Friday, February 2, 2018

BEST & WORST PURCHASES OF 2017


Even though January it is almost over, I think it is still more than legible to look back at 2017. I was debating for a long time whether or whether not to tell you about my best and worst purchases of 2017. I, personally, watched many videos like this and also read some of posts on the blogs and I actually found them useful. I got many amazing pieces last year which I loved and I am still wearing a lot, and then some which were in a way a waste of my money. So, today I would like to countdown 5 pieces which belong to my top buys in 2017, but also 5 which I wish I didn't buy.

Přestože leden už skončil, přijde mi jako včera, co skončil rok 2017. Během ledna jsem viděla několik článků, videí i postů o nejlepších a nejhorších koupích v roce 2017. Dlouho jsem přemýšlela, zda-li takový post udělat nebo ne - a nakonec jsem se rozhodla ho napsat, jelikož mi přišlo celkem přínosné vědět, do jakých kousků ostatní investovali a měli z nich radost, a z jakých tolik ne... V tomto článku se tedy pozvíte mých osobních 5 favoritů a 5 kousků, bez kterých 

MY TOP BUYS


1. GIVENCHY STUDDED BOOTS


I bought these Givenchy studded ankle boots at the beginning of October and basically didn't take them off my feet ever since. If I would have to count down five pairs of shoes, which I think makes sense invest into, these would be definitely one the five lucky pairs. One of the reasons why I love these ankle boots it's how cool they look yet how comfortable they have. I am wearing these in the city, I am wearing these on flights, I basically wear them all day and all night, but my feet never hurt from them. In addition, you wouldn't believe how many compliments I got on these - people seem to love not only on social media, but also "in real life" - it didn't happen to me once someone at the security check at the airport told me they look amazing and I even got a compliment from a pilot of our plane when flying from New York to Prague.

Pocvokované kozačky od Givenchyho jsem si koupila začátkem října a od té doby jsem je prakticky nesundala z nohou. Měla jsem už dost pražských kostiček a lámání si nohou na podpatcích, takže mi tyhle přišly jako skvělá volba. Myslím, že se definitivně i přes jejich cenu vyplatí - kromě toho, že jsou opravdu poholdné, také skvěle vypadají a jsou rozhodně "attention catcher". Několikrát mi je pochválili na ulici, na letišti při kontrole a pochvalu jsem dostala dokonce i od samotného pilota letadla!2. CHANEL DEAUVILLE TOTE


My obsession with the Chanel Deauville Tote started sometime around May 2017. I have seen the bag before, yet I didn't really pay attention to it, until last year. I was thinking about investing into the bag for good 3 months - I mean it's not even a leather bag and for that price tag? Eventually, I got in touch with the lovely Chanel's customer service and they were able to reserve one for me in Paris (which really surprised me as well!). When buying the bag, I wasn't really sure if the bag isn't way to big (I got the BIGGEST size they make), however I decided to get - and after seeing the larger size, I am happy I did so! They bag is so perfect for traveling - not matter if with a car, plane or train, the bag fits a lot! Sometimes, I am also using as my changing bag when shooting! For me, definitely one of the best buys I did (not just in 2017!)

Jednou z nejlepších koupí roku 2017 byla bezpochybně Deauville Tote od Chanelu. Tu jsem měla na svém "radaru" už asi od května, ale nebyla jsem si jistá, jestli chci investovat do plátěné kabelky. Nakonec jsem si kabelku pořídila na podzim v Paříži a jsem moc ráda, že jsem tak učinila - je to skvělý společník na cestování, nejen do letadla, ale i do auta a vlaku, vypadá skvěle a také se toho do ní vejde opravdu hodně.


3. DIOR J'ADIOR SLINGBACKS


Another pair of shoes I simply have to mention is the J'Adior slingbacks by Dior in the nude version. Just like with my Givenchy studded boots, also this belongs to one of my most worn paid of shoes EVER. I remember getting these in April in the Dior's store on Avenue Montaigne. It was at the time when literally everybody wanted them and they were sold-out in the whole Europe. I love them for how they look like - I think you can wear with basically anything, yet they look amazing, classy and a little unexpected. I love them so much I even a flat pair in black! I believe it is one of the "new" Dior classics!

Další pár bot, který bych chtlěla zmínit jsou J'Adior slingbacks od Diora. Ty jsem si koupila v dubnu, kdy po nich šílel doslova celý svět. Vyprodané byly skoro všude, ale na mě se usmálo štěstí v butiku na Avenue Montaigne v Paříži. Nosila jsem celé jaro, léto a v teplejších dnech dokoncei na podzim. Dokonce jsem je na konci sezony musela přinést do butiku, ale mi opravili zničený podpatek a podrážku. Myslím, že tyto boty jsou jednou "z nových" klasik Diora a já je můžu jen doporučit!


4. CARTIER LOVE BRACELET


I've never been the type of a girl who would invest in jewelry - I always thought that bags and shoes are a little more visible and that's why always bought more of those, however the Cartier's LOVE bracelet has been on my wishlist for a really long time and in general, I find the Cartier's pieces amazing. That's why I simply had to include the Love bracelet in my top buys of 2017. It is maybe because I wanted this piece for about 2 years before finally getting, but maybe also because I think it's one of the timeless classics.

Vždycky jsem investovala do kabelek a bot, a šperky jsem "tak nějak" přehlížela. Přišlo mi logičtější investovat do věcí, které člověk vidí na první pohled, jako jsou právě kabelky a boty. Tento názor jsem ale během posledního roku změnila. Už několik let jsem toužila po LOVE bracelet od Cartiera a v roce 2017 se mi poštěstilo ho nakonec získat. Rozhodně bych chtěla do šperků investovat více, přecejenom "diamonds are girls best friends"!


5. DIOR DIORAMA BAG


As a bag addict, how could I not mention a "normal" bag for a day-wear in this section? If I would have to choose a bag which I wore A LOT last year, it would have to be my Diorama by Dior in this high-shiny leather. This bag was definitely one of my most worn bags in general. I got this bag on an airport in Paris (with a nice tax-discount) and ever since I fell in love with the bag - I love that the bag has a "harder" shape, which makes it really hard to scratch. I also love the colour of the bag and how it looks in general!

Jako člověk, který miluje kabelky, bych v této sekci nemohla vyjmenovat jenom jednu. Kromě Chanel Deauville Tote jsem si zamilovala i mojí novu Dioramu ve světle růžové a v této lesklé variantě. Lesklé kabelky se mi nikdy extra nelíbily, většina z nich mi osobně přišla trochu "levná", ale tahle mi opravdu přilnula k srdci. Přijde mi skvělé, že je z "trvdšího" materiálu, takže nejen, že bude držet tvar, ale také se jen tak nepoškrábe. Baby pink je moje srdcovka, takže takhle kabelka je 100% mým stylem! 

MY FLOP BUYS


1. Balenciaga ceinture boots


Don't get me wrong, I absolutely love how the Ceinture by Balenciaga look like, but there comes the but - its' one of the MOST uncomfortable pairs of shoes I have in my closet. Many people told me this before I ordered them, yet I didn't think what could be so uncomfortable with them - they're flat, they look amazing, so why not to get them? Unfortunately, I can wear them for about half an hour before getting bad blisters. I don't think this is something an almost 1000 euros pair of boots should do.

Nechápejte mě špatně, Ceinture boots od Balenciagy miluju: stylově mi přijdou krásné a odlišné, ale bohužel mají jeden háček: jsou OPRAVDU nepohodlné. A když řikám opravdu, tak myslím OPRAVDU OPRAVDU. Předtím než jsem si boty koupila mi psalo hodně lidí, že jsou opravdu nepohodlné, ale já jim nevěřila. "Co může být tak nepohodlného na plochých botách"? Bohužel musím říct, že jsem ostatní měla poslechnout. V botách vydržím maximálně půl hodiny než se mi udělají opravdu bolavé puchýře na patách. Nevím, čím to je, ale opravdu se nosit nedají - což by se botám za 1000 euro dít nemělo...

2. CHLOÉ NILE BAG


Don't get me wrong - I love the Chloé Nile bag. On everybody else. Besides me. I think that this purchase was a "great" example of buying this bag just because everybody else did it. I still love their small version of the bag and I think this might be a problem - I bought the bigger version just because it's more practical, yet for the future I know it is better to simply buy what you love.

Nile bag se mi opravdu líbila a líbí - bohužel ale v menší velikosti a na všech ostatních kromě mě. V září jsem si tuto kabelku objednala a to ve větší "praktičtější" velikosti, ale bohužel se mi stále víc líbila a líbí velikost menší - myslím, že i proto mi kabelka jen leží doma. Příště si určitě koupím to, k čemu "mě to táhne nejvíc"!

3.  SELF PORTAIT DRESS


I was buying this dress to be this my "evening" dress, yet this was definitely NOT worth the spending. The dress is way too short for me and it makes me feel not only uncomfortable, but also not like wearing the dress at all - for me definitely a FLOP.Dalším "flopovým" nákupem byly tyto šaty od Self Portrait. Sháněla jsem nějaké elegnatní šaty, které by se hodily jak na denní, tak na večerní nošení. Vybrala jsem si tyto od Self Portrait, ale bohužel jsou tak proklatě krátké, že se v nich necítím dobře a tak mi jen leží doma v šatníku, což mi přijde škoda.

4. GUCCI MARMONT HEELs

Another purchase which I regret is the Gucci Marmont heels. The problem with both my heels and my loafers was that they are SUPER-UNCOMFORTABLE. They are really pain to wear and a pain to have them on. The shoes were already sold because it was just a waste of money and space in my closet.

Další pár bot, který jsem si koupila (a hned zase prodala) byly černé Marmont loafers a stříbrné marmont podpatky od Gucciho. Oba páry mi přišly neskutečně nepohodlné a bohužel jsem i z nich měla puchýře. Gucci boty nedoporučuji!

5. GUCCI ACE SNEAKERS


Sadly, another pair of shoes which I have to mention is the Gucci Ace pearl sneakers. Don't get me wrong, I LOOOOOOOVE these shoes, however they are so uncomfortable I can wear them only an hour before getting bad, BAD blisters. I don't think this is okay to happen for sneakers for 800+ euros, so I wouldn't recommend these as I see them as a waste of money.

Poslední pár bot, který byl bohužel přešlapem, jsou perlové tenisky od Gucciho. Ty jsem na svém wishlistu měla již několik měsíců a z koupě jsem měla opravdu radost. Bohužel jsou ale tenisky oprvaud nepohodlné. Zadní část mají oprvdu tvrdou, takže při nošením delším jak 1 hodina se mi patách udělají bolestivé puchýře. Jelikož je to moje již třetí špatná zkušenost s botami od Gucciho, obecně bych tedy volila jinou značku.

SHARE:

13 comments

 1. I actually love all your buys, even your worst purchases. I'm so envious of the items you have, they're beautiful! ❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Totally agree with you about Givenchy boots and Dior shoes! As for Gucci ace I’m so surprised you say they hurt: i have them since mai 2017 and wear them all day long and never ever got hurt!

  ReplyDelete
 3. Nádherné kousky <3 A ještě krásnější fotky!

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  ReplyDelete
 4. Great outfits! Love them all! x

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. No fajn vedieť, že topánky od Gucciho nie sú pohodlné! Mne sa nenormálne páčili tie tenisky s perličkami, aj som ti na ne odpovedala v instastories, keď si sa rozhodovala medzi dvomi a v dobrom som ti ich závidela, no ale radšej si na ne šetriť nebudem a lákajú ma teraz skôr dior slingbacks, keďže som skôr "ženský" typ, ktorý veľmi tenisky a športové veci nenosí, tak toto je niečo pre mňa! Dokonca aj tie flat bez opätkov vyzerajú krásne a elegantne ♥

  www.sinnamona.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. So sad to read that Gucci shoes ended up being so uncomfortable for you, that's def. not a nice thing with such a hefty price tag. I can also agree with you on Givenchy boots, incredible pair which I would def. purchase again!

  https://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 7. Super clanek, ale je skoda, ze clovek vyhodi tolik penez za veci, ktery nakonec nenosi. Tohle neni hate, sama si nekdy kupuju veci, ktery se mi po case prestanou libit anebo zjistim, ze se nehodi k mymu stylu, ale ty veco jsou trochu levnejsi...

  ReplyDelete
 8. To je prdel...u vsech regrets je to samy ‘don’t get me wrong I love it...’ 😄 a nauc se psat cesky nebo to radeji nedelej vubec...nedava to smysl...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak asi neni uplně moje chyba, že boty jsou nepohodlný :D

   Delete
 9. naozaj zaujímavý článok :) tvoje top kúsky sa veľmi páčia aj mne :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 10. Those Dior slingbacks are the dream!

  http://www.arabellawright.com/

  ReplyDelete
 11. perfektne užitočný článok :) hlavne keď človek zvažuje kúpiť také drahé boty hodí sa mu zistiť si dopredu, či sú vôbec pohodlné :)

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig