Monday, February 18, 2019

MY EXPERIENCE AT BÜRGENSTOCK RESORT

bst21-2

Bürgenstock is probably a place you didn't hear about before... yet you have been missing on a lot! This amazing place is located at the Lake Luzern, at the very top of the Bürgenstock hill. This place was on the top of my wishlist for some time now, so I am really happy I got to spend two amazing nights there - at the Waldhotel Bürgenstock and at the Bürgenstock Resort. Today I would like to show you a little bit more from our stay and introduce these two amazing hotels to you!

Bürgenstock je místo, o kterém jste pravděpodobně neslyšeli... a o hodně přicházíte! Žila tu samotná Audrey Hepburn a Konrad Adenauer pravidělně Bürgenstock navštěvoval. Nám se poštěstilo se na thle úchvatné místo podívat. Ubytované jsme byly v nádherných rezortech Waldhotel Bürgenstock a Bürgenstock Resort, o kterých bych Vám v tomto postu chtěla říct něco víc!

WALDHOTEL Bürgenstock


bst9-2 bst12-3 bst-2

Bürgenstock is located about 1.5 hours by a car ride from the Zürich airport. Once you reach the top of the Bürgenstock, you will be feeling like you entered a little village - the hotel group has actually 4 hotels on top of the hill, in which you can dine in 10 restaurants, enjoy several spa entries or other amazing experiences. We spent our first night above the Lake Luzern at the Waldhotel Bürgenstock, which a luxurious 5-star hotel which specializes into health & medical care. The hotel has a total of 137 rooms. All of them are located on the front side of the hotel, which means that every guest gets a breathtaking view of the surrounding forests, nature and mountains. The hotel felt very calm and very quiet - which made it the perfect place for relaxation and recharge. One of the hotel's highlights is the spa, which is - just like the whole hotel - designed in the theme of nature. In the spa you'll find an indoor and outdoor pool, a sauna, a hammam, many relaxation beds and of course - a calming view on the hills. What more do you need?! The hotel has also a restaurant Verbera, specializing into Mediterranean and healthy dishes, which we unfortunately didn't get the chance to try as we decided to go for a room service for breakfast and enjoy the magical view from our balcony. Isn't it beautiful?!

Bürgenstock se nachází hruba hodinu a půl cesty autem od letiště v Zürichu. Jakmile dojedete na samotný vrchol hory Bürgenstock, ocitnete se v malinké "vesničce", která se skládá z 4 rezortů společnosti Bürgenstock. Kromě jiného tu najdete 10 restaurací a barů, několik spa a nespočet možností aktivit. Naší první noc jsme byly ubytované v krásném hotelu Waldhotel Bürgenstock, který se specializuje na zdravotní a medicínskou pomoc a rehabilitaci. V tomto hotelu najdete celkem 137 pokojů, přičemž každý z nich má krásný výhled na okolí a hory. Hotel působil opravdu klidně a relaxačně - celý je totiž postaven v přírodním a poklidném stylu. Highlightem celého rezortu je jednoznačně jejich spa, které je opravdu nádherné. Kromě venkovní a vnitřního bazénu, v jejich spa najdete také několik saun, páru, hamam a spoustu relaxačních lehátech. Hotelová restaurace Verbera nabízí to nejlepší ze středozemní a zdravé kuchyně. 

BÜRGENSTOCK resort


bst22-2
bst14-2 bst17-2 bst19-2

Our second night we spent at the probably most famous hotel in the group, at the Bürgenstock Resort. In this beautiful, luxurious, modern, 102-rooms big hotel you'll find everything you need for the perfect stay. Let's start with the rooms - all of them face the Lake Luzern which means that you are able to enjoy the view from morning till very late night! We stayed at the amazing Panorama Lake View Suite which was a dream! The spotlight was without any doubt stealing the whirlpool bathtub, which is facing the lake - this allows you to have the most perfect view while taking a bath! Additionally, there is also a fireplace in the suite, which was something I really loved! Another highlight of the hotel is the Alpine Spa which has a area of unbelievable 10 000 square meters! On the 2 floors you can enjoy an indoor and 2 outside pools - including the "famous" one from the top photo -, many saunas, hammams and relaxing areas. You can of course also book a treatment for yourself and get spoiled with a massage, a manicure or a facial!

Naši druhou noc jsme strávily v o něco slavnějším Bürgenstock Resort, který je proslulý především svojí unikátní polohou nad jezerem Lucern a také svým venkovním bazénem, který na něj má také úchvatný výhled. Tento moderní hotel nabízí celkem 102 nádherně vybavených pokojů, z nichž každý má krásný výhled na jezero. My jsme bydlely v kategorii  Panorama Lake View Suite, kterou mohu jen doporučit - v pokoji se totiž u okna nachátela válenda, na které jste mohli relaxovat a zároveň si užít krásný výhled na celé jezero. Zároveň byla i v blízkosti krbu, takže působila opravdu relaxačním dojmem. Z druhé strany krbu se pak nacházela velký whirlpool, ze kterého jste měli výhled jak na jezero, tak na krb. No, opravdová nádhera! Dalším highlightem hotelu je bezpochybně jejich Alpine Spa, které se nachází na rozloze neskutečných 10,000 metrů čtvrečních! Na těchto 2 patrech najdete všechno, co potřebujete k úplné relaxaci - 2 venkovní bazény, krytý bazén, sauny, páru, hamam a spoustu relaxačních zón. Zaplatit si můžete také jednu z několika zdravotních i zkrášlovacích procedur. 

bst4-2 bst3-2

One of the restaurants inside of the hotel which I can more than HIGHLY recommend is an Asian oriented restaurant called Spices. In this modern restaurant you can choose from 4 cuisines - Japanise, Chinese, Indian and Thai. We started off our evening with some sashimi and I have to say - Oh, Lord. this is the freshest sashimi I've ever eaten in my life. The started tasted really amazing and it was also really amazing for the eye.  As my main course I went for a salmon with a teriyaki sauce and some rice. Again, the fish was really fresh, really soft and really delicious! We finished our dinner with a dessert - I had a coconut ice cream, which is my favorite!! There are not so many places who offer it, so I am very happy they got some with a coconut foam and little macaroons. The whole experience was really amazing and if you don't get the chance to stay at the hotel, make sure to visit the restaurant at least. 

Restaurace, která mě opravdu ohromila, a kterou mohu jen doporučit, je asijská Spices, ve které se vaří pokrmy z tradiční japonské, čínské, indické a thajské kuchyně. Jako předkrm jsem zvolilla set sashimi z lososa, tuňáka a bílé ryby a mohu říct, že čerstvější sashimi jsem snad ještě nejedla. Ryba byla opravud čerstvá a chutná a celý talíř navíc také lahodil očím. Jako další chod jsem si objednala opečeného lososa s teryaki omáčkou a sushi rýží a opět musím říct, že takto čerstvého lososa jsem snad ještě nejedla. Jako dezert jsem ochutnala kokosovou zmrzlinu s kokosovým krémem a pusinkou, která chutnala opravdu skvěle. Pokud nebudete mít tu možnost se v hotelu ubytovat, doporučuji alespoň zajít sem do Spices na oběd nebo večeři. 

bst25-2

We enjoyed the whole stay so much and we are already planning when are we coming back to the Bürgenstock hill and resort. Everything was so perfect, so if you are looking for the perfect place to relax, Bürgenstock is your option number one!

Celý pobyt na hoře Bürgenstock jsme si užily a do těchto hotelů se zamilovaly tak, že doufáme, že se sem příští rok znovu podíváme. Pokud hledáte nějaké místo na zrelaxování, Bürgenstock je to pravé ořechové!

SHARE:

2 comments

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig