Sunday, September 23, 2018

ORANGE VIBES

reclau6-2

Good morning everyone! Today I have another post for you, this time from another iconic location here in Milan - Galeria Vittorio Emanuele II. This time I decided to wear this amazing midi dress which I got at the Cushnie Dropsale which gives you the opportunity to get amazing, elegant pieces with amazing discount. In the Dropsale you'll find Cushnie's Pre-Fall and Fall 2018 pieces, together with some Resort and Spring 2018 collections. All pieces have an amazing quality, so I am pretty sure you'll find what you like the best! The sale will be available from October, 1st. Make sure to sign up to their website as you can enjoy many benefits, including insider pricing on recent collections, access to exclusive items and another rewards and privileges! 

In the sale I found this amazing flowy dress which fits well into the Milan atmosphere. I chose the size XS and I think that the dress looks really great. I have added my Valentino Spike bag and the Dior slingbacks! So, how do you like the look?

Krásné ráno všem z Milána! Dneska mám pro Vás další outfit odsud z Itálie, tentokrát z dalšího ikonického místa v Miláně, Galerie Vittora Emanuele II. Dneska jsem si na sebe oblékla nové šaty, které jsem si objednala z výprojede amerického serveru Cushnie, na kterém najdete zlevněných několik desítek elegantní i sportovní módy. Momentálně se na portálu nachází především předpodzimní a podzimní kolekce a ojediněle i kousky z přechozích liníi. Oficiálně sleva bude začínat prvního října, takže se na stránkách nezapomeňte zaregistrovat, aby jste dostali přístup ke slevám i dalším bonusům.

Já si na stránce vybrala tyto midi šaty, ke kterým jsem přidala svoje oblíbené slingbacks od Diora a červenou Spike bag od Valentina! 

recleau2-2 recleau7-2 recleau10-2 recleau4-2 reclau5-2 recleau-2

outfit details


Cushnie dress via Recleau (here)
Dior slingbacks (here)
Valentino bag (here)

SHOP MY LOOKSHARE:

6 comments

 1. I normally hate orange on clothing (it always seems to clash with whatever colour and pattern!) but this dress is absolutely stunning! It's so gorgeous! ❤️❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Wow, this dress is so beautiful! Amazing look!!! <3

  ReplyDelete
 3. Beautiful dress! x

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. You look stunning in this dress. It's just amazing!
  xx

  http://www.mybeautrip.com

  ReplyDelete
 5. Tohohle fotografa se držte! Jedny z top fotek na blogu!

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig