Monday, August 12, 2019

ALL BEIGE AT W LOS ANGELES

wla-2

Good morning everyone! Today I've got another post for you - this time shot at the hotel we were staying at, which was the amazing W Los Angeles - West Beverly Hills. In this post I don't only wanna show you my outfit, but also tell you a little bit more about our stay, why we chose this hotel in particular and what we loved about the experience the most! As for my outfit - this time I went for a combination of my new off the shoulder dress in the salmon colour in a combinaition with my beige Saddle bag and beige J'Adior slingbacks. I have added my Celine glasses and a pearl clip which I think is a really cute detail!

Krásné ráno všem! Dneska mám pro Vás outfitový post, který jsme nafotili na našem hotelu W Los Angeles - West Beverly Hills, kde jsme byli ubytovaní první čtyři noci. Na sebe jsem tentokrát zvolila nové, lososové šaty v kombinaci s novou Saddle bag od Diora a slingbacks ve stejné barvě. Outfit jsem doplnila perlovými sponkami, které jsou podle mě super detailem. Kromě outfitu bych Vám také chtěla říct i něco víc o hotelu, kde jsme byli ubytovaní, proč jsme si ho zvolili a co se nám na něm líbílo.


We chose the W Los Angeles - West Beverly Hills for two simple reasons: 1) we know the hotel chain, so we are aware of the quality of service, food and accommodation provided and 2) the location of this specific one is great since it's close to both Hollywood & Beverly Hills as well as Venice Beach & Santa Monica! The 4-star hotel offers 297 luxurious rooms and suites, furnished in a cozy, modern style. We got the change to stay at the Marvelous Suite, which was a great option, leaving us enough space to enjoy the room. From the suite we had an amazing view on the city and the hotel's pool. On the same floor at the pool, you'll find the Hideout restaurant, which is a perfect place to enjoy hot summer nights! On the menu you'll find dishes from international, modern cuisine - if you have a chance to visit. make sure to order the tuna tartare and the Nicoise salad which both taste amazing! There is also a steakhouse called STK which we unfortunately didn't have the chance to try out. If you just wanna enjoy a drink. make sure to stop by at their bar called Living Room which you can find at the same level as the lobby. The staff of the hotel was really friendly and always helped us out - I can only recommend you staying at this amazing place!

W Los Angeles - West Beverly Hills jsme zvolili z dvou prostých důvodů: 1) řetězec W známe, a tak víme jakou kvalitu služeb, jídla a ubytování můžeme očekávat a 2) hotel je položený centrálně jak k Hollywoodu společně s Beverly Hills, tak k Santa Monica a Venice Beach - pokud plánujete jezdit různě po LA, určitě bych tuhle lokaci mohla jen doporučit. W Beverly Hills je 4 hvězdičkový hotel, který nabízí celkem 297 lucusních pokojů a suites. My jsme byli ubytovaní v pokoji Marvelous Suite, která se skládala z prostorného obývacího pokoje, koupelny a ložnice, ve keré byla sedačka, velká postel a prostorná šatní skříň. Pokoj jsme měli ve 14. patře a pak jsme měli krásný výhled nejen na město, ale i na hotelový bazén. Na stejném patře jako bazén najdete i restauraci Hideout restaurant, ve které si můžete objednat pokrmy z mezinárodní, moderní kuchyně. Za mě doporučuji tuňákového tataráka nebo salát Nicoise. Kromě této restarace si můžete udělat i rezervaci ve steakhousu STK - tu jsme ale bohužel nestihli vyzkoušet. Kromě restaurací v hotelu najdete také hotelový bar Living Room, kde si můžete vychutnat skvělé koktejly, vína nebo destiláty. Celkově se mi pobyt v W moc líbil a rozhodně bych ho mohla jen doporučit!

wla4-2 wla3-2wla2-2
wla5-2

* in a collaboration with W Los Angeles - West Beverly Hills

OUTFIT DETAILS

House of Harlow dress (here)
Dior Saddle bag (similar)
Dior slingbacks (similar)

SHOP MY LOOK

SHARE:

2 comments

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig