Thursday, January 9, 2020

ALL ABOUT THE EYES

duo2-2

Good evening everyone! Today I've got a little different type of post for you - as you might know from my Instagram, about 2 months ago I decided to do the LASIK operation in order to get rid of my dioptries. I've never talked about this on my blog yet I was basically blind for distance. I had -2.45 and -3 dioptries which made my everyday life not really enjoyable. I hated wearing glasses and I was never really friends with lenses - they always burned after 2-3 hours in and in general they made me feel really uncomfortable. That's why I decided to get rid of my dioptries this way - so in today's post I would like to tell you something more about the process and the operation itself, why I chose the eye clinic DuoVize and how happy I am with the surgery now after almost 2 months.

Krásný večer všem! Dneska mám pro Vás článek z trochu jiného soudku - jak mnozí z Vás již ví z mého Instagramu, před necelými 2 měsíci jsem podstoupila odstranění dioptrií. Brýle, blízkozrakost a obecně téma očí jsem tu nikdy nezmiňovala - ale už od 13. let jsem musela nosit brýle na dálku, které mi přišly otravené. Kamarádka jsem nebyla ani s čočkami - po pár hodinách nošení mi začaly být nepříjemné, řezaly mě a tak jsem i tuto variantu zamítla. Dneska bych se s Vámi chtěla podělit o můj pocit z operace, proč jsem si vybrala právě oční kliniku DuoVize a jak jsem s operací spokojená.

duo3-2
duo-2

WHY DID I CHOOSE THIS CLINIC?

To be honest my eyes were always like "no go zone" for me. Back in the day I was not even able to put the eye drops in my eyes and when I had the lenses in for the first time my boyfriend has to take them out for me and I fainted... So looking for a clinic which would do this type of surgery was really important to me. I've read many many positive reviews about the Prague-based clinic DuoVize, so I didn't wait a second and made my entry appointment. As everyone is not suitable for the surgery, everyone needs to different kind of test which will determine whether you're suitable or not and what kind of surgery is suitable for you the best. As for me, they recommended me the LASIK surgery as I am quite young and there's a chance that my sight my still develop - in this case they can easily correct it again, and for free as there's a life-long insurance included. I have to say that from the very first moment on I felt very good in the clinic - everyone was really nice and friendly which for me personally made a difference.

Proč jsem si vybrala zrovna kliniku DuoVize? Abych se přiznala - nikdy jsem nebyla fanouškem žádného očního ošetření, dotyku nebo kontroly. Ještě před pár měsíci jsem si nebyla shopná ani kápnout do oka... Proto pro mě bylo obzvlášť důležité si najít kliniku, ve které se budu cítit "dobře". Na DuoVizi jsem četla několik desítek pozitivních recenzí a tak jsem se rozhodla se objednat na vstupní vyšetření. Tímto vyštřením, které se zkládá z několika různých testů a měření, musí projít každý, kdo o operaci uvažuje. Ne každý je totiž ideální takovouto operaci podsoupit - roli hraje například tloušťka duhovky, počet dioptrií, a jiné faktory. Po mém vstupním vyšetření mi bylo sděleno, že já vhodným kandidátem jsem a byla mi doporučena operace "LASIK". Lasik je doporučovaný především mladším lidem, jako jsem já, u kterých je šance, že se jim zrak ještě bude vyvíjet. Pokud by se Vám zrak měl někdy v budoucnu zhoršit, v rámci operace máte dožitní záruku - tudíž Vás zrak kdykoliv znovu "opraví" - jelikož se nám zrak vyvíjí po celý život...

HOW MUCH DOES THE SURGERY COST?

The entrance fee is 1500 CZK (about 60 EUR) and the operation itself for both eyes was 38 500 CZK (1500 EUR).

Cena vstupního vyšetření činí 1500 Kč a cena LASIKu pro obě oči stojí 38 500Kč.

WHAT TO EXPECT FROM THE SURGERY?

Initially I was supposed to have my surgery in October however since I got an UTI, I had to postpone it by 14 days. I arrived to the clinic in the morning. My surgery was on Friday - that's usually the operation date in this clinic - sothat you have enough time to recover over the weekend. As first the nurse took me to re-do my tests. The staff compares the result from the operation date with the ones you did before just to make sure your eyes didn't get any worse. After this the nurse will take you to a "pre-operation" room. You'll be seated in a comfy chair and the process starts. As first you'll get a few drops of the anesthesia eye drops and some drops of disinfection. I had to wait there about 15-20 minutes. Then the staff took me to a room before the surgery room where the doctor came - she told me a little bit about what they're going to do to me and what do I need to do. She was very nice and I'd say very patient with me. After this you'll be taken directly under the laser. You'll lay there and you'll get a stuffed animal to hold as some people get anxious - just like I did... However I have to stay that the whole staff was very patient with me and everyone tries their best to make me as comfortable as they could. As a first step the first laser makes a little layer of bubles on your eye - this allows the second laser to correct your dioptries. After the first step I had to say I felt a little blind - but that's normal. In the second phase there's a light which you need to follow and before I was super-scared I won't be able to - however it was not as bad as I thought and I have to say that I did a very good job in general. After the surgery you'll be taken for a final check with the doctor and your +1 will be allowed to take you home. The clinic gave me a painkiller and a sleeping pill - they said that about 1 hour after the surgery the eye "is going to come together" and hurt. That's why the best solution is to take the sleeping pill and fall asleep. This is what I did and I recommend this to everyone as well. After the surgery you'll have to be, of course, careful with you eyes - you shouldn't be in a dusty environment, go to a sauna or a swimming pool for a month and of course you'll need to use the antibiotics eyedrops for about 14 days in which you also can't wear any make-up. Additionally, you'll be using artificial tears which will make your dry eyes normal again. As for me, I was recommended to keep using those even after my 1-month check up.

Operaci jsem měla původně naplánovanou na konec října. Jellikož jsem ale v té době dostala zánět močových cest a brala antibiotika, musela ji o 14 posunout. V Duovizi se operuje většinou v pátek, abyste měli dostatek času se během víkendu "zotavit". I moje operace probíhala v pátek. Na kliniku jsem přišla po 9. ráno a hned mě sestřička vzala na kontrolu zraku. Toto přeměření se dělá znovu a výsledky se pak kontrolují s těmi minulými. Jelikož se u mě nic nezměnilo, odvedla mě sestrička do "předopeační místnosti". Tam jsem dostala znecitlivějucící a dezinfekční kapky, které cca. po 15 minutách zabraly. Dále jsem pak dostala operační "outfit" a přesunula jsem se do místnosti již přímo před sálem, kde se mi představila paní doktorka, která mi vysvětlila, co mi budou dělat a co naopak musím dělat já. Pak už jsem šla přímo na sál. Jako první si lehnete pod první laser - do ruky dostanete antistresového plyšáka, který Vás bude provázet celou operací - mně osobně moc pomohl, stejně jako celý tým, který se snažil mi operaci co nejvíce zpříjemnit. První laser Vám na oku udělá vstrvu bublinek - budete mít pocit, že "nic" nevidíte a že je všechno strašně rozmazané - a to je normální. Na druhém laseru Vám pak budou přímo korigovat dioptrie - tady se budete muset dívat do zeleného světla. Přestože jsem měla všechno rozmazené, tohle mi problém nedělalo. Celá operace mi utekla - trvala necelých 20 minut. Po dokončení operace Vás vyfotí na "památku" a po té odvedou za paní doktorkou na finální kontrolu. Poté Vás Váš odvod může odvést domu - na klinice dostanete prášek na bolest a na spaní. Zhruba po 1.hodině se Váš oči začnou "probouzet", což pro mě bylo nepříjemné. Nejlepší je si vzát prášek na spaní a bolest zaspat. Na klinice Vám také dají antibiotické kapky, které budete muset používat po dobu 14 dnů každé 3 hodiny a stejnou dobu se nebudete moct ani líčit. Měsíc po operaci se vyhněte také bazénu a sauně. Po operaci je důležité být na oči opatrná a nesahat si do nic a ani se neudeřit. S sebou dostanete také umělé slzy, které budete muset užívat po dobu jednoho měsíce. Mně bylo doporučeno je používat déle, jelikož se mi oči právě díky práci na počitači vysuššují.

duo4-2

HOW LONG DOES THE HEALING PROCESS TAKE?

Honestly I was "fine" after a few hours. After the surgery you see everything "foggy". This feeling disappeared once I woke up after taking the sleeping pill. The first day it's recommended to wear sunglasses and you're a little light-sensitive. The next day there's a control appointment, which repeats after 1 and 6 months after the surgery.

Upřímně, já jsem se cítila být "fit" již pár hodin po operaci. Hned po operaci jsem viděla všechno ostře, ale "v mlze". Tenhle pocit zmizel po tom, co jsem se probudila po tom, co jsem si vzala prášek na spaní. Druhý den máte pak kontrolu v klinice, která se opakuje po 1 měsíci a 6 měsících od uplynutí operace.

CAN I RECOMMEND THE SURGERY?

Yes, yes and yes. I am not saying that you'll be as happy as I am because I think this is very personal. However from my experience I can say that seeing without trouble made my life 100000% better!

ANO, ANO A ANO! Jestli mám mluvit sama za sebe - já jsem s operací moc spokojená. Určitě bych ji mohla jen doporučit a to i takovým "strašpytlům" jako jsem byla já. Už si ani nedokážu představit jít do kavárny a žmoulat si oči na menu, které je nad obsluhou...


* in collaboration with DuoVize

SHARE:

2 comments

  1. Moc zajimavy clanek! Diky za doporuceni.

    ReplyDelete
  2. I've been thinking of doing Lasik for the longest time – I'm like, almost blind haha! It would be so convenient to not have to wear contacts or glasses anymore! ❤️✨

    Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
    http://charmainenyw.com

    ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig