Wednesday, July 17, 2019

THE ALL BLACK SUMMER LOOK

prg3-2

Good morning everyone! I hope you are doing well. Today I've got another outfit post for you, this time back from the city of Prague where I've been to on Monday in order to get some work and meetings done. This time I chose to wear a complete opposite of what I've been wearing for the past weeks, an all black outfit. I decided to go for my leather shorts with a high waist in a combination with a turtle neck and my classical Chanel Flap which I haven't worn in a while but I think looks really amazing in combination with my classical Chanel slingbacks. In the past weeks I fell in love with the Cartier's newest perfume, Carat, which is a nice change to my regular perfume. As you know, I prefer more flowery, girly tones when it comes to perfumes so this one will be perfect for the summertime! I think the packaging looks absolutely amazing and the smell is absolutely gorgeous. You'll find it, for example, at Douglas in the Czech Republic. 

Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte dobře. Dneska mám pro Vás outfit z Prahy, ve kterém jste mě mohli potkat v pondělí, když jsem v Praze měla schůzky. Na sebe jsem si tentokrát vzala "all black outfit" - a to kombinaci koženkových kraťasů s vysokým pasem a černého roláku, klasické Flap Bag od Chanelu a klasických slingbacks, které se podle mě k celému looku hodí perfektně. Outfit jsem "doplnila" svým novým oblíbeným parfémem - a to Carat od Cartiera, který jsem si v poslední době zamilovala. Jsem spíš na květinové vůně a právě Carat mi přijde skvělý především na léto. Koupit ho u nás můžete například v parfumériích Douglas.


prg4-2 prg2-2 prg6-2 prg-2

OUTFIT DETAILS


Proenza Schouler sweater (similar)
NAKD shorts (similar)
Chanel slingbacks (similar)
Chanel bag (similar)

SHOP MY LOOK
SHARE:

1 comment

  1. All black is my favourite colour (or lack of) to wear even in summer. I'm definitely not in shape haha, so it helps slim me down! ❤️✨

    Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
    http://charmainenyw.com

    ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig