Tuesday, June 11, 2019

HAPPY BIRTHDAY, TO ME!

bday6-2

Happy Birthday, from me to me! Just like every year, also in 2019 I decided to be a little selfish and make this post about myself and my birthday celebration(s). I have turned 23 this year and honestly it feels like yesterday when I was in Prague, celebrating with my family and boyfriend. This year I decided to celebrate in the Sofitel Alter Wall in Hamburg and here'a little more about it!

Krásné ráno všem! Stejně tak jako každý rok, i tenhle rok jsem se rozhodla udělat post o svých narozeninách, které jsem tento rok oslavila v hotelu Sofitel Alter Wall v Hamburku. Přijde mi to jako včera, kdy jsem v Praze s rodiči a přítelem slavila svoje 22 - je neuvěřitelné, jak ten rok zase utekl. Dneska tedy něco víc o našem pobytu v Hamburku společně s fotkami z mých narozenin.

bday4-2 bday1-2 bday7-2 bday3-2 bday-2 bday2-2

As you know, we decided to go to Hamburg to shoot a very special campaign, yet we also decided to stay there for a while and celebrate my birthday. We chose the Sofitel because of its excellent service, central location and high standards. The 5-star hotel is located only a few minutes away from the City Hall and has an amazing view on one of the famous city canals. In the hotel there are 214 rooms and suites, all furnished in a modern style. We stayed in the room category "Luxury room" located on the 8th (and also the highest) floor with an amazing canal view, and we really felt like home away from home. In the building you'll find a hotel restaurant "Ristorante Ticino" where is served modern, home-made cuisine together with fresh cocktails and drinks. There is also a bar "Seven Heads" where you can enjoy an evening drink (or two) - which is really nice especially in the summertime since there is an outdoor-terrace with a canal view. What I think is really special about the hotel is their Seagull Spa, which is a true experience. Besides many procedures, including cosmetics and massages, you can spend some quality time in their pool, get healthy in their sauna or simply relax in the spa area. The whole hotel feels very luxurious, yet very homy and cozy, so for us it was the perfect choice for our home away from home. If you'll visit the city, definitely make sure to consider staying there or at least get a dinner at their restaurant.

Jak asi víte, do Hamburku jsme jeli fotit kampaň, ale jelikož je to poměrně dlouhá cesta, rozhodli jsme se ve městě i pár dní pobýt a jako náš "home away from home" jsme si vybrali právě 5-i hvězdičkový Sofitel Alter Wall Hamburg. Hotel se nachází přímo v srdci města - radnice je například jen pár minut pěšky a do nákuní galerie Europa Passage dojdete během 10 minut. V Sofitelu najdete celkem 214 pokojů a suites, které jsou zařízené v příjemném, moderním stylu. My jsme byli ubytovaní v kategorii "Luxury Room", který se nacházel v 8. patře a měl krásný výhled na jeden z mnoha kanálů města. V hotelu najdete kromě jiného také hotelová restaurace "Ristorante Ticino", která podává moderní pokrmy z čerstých surovin. Drink nebo cocktail si můžete pak vychutnat v baru "Seven Heads", který má i krásné venkovní posezení přímo nad kanálem, takže za návštěvu stojí převážně v létě. Za zmínku stojí také jejich "Seagull spa", ve kterém si kromě bazénu, sauny a páry, můžete vychutnat také nejrůznější masáže a kosmetické procedury. Hotel působí velice luxusně, ale zároveň domácky, díky čemuž to byla perfektní volba na "home away from home".

* in collaboration with Sofitel Alter Wall Hamburg

SHARE:

1 comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig