj vrátila - pro mě je to totiž hotel číslo 1 v celém Londýně!


DSC_0118 1-2
DSC_0008-2
P5090034-2
DSC_0001-2
P5080026-2 1 DSC_0113-2
DSC_0013 1-2
P5100047-2

in collaboration with Shangri-La London At the Shard

SHARE:

5 comments

 1. Amazing <3

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. This view of London is so dreamy!!


  www.kristenskouture.com | Luxury. Fashion. Lifestyle.
  Check out my latest vids here : https://www.youtube.com/channel/UCqRVkfBudrUIvgoUt9yIT-A?view_as=public  .

  ReplyDelete
 3. Pani, tak to je uplne bozsky! Musela sis cs v hotelu moc uzivat. Pro me to vetsinou slouzi jen na prespani, nic vic, ale vypada to, ze se obcas vyplati investovat i do drazsiho hotelu. <3
  Naprosto krasny fotky mimochodem! ;)
  Sandra / http://shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

  ReplyDelete
 4. ahoj, mě zaujala ta knížka ve vaně.. přijde mi to strašně nepohodlné, sedět ve vaně a číst si takhle..a jak otáčíš stránky? to musíš vždy osušit ruku..? jak dlouho si takhle vydržíš číst? :-)

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig