Monday, July 23, 2018

THE FESTIVAL SEASON

37202005_239113256812825_7875546325104721920_n

Summer, music, big crowds and loud music. The festival season is already happening and it doesn't matter which festival you decide to go to, here are some tips and advice you should know before planning your trip and making it happen.

Festivaly k létu patří stejně tak jako sníh k Vánocům. Momentálně je léto již v plném proudu a stejně tak jsou i festivaly. Ať už se chystáte kamkoliv, snad Vám tento článek s pár tipy a radami pomůže a bude nápomocný! Pokud Vy sami máte nějaké tipy, budu moc ráda, pokud se o ně podělíte v komentářích!

PLAN AHEAD


One of the key ingredients when going to a festival, is to plan ahead and plan on time. As you might know, a couple of days ago we attended Tomorrowland, where we were invited by the lovely team from Las Vegas. The tickets for this festival based in Boom, Belgium, are being sold in January. If you don't get those then, you have absolutely no chance for getting them. So, if you really want to go to your favourite festival, make sure to book ahead.

This also counts for the transportation and the hotel booking. If you want to have the ultimate festival experience, you should definitely go for camping in a tent. However if you prefer to have your comfort, just go with a hotel. 

Ať už se chystáte na jakýkoliv festival, hlavní ingediencí je plánovat dopředu a plánovat včas. Jak můžete vědět, před pár dny jsme měli tu možnst jet na Tomorrowland, který je největším festivalem na světě. Každý víkend se ho zúčastní kolem 400 000 lidí a dostat se na něj je prakticky nemožné. Lístky musíte bookovat opravdu dopředu - tedy v lednu, a jinak tomu není ani na jiných festivalech. Proto doporučuji se informovat o dostupnosti dopředu.


PICK THE RIGHT FESTIVAL


Everyone likes different kind of music, so make sure to pick the right festival for you! Only this way, you can have the best time possible! Here are some good festivals for some inspiration:

- Coachella (California, USA): 13th - 22nd of April
- Exit (Novi Sad, Serbia): 12th - 15th of July
- Sonar (Barcelona, Spain): 18th - 20th of July
- Tomorrowland (Boom, Belgium): 20th - 22nd of July & 27th - 29th of July
- Lollapalooza (Paris, France): 21st - 22nd of July
- Creamfields (Daresbury, UK): 23rd - 26th of August
- Burning Man (Nevada, USA): 26th of August - 3rd of September
- Outlook (Pula, Croatia): 7th - 11th of September

Každý z nás má rád něco jiného, a to platí i v hudbě. Aby jste si festival užili naplno, ujistěte se, že se Vám hudba bude líbit a že si vystoupení užijete. Tady je pár festivalů, které stojí za zmínku (a návštěvu!):

- Coachella (Kalifornie, USA): 13. - 22. dubna
- Exit (Novi Sad, Srbsko): 12. - 15. července
- Sonar (Barcelona, Španělsko): 18. - 20. července
- Tomorrowland (Boom, Belgie): 20. - 22. července & 27. - 29. července
- Lollapalooza (Paříž, Francie): 21. - 22. července
- Creamfields (Daresbury, UK): 23. - 26. srpna
- Burning Man (Nevada, USA): 26. srpna - 3. září
- Outlook (Pula, Croatia): 7. - 11. září

IMG-8722

AT tHE FESTIVAL


There are many things you can expect when going to a festival. No matter which music event you're going to choose, what you can expect for sure is mass of people, everywhere. As for myself, this was okay to handle for a few hours, but I was so fed up with this, so we decided to skip the last day. If you want to enjoy the festival, yet in a little more private area, make sure to book a special area, where you can see the stage but still enjoy some kind of comfort. As for Tomorrowland we had the chance to get a VIP access the first evening, which I can only recommend. With this are we could see the main stage and had an unlimited amount of food and drinks. Of course, this comes with a price, yet at the end of the day it's probably the same amount you're going to spend at food and drinks. As for our second day, we had an access to the "comfort area", which was a separate area. In this part of the building were more people than in the VIP, yet it was still more comfortable than being in the crowd. Also don't forget to be aware that literally everything takes forever, so if you're planning on taking a bus or any other kind of transportation, make sure to leave on time.

Most of the festivals have an mobile app, which helps you to get around and not get lost. So, before going there, make sure to download it!

When it comes to spending money, you can be sure that you will spend some cash. As you can imagine the prices at the festivals are really over-the-top. In order to spend less, I recommend to actually bring some food with you. This should be perfectly fine with the security restrictions!

Na festivalu můžete čekat několik věcí - kromě skvělé hudby, super atmosféry a špinavých bot, také čekejte spoustu lidí. Pro mě osobně to bylo až někdy příliš moc lidí - takže pokud jste stejný "typ" jako já, určitě Vám doporučuji být na festivalu max. pár hodin denně. Pokud si festival chcete užít v trochu "privátnější" sféře, doporučuji si koupit lístek, díky kterému máte přístup do oddělených prostorů, odkud stále vidíte na stage, ale máte zároveň i trochu prostoru. První večer jsme měli tu možnst si užít VIP sekci, která kromě skvělého výhledu na hlavní stage nabízela také neomezenou konzumaci jídla a pití. Pokud plánujete na festivalu pít, určitě promyslete, zda-li se Vám takový lístek nevyplatí víc. Druhý den jsme měli přístup do "comfort zone", která nebyla sice tak exkluzivní jako VIP, ale i tak nabízela větší komfort. Také počítejte s tím, že všechno trvá dlouho, takže pokud plánujete jet MHD, určitě opusťte festival v pravý čas. 

Většna festivalů také nabízí mobilní aplikaci, ve které najdete užitečné informace, mapy, program a mnoho dalších informací - takže si ji před příjezdem nazapomeňte stáhnout.

Také můžete počítat s tím, že ceny za jídlo, pití i suvenýry jsou opravdu přemrštěné. Pokud si chcete festival užít a přitom neutratit zbytečně moc, doporučuji si například přinést vlastní jídlo, což Vám ušetří celkem dost.

WHAT TO WEAR
SHARE:

5 comments

 1. There aren't many music festivals where I live, but I really hope to experience one in the future! Coachella and the likes always looks so fun! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. This is such a fabulous guide dear! I've never really thought of this before, but now that you mention it, I really how important it can be. Having access to the VIP center is so beneficial, especially for someone like me, and I guess you too, you can't stand the huge crowds and masses of people for forever. This allows you to still enjoy the festival just in a calmer section that is more tranquil and relaxing. I had no idea that most festivals have mobile apps. This definitely is a lifesaver if you would get lost on their huge grounds. I hope you had loads of fun at Tomorrowland :)

  www.beingisabella.com

  ReplyDelete
 3. Paaaani, vy jste tak sladci!!! <3

  ReplyDelete
 4. Absolutely love it! x

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Great tips and such pretty pics!

  https://www.arabellawright.com/

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig