Tuesday, August 28, 2018

MEET (ME) & SHOP (MY CLOSET)

ms9-2

Good morning everyone! I hope you are doing well. Today I am back with another post, this time from Prague. My last week have been crazy - I have finished my Bachelor's Thesis, I have my presentation in a couple of days and I don't know here my head is standing, basically. Anyways, I still managed to find some time to shoot this look for you. I have worn my new sunglasses by Saint Laurent which I absolutely adore. I got them at the Sunglasses Shop where they have an amazing selection of sunglasses, including my favourite brands like Fendi, Dior or YSL. These heart-shaped ones are the IT piece for this season and in case you would like to have a pair like mine, you can get them (or another pair) 15% off with the code 'SOUL 15' (exclused Gucci, Tom Ford, Maui Jim and Victoria Beckham). I have added my favourite light blue dress which goes perfectly with my new dark blue Chanel bag, doesn't it? As the season is over, I decided to organize a little event where you can meet me, shop my closet and enjoy some amazing food. If you happen to be in Prague on 15th & 16th of September, make sure to stop by. All details are to be found here!

Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte dobře. Dneska mám pro Vás další post, tentokrát již z Prahy, kam jsem se tento týden vrátila. Nebudu Vám lhát - posledních pár týdnů bylo opravdu náročných - kromě klasické blogové a instagramové práce, cestování, sociálního života a svých každodenních aktivit, jsem také dopisovala svojí bakalářskou práci, kterou tento týden budu obhajovat. Přestože jedu na 150%, i tak jsem si našla čas pro Vás vyfotit tento outfit. V hlavní roli najdete nové sluneční brýle Saint Laurent které jsou hitem sezony. Objednávala jsem je z e-shopu Sunglasses Shop, kde najdete i jiné značky, včetně Diora, Fendiho nebo Chloé. Pokud i Vy toužíte po nových brýlích na novou sezonu, mám pro Vás dobrou zprávu - na brýle, kromě těch od značek Gucci, Tom Ford, Maui Jim a Victoria Beckham, dostanete totiž 15% slevu s kódem 'SOUL15'! Dále jsem si na sebe oblékla nové, bledě modré šaty v kombinaci s novou tmavě modrou Chanelkou, které podle mě spou krásně ladí, co myslíte? Zároveň bych Vás tímto chtěla pozvat i na svůj event Meet & Shop, který se bude konat 15. a 16. září v Praze. Kromě toho, že si budeme moct popovídat, budete mít také tu možnost si nakoupit kousky z mého šatníku a ochutnat i skvělé jídlo! Více informací zde - PS: budu se na Vás těšit!

ms2-2 (1) ms8-2 (2) ms13-2 ms10-2 (2) ms6-2 (1) ms12-2 ms-2 ms11-2 (1)

OUTFIT DETAILS


Nakd dress (here)
Saint Laurent flats (here)
Chanel bag (similar)
Saint Laurent glasses (here) - 15% with the code 'SOUL15' (excludes: Gucci, Maui Jim, Tom Ford, Victoria Beckham) 

SHOP MY LOOK SHARE:

6 comments

 1. I love the sheer material and the bell sleeves of your top! Super girly, and so appropriate for Paris! 💕💕

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Love your dress! x

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Oh how I wish I could be in Prague then! The event sounds wonderful and I'm sure the weather will be beautiful. These sunglasses are everything, however. Even though the heart-shape is quite out there, they are surprisingly wearable and remind me of the 50's a bit! Céline, Fenid, and Dior have got to be my favorite designer brands when it comes to sunglasses. I very much appreciate the coupon code, thanks babe! Happy week dear! xx

  www.beingisabella.com

  ReplyDelete
 4. Uzasny fotky! To vypada tak krasne. <3
  Sandra / https://shineoffashion.com/
  https://www.instagram.com/sandraslusna/?hl=de

  ReplyDelete
 5. Krásne fotky, veľmi sa mi páči miesto fotenia. :) S obhajobou držím palce, ale určite to dopadne úžasne. ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 6. Moc krásné fotky, mám ráda tvůj styl, sleduji občas na instagramu :)

  Somethingbykate

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig