Thursday, May 18, 2017

MY TOP 5 DESIGNER HANDBAGS


Every since I have written my "TOP 10 investment pieces" post, I got more and more requests to write also a post, about my "TOP handbags". Since I have a pretty big collection, I think I could share some valuable advice for those of you, who are thinking about purchasing a designer handbag, but aren't really sure which one to buy. In this post you'll get to know my most favourite designer handbags, why I love them and also a little bit more about what I fit there!

Před několika týdny jsem s Vámi sdílela mých "TOP 10 kousků, do kterých bych investovala". Od té doby mi přišlo několik dotazů ohledně mých kabelek a zda-li bych nesepsala článek o těch, které mám nejradši. Myslím, že kabelek mám celkem dosta a proto si myslím, že těchto 5 nejoblíbenějších by mohlo pomoct tomu, kdo si chce kabelku pořídit a přemýšlí nad tím kterou. V tomto článku se tedy dozvíte, jaké kabelky mám nejradši, co se mi na nich líbí a proč bych si je koupila znovu!
1. CHANEL FLAP BAG

Chanel Flap Bag has always been a classic to me, and for that reason is this bag on the highest level of this list. In my opinion this bag looks great in any colour, any size and any material. One of the reasons I love the Flap bag is that it looks really classy, and brings that a little something into every outfit. The bag was introduced in February 1955 by Gabrielle Chanel for the very first time, however the classical "CC" logo was designed first by Karl Lagerfeld in the 80s. The bag is considered a classic and it's also a great investment piece - the value of the bag increased by 70% (!) in the last six years, so if you buy in now, you could actually make some money when re-selling later in the future. Of course, this is a great fact, however I love the bag for its shape and classiness. I wanted this bag for a long time and I would re-buy it any day again. As you might know, I own the "Jumbo Flap Bag in black lamb leather with golden hardware". I am a person, who carries usually a lot, so for this reason I decided to go for this size. I can fit my wallet, 2 phones, keys, charger, and some smaller items. Mostly, I wear it on my shoulder, however you can also wear it as a cross-body or on a longer chain. I, personally, don't really like wearing this, because I feel like the bag is a little too big for  that, but that is just my personal opinion. At this moment the Flap Bag retails for about 4 750 euros.

Flap bag od Chanelu pro mě vždycky byla klasikou. Kabelka se mi líbila už od malička a vždycky jsem snila o tom, že si jí jednoho dne pořídím. Tento sen se mi splnil před 2 lety a určitě se nedivíte, že je to první kabelka, kterou zmiňuji. Kabelka byla na trh uvedená v únoru 1955 samotnou Coco Chanel. V 80.letech ji Karl Lagerfeld doplnil ještě o klaiscké logo, které se okamžitě stalo ikonou. Kromě toho, že se jedná o nesmrtlený kousek, je to zároveň i skvělá investice. V posledních 6 letech se cena kabelky zvýšila o neuvěřitelných 70%, takže ikdyby Vás po pár letech omrzela - což si myslím, že tomu tak nebude - tak ji pořád můžete prodat za stejnou, ne-li vyšší cenu. Podle mě je Flap bag kabelkou, která vypadá nádherně v každé barvě, velikosti a provedení. Já osobně jsem zvolila Jumbo Flap bag v černé kůži a se zlatým kováním. Zvolila jsem tuto velikost ze dvou důvodů: ve velikosti Medium jsem si pořídila již Le Boye, a tak jsem chtěla kabelku v jiné velikosti. Kromě toho mi také tato velikost přijde ideální na každodenní nošení - do kabelky se vejde peneženka, klíče, 2 telefony, externí nabíječka, rtěnka a sluchátka, což je prakticky všechno, co běžně denně v kabelce nosím. Kabelka se dá nosit jak na rameni (na krátkém nebo dlouhém řemeni), tak jako crossbody. Já osobně ji ale nosím jen přes rameno, protože mi přijde moc velká na to ji nosit křížem. Momentálně je cena kabelky 4 750 euro.

2. DIOR LADY DIOR

When purchasing Lady Dior, I was actually in doubts whether to buy or not to buy this one and I also didn't think the bag would make it to this list. It took me some time to find my way to the bag, but once I found it,  I fell in love with the Lady Dior. The bag was created in 1994 and was called "Chouchou", which means "favourite" in French. The bag was an immediate favourite of Lady Diana and that's where the bag got it's name. I always felt like this bag suits more older ladies, however once I purchased this bag, I couldn't think of getting another one. I own the "Supple Lady Dior in black lambskin and golden studs in size medium". This is a bag designed by the new Dior head-designer, Maria Grazia Chiuri. This collection was introduced at the Paris Fashion Week in fall 2016 and became a big success. As you can see, I went for the "studded" model, which I think looks a little more younger and playful than the classical models. I decided to go for the size medium. I feel like the small version is really cute, however I find it a little unpractical - that's why I think that the medium size is perfect not only for day wearing, but also for the nighttime! The bag I have retails for 3 500 euros.

Lady Dior jsem si pořídila teprve před pár měsíci. Nad koupí jsem dlouho uvažovala, protože mi přišlo, že se hodí spíš ke starším dámám. Jelikož jsem ale kabelku nemohla pustit z hlavy, rozhodla jsem se si jí v Paříži pořídit a od té doby jsem ji nosila skoro každý den. Trvalo mi dluho než jsem si k Lady Dior našla cestu, ale jakmile se tak stalo, začala jsem okažitě přemýšlet nad další barvou. Kabelka je jedna z nesmrtlených klasik Diora a představená byla poprvé v roce 1994 pod jménem "Chouchou", což ve francouzštině zmamená "oblíbený". Kabelku si okamžitě zamilovala Lady Diana, a právě díky ní se Lady Dior nazývá Lady Dior. Já, jak víte, jsem se rozhodla pro "Supple Lady Dior v černé kůži se zlatým kováním, ve velikosti Medium", což je jedna z prvních modelů navrženou Marii Gracii Chiuri, novou ředitelkou Diora. Díky cvočkům mi kabelka přijde mladší, svěží a hravá, což je možná jedním z důvodů, proč jsem na kabelku změnila názor. Kabelka se mi líbila i v menší velikosti, ale vím, že tu bych nevyužila tak často. Do této střední se mi vejde všechno, co potřebuji. Cena této pocvokované je 3 500 euro.

3. CHLOÉ FLAP BAG

Another bag, which became one of my favourites is the Chloé Faye bag in taupe in size Medium. When purchasing this bag, I didn't expect to wear it so much as I did in the past year. This bag is with its price at 1 450 euros a little bit more affordable piece. The Faye has became an iconic piece of Chloé and I think that this not a seasonal bag. I have this Faye for over a year now and love it as much as when I got it. There are several reasons why I love this bag: first of, the medium size is just just perfect - the bag can actually carry a lot and that's really important for me. Secondly, the bag has the most amazing colour, which goes with any kind of beige, off-white, taupe or cream tone. Added to that it's also a little special, thanks to the suede part. For me this is a great bag and if you don't want to spend thousands and thousands on a bag, this is a great choice, which I would go for!

Další kabelka na tomto listě je Faye od Chloé. Tu jsem si kupovala již víc jak před rokem a během té doby jsem jí na sobě měla nespočet krát. Rozhodla jsem se pro velikost medium a odstín taupe, díky kterému kabelku miluji tak moc. Hodí se nejen k bílé a "taupe", ale také k odstínům béžové, krémové a "off-white". Faye se okamžitě stala ikonou značky Chloé. Jedná se o cenově přijatelnější kousek než kabelky zmínené předtím - cena Faye je 1 450 euro, takže pokud nechcete za kabelku utratit tisíce, rozhodně o Chloé popřemýšlejte - podle mě se jedná o skvělý kousek za super cenu.

4. CHANEL BOY BAG

Chanel Boy bag is one of the new classics. The bag was introduced in the ready-to-wear spring collection in 2011. The bag was so successful, that it was re-issued and became a new, young classic of Chanel. I remember that back in 2013 it was impossible to get one, because everyone wanted to get their hands on it. I am lucky to say that I own two beautiful boys: the classical Boy bag in medium in lambskin and silver hardware and this Boy bag in medium from the Cruise collection, which was a limited edition. I think that the Boys are great in the size medium and small. I am not really a fan of the large version, however that is just my personal opinion. Just like with the Flap bag, I think that this is a bag, which looks amazing in any colour or version. I, personally, like to wear the Boys to more casual outfits, because I feel like it's more playful, modern and younger than the classical Flap Bag. The bag doesn't fit much, but you are able to fit your wallet, phone, keys and a charger in there, which is all you need for a day out or going out! I got my Classical boy for 3 500 euros and the Boy from the Cruise collection for 3 800 euros.

Le Boy od Chanel je jedna z nových klasik. Kabelka byl poprvé představena v roce 2011 a původně to měla být jen součástí kolekce. Ohlas měla ale neuvěřitelný, a tak ji značka zařadila do klasického prodeje a Le Boy se tak stal jednou z klasik. Já osobně mám Le Boye hned 2: jednoho klasického Le Boye v černé kůži a se stříbrným kováním a jednoho z limitované Cruise edice v "off-white". Obě kabelky mám ve velikosti Medium - Le Boy se mi osobně ve velké velikosti nelíbí, takže jsem zvolila obě kabelky ve střední velikosti. Stejně tak jako Flap Bag mi přijde, že kabelka vypadá nádherně v každé barvě i provedení. Kabelky nosím spíš k víc "casual"outfitům. Aktuálně se cena pohybuje kolem 3 800 euro.

5. LOUS VUITTON NEVERFULL

One of the first bags I ever bought was the Neverfull GM in Monogram Canvas print by Louis Vuitton. I got one 3 years ago in Mexico and I chose this one, because of its price, size and quality. I purchased the bag in Cancun, Mexico, which was a great deal - I got tax-refunded, which lowered the price of the bag to 700 USD. I was planning on wearing the Neverfull on a regular basis, however with the time it became more like a beach or traveling bag. It's a nice bag, but it doesn't fit my style on the regular basis. However the bag simply has to be in this list and that's for one big reason: it's the best traveling bag ever. Every time I am on the go and need to carry things like my camera, laptop, school notebooks, a pair of shoes or anything bigger, this bag fits it all. I can't imagine traveling without this one. I fits perfectly under the seat, it doesn't get scratched and the volume of the bag is unbelievable. The bag is also considered one of the Louis Vuitton classics, which also increases its price every year. At this moment the bag retails for 995 euros.

Jedna z prvních kabelek, které jsem si kdy koupila, je Neverfull GM v Monogram Canvas od Louise Vuittona. Kabelku jsem si kupovala již před více než 3 lety v mexickém Cancunu. Tenkrát mně vyšla kolem 700 dolarů, díky tax-refund, který jsem dostala - což mi přijde jako skvělá cena. Původně jsem kabelku plánovala nosit každý den, ale časem se z kabelky stala spíš kabelka na cesty. Přijde mi, že se k mému stylu moc nehodí, ale právě díky jejímu objemu jsem si nemohla nezařadit na tento list. Nedokáži si představit cestovat s jinou kabelkou - do Nevrfull se mi kromě notebooku, nabíječek, foťáku, vejdou i sešity do školy, extra outfit nebo například pár bot. Kabelka je také jednou z klasik Louise Vuittona a momentálně ji seženete za 995 euro.

SHOP MY FAVOURITE BAGS


SHARE:

13 comments

 1. Beautiful bags!

  http://brightdecember.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. My favourit bag is definetly your first choice! Hope I can effort one in the future <33

  Love, Tschok
  www.thedetsornfactory.com

  ReplyDelete
 3. Faye od Chloe a Le Boy od Chanelu se mi líbí nejvíc ♥

  eLblog

  ReplyDelete
 4. I love all of the bags you talked about.
  The white Chanel boy is such a beauty!

  xx Julia

  http://www.talesofjules.com/

  ReplyDelete
 5. I think I prefer your Chloe bag! ^^

  Love, Turn it inside out

  ReplyDelete
 6. Oh, gorgeous! :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete
 7. In love with them all <3

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. One of the reasons I love the Flap bag is that it looks really classy, and brings that a little something into every outfit.

  ReplyDelete
 9. The writer has truly done equity with his perusers and his work.
  Ted Baker Bags

  ReplyDelete
 10. Wow! It is really good info! Thanks for sharing this post 🙂

  ReplyDelete
 11. If you want to look like a classy woman, you should take the popular brands of women's handbags such as a Louis Vuitton Handbag with the clip-art style emblems in a check pattern and everyone wants one. https://www.luxtime.su/louis-vuitton-handbags/monogram-canvas

  ReplyDelete
 12. Your article is extremely helpful exceptionally fascinating subject i am looking that sort of post thank for imparting to us keep it up. Designer Bags

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig