Sunday, March 17, 2019

LONDON VIEWS FROM THE COUNTY HALL

london5-2

Hello my lovelies! I hope you are all doing well. This I have another typically London-ish location for you - which you can find just across the London Marriott County Hall where we stayed at. Again, I have worn an all black look - a little black dress in a combination with black see-through tights and over-the-knee boots. I have added my favourite red Valentino Spike bag, together with my favourite hat and a red lipstick, matching the bag. So, how do you like the look? Also, continue reading for the hotel's review!

Krásné dobré ráno z Londýna! Dneska mám pro Vás další ikonickou "location" - která se nachází přímo naproti , ve kterém jsme byly znovu ubytované a který znovu mohu jen doporučit. Celý review hotelu si budete přečíst v druhé části článku... Teď už ale k mému outfitu - tentokrát jsem zvolila all black outfit, a to kombinaci mých momentálně nejoblíbenějších malých černých šatů s mašlí, černých silonek a vysokých kozaček. Outfit jsem rozbila červenou kabelkou Valentino, se kterou jsem sladila barvu rtěnky, a oblíbenou čepici. Tak jak se Vám fotky líbí?

london3-2
london-2 london2-2 london7-2 london2-2

OUTFIT DETAILS

Storets dress (here)
Stuart Weitzman boots (similar)
Valentino bag (similar)
Celine sunglasses (similar)

SHOP MY LOOKMY STAY AT THE  MARRIOTT COUNTY HALL

ch-2 ch9999-2 ch5-2 ch2-2

This time we have decided to stay at the amazing 5-star London Marriott County Hall, which is located right next to the London Eye and has a great view of the Big Ben. As you can see, our room was literally next to the London Eye, which is one of the greatest locations in London. In the hotel you can choose from 206 rooms and suites, from which you can enjoy the most perfect view of London's most famous sights. The hotel has a restaurant called Gill Ray Steakhouse & Bar, where you can enjoy amazing dishes together with a view of the Thames and the iconic landmark. In the restaurant you can order not only the best of the best from steak and fish, but also some vegetarian meals. Another spot to mention is The Library, where you can enjoy an Afternoon Tea with a great view of the Big Ben. The seatings start at 2.30pm and the last one is at 4 o'clock in the afternoon. Of course, you can choose if you wanna go for the non-alcoholic version, or if you wanna spoil yourself with some unlimited consumption of cava as well. The hotel has also a great pool, located on the 6th floor and a spa, which offers several beauty and health procedures. In addition, on this floor you can also find the M Lounge, which is a special area designed to enjoy some small bites during the day, unlimited non-alcoholic drinks during the day and alcoholic ones from 5.30pm until 9.30pm. I highly recommend for you to book the lounge access since it's making the stay more enjoyable! The hotel staff was very nice and friendly and staying at the hotel felt really like being home away from home.  

My jsme tentokrát zvolili jako náš hotel krásný, 5-i hvězdičkový London Marriott County Hall, který leží hned u řeky Temže. Vybrat si v něm můžete z 206 pokojů, které se pyšní výhledem na Big Ben a na London Eye. Jak můžete vidět, my jsme London Eye měly doslova na dosah ruky. Kromě pokojů hotel nabízí také skvělou restauraci Gill Ray Steakhouse & Bar, kde si samozřejmě kromě steaků a čerstvých ryb, můžete vychutnat i vegetarianké pokrmy, dobré víno, skvělé koktejly a v neposlední řadě také krásný výhled na Big Ben a na řeku. Za zmínku stojí i The Library, kde si zase můžete vychutnat pravý anglický odpolední čaj, a to v intervalech o 14:30 do 16:00. Vybrat si můžete mezi nealkoholickým čajem, nebo dýchánkém s neomezenou konzumací španělské cavy. Kromě pokojů a restaurací, se hotel pyšní také velkým bazénem, který najdete v 6.patře a spa, které nabízí nejrůznější masáže a procedury. Ve stejném patře se nachází i tzv. "M Lounge", což je speciální salonek, ve kterém najdete celodenně nealkolické nápoje a ve vybraných hodinách se tu servíruje i jídlo - kromě snídaně také odpolední výběr záskusků a večer malé snacks - a také alkoholické nápoje. Pokud v Londýně neplánujete zbytečně utrácet za jídlo, rozhodně doporučuji si tuto službu připlatit.

ch99-2 ch999999-2 ch7-2 ch9-2SHARE:

4 comments

 1. Wow! The Marriot has really nailed it with their views! Although I do like to go out and explore a city throughout the day and experience the culture, there's not doubt about it that waking up to a beautiful view like this, falling asleep to one, eating breakfast to one, and simply just knowing it's there, always makes me 10x more excited about my stay and acitivites planned. I also love the very red-coordinated photos! The Valentino bag, Cartier bag, and phone booth ... couldn't have planned it better! Happy Sunday! xx

  Isabella | www.beingisabella.com

  ReplyDelete
 2. Já Tvé outfity a fotky miluji! Můžu se prosím zeptat, jakým foťákem fotíš?
  Také hodně cestuji a poslední dobou mi už iPhone na cesty nestačí. Děkuji za odpověd.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Fotím na Nikon D5100 a objektivem 24-70mm :)

   Delete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig