DSC_0146-2 1

In the last couple of days the weather was amazing. It was sunny, it was hot and it felt like summer outside. As you know I am in Germany right now, where I was, together with my boyfriend, celebrating our birthdays. As the summer season is coming slowly in, I was currently ordering some summery pieces, which will be perfect for summer. I also ordered a lot of tops, so today I would like to countdown the 5 tops to wear this season:

1. Waterfall sleeves: One of the biggest trends this season are tops with flares sleeves. This style has something romantic and dreamy in itself. Even a simply top looks more interesting with flare sleeves, and so does even a simple outfit, just like the one I wore!

2. Off-the-shoulder: Just like last year, even this year everyone is going to be crazy about the boho-looking off-the-shoulder tops! They are easy to combine and it's something a little new and unexpected!

3. Bell sleeves: Another trend for this season, when it comes to tops, are bell sleeves. They look fun, they look unexpected and they bring that "little extra something" into every outfit.

4. Ruffles: Ruffles are one of my favorite trends for summer, a girly and fun way to add texture to any look. Ruffles act as a bold statement and as its own accessory. I really love this trend for summer because there is no need to layer on a ton of jewelry, and you can even slick your hair back into a ponytail or bun to transform your look from day to night.

5. Tie-detailed: Are you wearing and loving white plain shirts? Then why not to upgrade them a little bit with some tie-details?! This is a nice way to turn your shirt into something fun and unexpected!


As you can see, I went for the "waterfall" trend in this post. I have to say that I fell in love with this style from the very beginning since I've seen it. I think that this top is something unique, unexpected, yet very elegant. I have paired this top with grey skinny jeans and my nude heels, which are matching my nude hat. I have added my Chanel Flap bag to keep the look clean and classy. So what do you think about this looks? And what top-style is your favourite?!

Jak asi víte z minulého postu, posledních pár dní jsem strávila v Německu, kde jsme s přítelem oslavili naše narozeniny. Počasí bylo nádherné a mám pocit, jako by už bylo léto. Na to se začínám připravovat a objednala jsem si pár věcí z Topshopu, Asos a River Islandu. Především se jedná o topy a halenky, takže v dnešním postu bych Vám chtěla představit 5 stylů topů, které nosit tuto sezonu!

1. Topy s "vodopádovými" rukávami: Topy s tak zvanými "vodopádovými" (waterfall) rukávy jsou hitem sezony! Já jsem si tento trend oblíbila hned od první chvíle, co jsem ho viděla. Myslím, že tyto topy jsou něco nevšedního a něco nečekaného! Navíc mají jakýsi romantický nádech, což na nich miluju jetšě víc!

2. Off-the-shoulder topy: Stejně tak jako minulou sezonu, i tuto sezonu se nosí "off-the-shoulder" topy. Kombinovat se dají prakticky s čímkoliv, outfitu dodávají "boho vibe" a sluší naprosto každému!

3. Topy se zvonovými rukávy: Dalším trendem sezony jsou topy se zvonovými rukávy. Tento trend vypadá "nečekaně" a outfit krásně oživí.

4. Topy s volány: Volány jsou jedním z mých neoblíbenějších trendů. Vypadají žensky, hravě, a zároveň jsou "vlastním" doplňkem outfitu. Tento trend mám moc ráda, protože ho nemusíte doplňovat šperky a přesto i tak vypadá zajímavě!

 5. Topy s uzly: Milujete, stejně tak jako já, nosit košile "každého" druhu? Tak proč klasickou košili neupgradovat uzlem? Já osobně mám tento trend moc ráda, takže proč košili neupgradovat?!


DSC_0180-2 1DSC_0221-2DSC_0244-2DSC_0164-2 1DSC_0238 1-2

OUTFIT DETAILS

Few Moda top (here)
Paige jeans (similar)
Christian Louboutin heels (similar)
Chanel bag (similar)
H&M hat (similar)
Cartier bracelet (similar)

SHOP MY LOOK