Saturday, September 29, 2018

NIGHT OUT

reservedě-2

In my opinion Milano is beautiful both in day and night. This time I decided to take an advantage of it and shoot at the nighttime, which I usually don't do - yer I think the results as nice! For this look I chose a little "business look", wearing a houndstooth skirt in a combination with a houndstooth blazer, both from the brand Reserved. I have also added a black, see-through blouse from them, which I got recently in their huge store on the Wenceslas Square! I really like the black and white print and I think this look could be worn also to your work. I have added my Valentino bag and my Dior slingbacks. So, how do you like the shots?

Miláno je podle mě jedno z měst, které vypadá krásně ve dne i v noci. Tentokrát jsem se rozhodla zkusit vyfotit i noční fotografie, a musím říct, že se mi líbí snad ještě víc než ty klasické. Na sebe jsem si oblékla novou sukni a ladící sako z Reserved, které jsem ulovila těsně předtím, než jsem sem do Milána přiletěla. Musím říct, že jsem z jejich nové kolekce nadšená - myslím, že tento set je perfektní nejen na "casual nošení", ale hodí se například i do práce. Do Reserved se určitě ještě podívám - moc mě zaujaly jejich nové kabáty a umělé kožichy. Doporučuji se mrknou do jejich obchodu na Václavském Náměstí - mají tam opravdu široký výběr oblečení, bot i doplňků! Set jsem doplnila černou průhlednou halenkou od stejné značky. Přidala jsem ještě červenou kabelkou Valentino a oblíbené slingback od Diora. Tak jak se Vám look líbí?

reserved6-2 reservedščř-2 rrrr1-2

*in collaboration with Reserved

OUTFIT DETAILS


Reserved blazer (here)
Reserved skirt (here)
Reserved shirt (here)
Dior slingbacks (similar)
Valentino bag (here)

SHOP MY LOOK

SHARE:

8 comments

 1. The lights in these photos are amazing! I want your umbrella - it's so magical against the backdrop of Milan! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Obsessed <3

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Love the blazer!

  https://brightdecember.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Ten dáždnik je teda mega. :) Do Milána sa raz musím pozrieť. :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
 5. Excellent and decent post. It is brilliant blog. I like the way you express information to us. Thanks for such post and please keep it up. Taboo Tom Hardy Coat

  ReplyDelete
 6. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig