Sunday, November 5, 2017

TOP 10 THINIGS TO WEAR THIS WINTER

IMG-3240

Good morning everyone! I hope you are doing well and that you enjoyed the weekend! Today I am back with another post and since the autumn is almost over and the winter is starting to hit in slowly, I decided to highlight 10 items, which are going to be seen everywhere this season and which you should be definitely wearing as well! So I hope that you will enjoy this post and that it will help you to build your winter wardrobe this year!

Krásné nedělní ráno! Doufám, že se všichni máte dobře a že jste si užili víkend. Dneska jsem si pro Vás připravila další post... Podzim je už v "plném proudu" a pomalu, ale jistě přichází zima. V tomto článku bych Vám chtěla představit 10 kousků a trendů, které ovládnou tuto sezonu a které  budou "in". Doufám tedy, že se Vám post bude líbit a že třeba někoho z Vás bude inspirovat během "zimních" nákupů! 

1. FUR & SHEARLING COATS

IMG-4442


One of the items that are going to be seen everywhere is fur - and I am not talking only about the "classical" fur coat. Fur in general will be seen also on jackets, inside of jackets, there will be fur accessories and other pieces of clothes! Together with fur this season there is going to be a lot of shearling coats as well... Why? Because they look chic, they are super-cozy and super-warm at the same time as well!

Jedním z hlavních trendů této sezony jsou kožešiny - a tím nemyslím jen klasické kožešinové kabáty, ale také kožešinové doplňky na bundách a kožešinové dolpňky, například šály. Trendy jsou také tzv. "shearling" kabáty, obzvlášť v šedé a černé. Já osobně jsem zastánce umělé kožešiny - myslím, že v dnešní době se dají sehnat opravdu krásné kabátky z umělé kožešiny. Já si například zamilovala tenhle růžový!

SHOP MY FAVOURITES


2. PEARLS

IMG-6481


Another big trend this season is going to be pearls... I am pretty sure that you've already noticed a lot of sweater with pearls on them, pearl sneakers, berets with pearls or for example bags with pearls and pearl belts. I personally think that this trend is super-cute and that it makes the outfit a little special and unexpected. I've already purchased a grey sweater with pearls on it and how I am on a hunt for a cute pearl-beret!

Dalším velkým hitem této sezony jsou perly. Určitě jste si již všimli, že obchody jsou plné svetrů pošitých perlami, barety s perličkami, perlovými kabelkami, pásky i teniskami. Mně osobně se tento trend moc líbí a sama jsem si už pořídila šedý operlovaný svetr. Teď ještě sháním baret s perlami, který se bude hodit obvzlášť do Paříže! Myslím, že perly dodávají outfitu něco ženského a neočekávaného zároveň!

SHOP MY FAVOURITES  


3. STUDs & spikes

IMG-0244 (1)


Last AW season was more about elegance, romance and soft, girly colours and styles - this season is a little bit more "rocky" and that's why you will be seeing a lot of studs and spikes this winter. I think studs and spikes are a great way to make a look a little bit more interesting. As you know I recently purchased my studded Givenchy boots, which I am wearing basically everyday and love them till death!

Minulá (pod)zimní sezona byla hlavně o romantismu, ženskosti a tlumených barvách jako je bílá, béžová, světle růžová a světle modrá. Tuto sezonu je tomu právě naopak - letět budou hlavně "rockovější" outfity, ke kterým neodmyslitně patří "studs" a "spikes", v češtině cvočky. Myslím, že se jedná o krásný detail, který outfit krásně oživí - já sama jsem si tuto sezonu pořídila nové pockované kozačky od Givenchy, které jsem prakticky nesundala z nohou!

SHOP MY FAVOURITES

4. MUSTARD

IMG-9250


Mustard is great way to brighten up grey and cold winter days! The colour will be seen everywhere - it won't be just mustard sweater that are going to be worn a lot, it will be also mustard bags, dresses, coats and accessories, which you will see a lot as well!

Jedna z hlavních barev této sezony bude hořčicová, která krásně rozzáří šedé (pod)zimní dny. Nosit se nebude jen na kabátech, ale také například na šatech, svtrech a dokonce i na kabelkách!

SHOP MY FAVOURITES5. OVERKNEES

IMG-4144 (1)


Just like year, also this year will be known as the year of the "over the knee boots". The trend started about 2 years ago, continued last season and will be worn and seen also in this winter. The only difference is that the "IT" style right now to wear is boots with a thin heel and pointed tip of the toe! The "IT" brands for this season are without any doubts Balenciaga and Fendi!

Stejně jako minulý rok i tento rok se budou nosit vysoké kozačky nad kolena. "Over the knee boots" se staly trendem již před 2 lety, kdy značkou sezony byl Stuart Weitzman, Tento trend pokračoval i minulý rok a jinak tomu není tuto zimu. Hlavní rozdíl je ale ve stylu boty: už se nenosí kulaté špičky a tlustčí podpatky, nýbrž tuto sezonu letí vysoké kozačky se špičatou špičkou a tenounkým podpatkem. "IT" značky jsou pro tuto sezonu Balenciaga a Fendi!
SHOP MY FAVOURITES

6. LEATHER

IMG-0246


I already mentioned that this season is going to be a little bit more "rocky", which means that you will also see a lot of leather-action. I think it's great to combine several materials together, which will create a more interesting and high fashion look. You will see a lot of leather leggings (both in "regular" and vynil leather), leather jackets, leather bags, leather skirts, leather berets and leather gloves!

V minulých odstavcích jsem již zmiňovala, že letošní zima bude spíš ve stylu "rocku" - což znamená, že se bude nosit také hodně kožených, koženkových a "vynilových" věcí! Myslím, že kombinováním růuzných materiálů se dají vytvořit opravdu zajímavé outfity - nosit se nebudou jen klasické kožené legíny, na ulicích uvidíte také hodně kožených bund, rukavic, kabelek, kozaček, baretů a sukní!SHOP MY FAVOURITES

7. BERETS

IMG-6904


It was the fashion house Dior who made berets a big must have for this season - there is no better "hat" to wear this winter than berets (and you don't have to be in Paris in order to wear them!). You can choose from simple one-coloured beretes over the ones with pearls on them to berets made out of leather! There is plenty of options and I am pretty sure that each and everyone will find what they like the most!

Barety zažívají velký come-back a to díky módnímu domu Dior, který z nich udělal "must-have" této sezony. V obchodech i na intenetu najdete nezpočet možností, takže si každý 100% vybere podle svého gusta - vybírat můžete z klasických jednobarevných přes barety pošité perlami až po kožen(kov)é barety!
SHOP MY FAVOURITES

8. "HEAVY" BOOTS

IMG-3240

Another "rocky" element, which will be seen this winter is the "heavy" boots, which remind us of the punk culture. The perfect example are the Balenciaga Ceinture Boots, which will be in like never! Other brands, including Louis Vuitton, Chanel or Dior are coming with those type of boots are well!

Dalším rockovým elementem této sezony budou tkv. "těžké" kozačky, které vypadají jako z punkoerského obchodu. Perfektním příkladem jsou Ceinture Boots od Balenciagy, které jsou in jako nikdy předtím! Podobné seženete i v jiných velkých značkách - například u Diora, Chanelu nebo Louise Vuittona!
SHOP MY FAVOURITES


9. BLACK
IMG-1874

This season black is going to be the new black. It will be the colour of the season and thank to the "rocky" elements it will be seen everywhere!

Barvou této sezony, hlavně díky "rockocým" prvkům bude jednoznačně černá. Černá bude novou černou a uvidíte ji opravdu na všem!

SHOP MY FAVOURITES
10. HOUNDSTOOTH & CHECKED PRINT

IMG-3566 (1)

Last. but not least trend of the season is going to be houndstooth, which has a major come-back! The print was very in about 3 years ago and now it comes back in fashion! Together with plaid and checked those are going to be the prints of the season!

Kohoutí stopa byla "printem" sezony hruba před 3 lety - a tento rok se vrací zpět! Společně s kostkou bude ovládat především kabáty, sukně a svetry!

SHOP MY FAVOURITESSHARE:

13 comments

 1. Tak tento článok mi prišiel pod ruku v pravý čas. Dlho som uvažovala nad poriadnym "upratovaním" svojej skrine a jej obohatením o nové kúsky. Na túto zimu sa mi najviac zapáčila horčicová farba a rovnako aj baretky a kozačky nad kolená! <3
  Milujem takéto články! <3 Človek sa nimi hneď inšpiruje <3
  WITH GREY WOLF

  ReplyDelete
 2. Mustards are definitely my favourite shade this fall. There's just something about the colour, the bright yet muted yellow, that gets me. I love it!

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 3. Lovely! x

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Berets, checked print and teddy coats are such must haves! :)

  http://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 5. I love all your picks! Fur coats and studded boots are a must for me! xxx
  http://fallingforablog.blogspot.com.es/2017/11/my-favourite-sweater.html

  ReplyDelete
 6. You look gorgeous! :)

  www.theinvisiblebutterfly.com

  ReplyDelete
 7. Neskutočnáááá ako vždy! Perfektný článok - dala si mi skvelý a užitočný tip tiež pre môj blog :) Držím palce aj naďalej :)

  DEZIRÉ

  ReplyDelete
 8. No tak to je skvělý článek :)

  ReplyDelete
 9. Super článek, hlavně oceňuji tu dvojjazyčnost. Honestly - něco jsem četla v češtině, něco v angličtině, hahah.

  Můj malý sen

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig