Wednesday, October 9, 2019

MY TRIP TO ONE&ONLY MAURITIUS

bio21-2

Good evening guys! I hope you are all doing well. Today I have a very special post for you from a very special place. As you might already know from my Instagram, I spent a couple of days at Mauritius, where I got invited to the amazing One & Only Le Saint Gerán by Biologique Recherche - an amazing cosmetics brand from France which has been on the market for 40 years now. I don't think that many people know about Biologique Recherche and they should - the brand focuses on personalized treatments and they take a special care of every type of skin. And why did we go to the amazing resort One & Only? Continue reading if you want to know!

Krásný dobrý večer všem! Dneska mám pro Vás post z Mauriciu, kam - jak určitě již víte z Instagramu - jsem se podívala díky značkám One & Only Le Saint Gerán a Biologique Recherche, které mě na tento press trip pozvaly. Pokud se chete dozvědět víc o tom, proč jsme letěli právě na Mauritius, co jsme tam dělali a co mě zaujalo, tak pokračujte ve čtení!

bio3-2 bio-2 bio4-2 bio5-2 bio6-2

One & Only Saint Geran is a very special place located nearby vibrant coral reefs and on a white-sand beach. This 5-star luxury resorts belong to the best hotels on the island and the service in the hotel is truly amazing. There are many reasons to visit the hotel: you can choose from 143 rooms and suites which have been newly furnished back in 2017 once the hotel undertook a big renovation, you can enjoy fresh, and always delicious meals at one of their 4 restaurants, you can relax on the soft, white-sanded beach all day long (with a cocktail in your hand) and most importantly - you can enjoy their amazing services at the Spa which collaborates with the brand Biologique Recherche. In the spa you can book special treatments for both body and face, depending on your needs. One procedure which really caught my attention and which I can recommend is the BIOLOGIQUE RECHERCHE ‘ONLY FOR YOU’ TREATMENT which a special, personalized treatment taking in consideration the uniqueness of every skin. You start the treatment by doing a skin analysis where the staff measures different ankles of your skin - like the percentage of oil, dehydration or elasticity for example. After seeing what's needed the most, there will applied products which are perfect for your skin and which your skin needs. As for me, my face was really dry and dehydrated, therefore my therapist focused on the dehydration. I think that the brand really knows the best for your skin and you can definitely see a different leaving the spa.

One & Only Saint Geran je luxusní, 5-i hvězdičkový rezort hodnocený jako jeden z nejlepších hotelů na ostrově. Před rokem a půl byl kompletně zrenonován, takže byste nepoznali, že na Mauriciu funguje již 40 let. A proč jet právě sem? Vybrat si můžete ubytování v jednom ze 143 pokojů a suites, relaxovat na krásné, oddychové pláži s drinkem v ruce celý den, vychutnat si to nejlepší z nejlepšího hned ve 4 restaurací a nebo si zabookovat jednu z procedur v The Spa, které spolupracuje právě se zančkou Biologique Recherche. Ošetření, které mě opravdu zaujalo, se jmenuje BIOLOGIQUE RECHERCHE ‘ONLY FOR YOU’ TREATMENT a skládá se ze dvou částí: nejprve Vám na počítači založí klientský profil a speciálními přístroji pak analyzují pokožku obličeje - měří se například procento oleje v pleti, dehydratace nebo elastističnosti. Po změření Vám terapeutka pak vybere produkty, které Vaše pleť potřebuje nejvíce. Například moje pleť byla opravdu succhá, tudíž hlavním bodem programu u mého ošetření byla hydratace. Po skončení je rozdíl opravdu viditelný a co se mi líbí nejvíce je fakt, že každé ošetření je opravdu perzonalizované. 

bio7-2 bio2-2
bio8-2 bio10-2
bio19-2 bio23-2 bio20-2 bio26-2 bio30-2 bio24-2 bio12-2

Another special part of our trip was seeing the new Serum De Teint and the 3 types of SPF 50 which will be officially launching later on this year. The new serum is a very special products and basically an introduction to a serum which gives your face colour as well. The product comes in 5 colours and if you wanna know what's so special - the serum gives you coverage, yet protects your skin at the same time, which is very important. Additionally, we got to see - and try - the new 3 step SPF which includes: Preparation U.V., Protection U.V. and Reparation U.V. I haven't really have time to fully try the new products however I am super excited to try them soon! Both products will be able to be purchased in December.

Dalším speciálním překvapením bylo představení nového séra "Serum De Teint", které je úplnou novinkou na trhu - jedná se o ošetrující sérum, které Vaši pleť chrání, a zároveň ji dodá svěžest přirozenou barvou. Produkt si můžete vybrat hned v 5 barvách a podle mě rozhodně stojí za vyzkoušení. Kromě bového séra značka také uvedla nové SPF 50 a to ve 3 provedeních: Preparation U.V., Protection U.V. and Reparation U.V. Produkty jsem zatím bohužel neměla šanci vyzkoušet, ale určitě Vám o nic napíšu až je otestuji. K prodeji budou oficiálně od prosince.

bio11-2 bio31-2 bio27-2

I am so happy I got to chance to experience this thanks to  One & Only Le Saint Gerán & Biologique Recherche. I feel so honored to be working with both brands and I can't wait to go on a next trip with them!

Ani nevíte jak jsem šťastná, že jsem se na takové místo mohla díkyOne & Only Le Saint Gerán a Biologique Recherche podívat. Tímto oboum značkám děkuji a doufám, že i Vás posty z Mauricia zde a na IG bavily!SHARE:

2 comments

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig